امروز : جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    22860

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    16:19 | ۱۹ خرداد ۱۳۹۷

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

Eram 19Kh 300x200 - ارم تنها باغ‌وحش استاندارد ایران است / تبیین نقش باغ وحش ها در افزایش گردشگریایران-ترکمن نیوز- اگر باغ‌وحش تهران زیر نظر پارک ارم و بنیاد مستضعفان نبود، نمی‌توانست به کار خودش ادامه دهد و تاکنون به پایان کار خود رسیده بود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی بنیاد مستضعفان، مجموعه ۷۲ هکتاری ارم بزرگترین پارک ایران است. دریاچه‌ای برای قایق‌سواری، سالن سرپوشیده بازی (قلعه سحرآمیز)، ۳شهربازی که در مجموع بیش از ۷۰ دستگاه تفریحی دارد، استخر سرپوشیده که بانوان هم می‌توانند از آن استفاده کنند و در آخر باغ‌وحش ۷ هکتاری ارم با بیش از ۸۰۰ جاندار که از ۱۱۱ گونه مختلف از خزندگان، پرندگان، پستانداران، آبزیان بومی ایران و آفریقا و دیگر مناطق جهان هستند از جمله بخش های اصلی بزرگترین مجموعه تفریحی کشور است.

در رابطه با چالش های همیشگی صنعت تفریحات در ایران با ایرج جهانگیر، مدیرعامل مجموعه ارم سبز گفتگویی داشتیم که در ادامه می‌خوانید:

چند باغ وحش استاندارد در کشور داریم؟

صریح باید بگویم که متاسفانه در کشور ما به جز پارک ارم بقیه باغ‌وحش‌ها استانداردهای لازم را ندارند. واقعیت این استکه هزینه نگهداری از حیوانات بسیار بالاست و رسیدگی به نیاز این موجودات متخصصان ویژه ای را می‌طلبد. یک فیل بالغ روزی ۵۰ کیلو میوه و ۱۵۰ کیلو یونجه می‌خورد. وقتی باغ‌وحشی از پشتوانه مالی و حمایت برخوردار نباشد توان نگهداری از گونه‌های مختلف حیوانات را ندارد. بنابراین امروز متاسفانه بسیاری از باغ‌وحش‌های کشور در حال بسته شدن است.

راهکارهای حمایت و گسترش باغ‌وحش‌هایی مانند باغ‌وحش تهران چیست؟

اگر باغ‌وحش تهران زیر نظر پارک ارم و بنیاد مستضعفان نبود، نمی‌توانست به کار خودش ادامه دهد و تاکنون به پایان کار خود رسیده بود. در تمام کشورها و شهرهای دنیا یکسری خدمات جزو خدمات شهری محسوب می‌شوند.

در اکثر شهرهای اروپایی شهربازی‌ها و باغ‌وحش‌ها را شهرداری آن شهر اداره و حمایت می‌کند و از یارانه شهرداری استفاده می‌شود و آنها موظفند که برای مردم آن شهر باغ‌وحش و شهربازی احداث کنند؛ به این دلیل که جزو خدمات شهری محسوب می‌شود و وظیفه شهرداری است.

یکی دیگر از راهکارها احداث سافاری پارک (مجموعه‌های تفریحی حفاظت شده برای تهیه فیلم و تصاویر آموزنده) است که متاسفانه در ایران وجود ندارد و باید حمایت شود.

هزینه نگهداری و رسیدگی به حیوانات و هزینه‌های دیگر باغ‌وحش چقدر است؟

حدودا روزی ۵ میلیون تومان هزینه نگهداری از حیوانات، پول برق، آب، مالیات و… است؛ ما حتی عوارض شهرداری پرداخت می‌کنیم، در صورتی که باغ‌وحش جزو خدمات شهری است! ما انتظار داریم مکانی که برای تفریح و سرگرمی مردم است از حمایت‌های بیشتری برخوردار باشد و از این پرداخت‌ها معاف باشد که بتوانیم شاهد افزایش تعداد باغ‌وحش‌هایی چون باغ‌وحش تهران باشیم.

تاثیر این دست از اماکن تفریحی بر توسعه گردشگری چیست؟

خوشبختانه کشور ما از نظر حیوانات خاص جزو کشورهای جذاب گردشگری و طبیعت‌گردی است. به عنوان مثال پلنگ و یوزپلنگ ایرانی، آهوی زرد ایرانی و… گونه‌هایی است که فقط در این سرزمین یافت می‌شود و آنهایی که گردشگر طبیعت باشند برای دیدن این گونه‌ها به ایران می‌آیند. اگر جایی برای نمایش این گونه‌ها باشد قاعدتا تاثیر بسزایی در گردشگری دارد.

دلیل اینکه شما چند سال متوالی به عنوان مدیر نمونه در حوزه گردشگری برگزیده شدید چه بود؟

ما هر سال در بحث گردشگری سعی کردیم نوآوری داشته باشیم. همین نوآوری‌ها باعث می‌شود در رقابت مجموعه‌های توریستی کشور امتیاز های ویژه کسب کنیم. مثلا سال گذشته ما بزرگترین دستگاه‌های بازی در ۴۰ سال گذشته را وارد کردیم یا در باغ‌وحشمان ۲ فیل وارد کردیم که تنها فیل‌هایی است که در ایران وجود دارد.

ما همچنین خدمات نظافتی خاصی ارائه می‌دهیم که باعث می شود مخاطبان باغ وحش از بوی نامطبوع حیوانات اذیت نشوند. حجم ورودی بازدیدکنندگان ما در هر دوره به طور متوسط ۵ تا ۶ میلیون نفر است که این خود آمار قابل توجهی است و همچنین تنها واحد تفریحی که تمام استاندارهای بین‌المللی مانند ISO9014 و MMS و… را دارد. مجموع این موارد باعث می‌شود گردشگران بیشتر به اینجا بیایند و رضایتمند باشند.

لینک عضویت کانال تلگرام

https://t.me/ITNAnews

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز