امروز : سه شنبه ۰۴ مهر ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    88441

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    15:56 | ۲۱ دی ۱۳۹۹

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

آمریکا - ارزش‌های آمریکایی یا ارزش‌های دموکراسیترکمن نیوز:‌ ارزش‌های امریکایی همیشه از طرف اصولگرایان افراطی مورد حمله قرار گرفته و دانسته یا ندانسته مساوی با ارزش‌های دموکراسی قلمداد شده است. این مانند این است که کسی ارزش‌های حاکم بر ایران و عربستان سعودی و حکومت 5 ساله طالبان در افغانستان و حکومت چند ساله ی داعش در بخشی از خاک عراق و سوریه را مساوی یا عین اسلام تلقی نماید.

عمل همیشه مساوی با تئوری نیست همواره میان آنها کم و بیش فاصله وجود دارد. همچنانکه خودِ اسلام با فهم انسانها از آن تفاوت دارد و به آن مقام ثبوت و اثبات گفته می شود. بیشتر اوقات هم مقام اثبات (فهم انسانها از قرآن)را با خودِ قرآن (مقام ثبوت) یکی می گیرند.

دموکراسی ساخت دست بشر است اینکه هزاران عیب و ایراد داشته باشد طبیعی است. انسان خودش کامل نیست تا یک چیز صد درصد کامل و بی عیب و نقص را اختراع نماید. ولی دموکراسی در میان نظامهای سیاسی کم عیبترین و کم ضررترین است. هیتلر با دموکراسی و رای مردم سرکار آمد و جهان را به آتش کشید. ترامپ هم با رای مردم در یک انتخابات آزاد سرکار آمد و دموکراسی و ارزشهای برخاسته از آن مانند آزادی و حقوق بشر را به سُخره گرفت و در نهایت با رای و مشارکت گسترده ی مردم کنار گذاشته شد. این نشان می دهد دموکراسی آسیب پذیر است. یک نقطه نیست، فرآیند است. نقاط ضعف و قوت آن در طول زمان وبر اثر تجارب گوناگون بدست می آید و به مراقبت و اصلاح دائمی در جهت تکامل نیاز دارد.

نظام سیاسی امریکا هزاران عیب و ایراد و کمبود و کاستی دارد. اما بنیان گذاران قانون اساسی امریکا تمهیداتی اندیشیده و ساختاری را طراحی کرده اند که توانسته فرد خود شیفته و خود محور و مغروری مانند دونالد ترامپ را به صورت مسالمت آمیز و با کمترین هزینه و کمترین تلفات کنار بگذارد. او کسی است که آبروی امریکا را در سطح جهان از بین برده و منزوی کرده است. او استعداد آنرا داشت به خاطر کسب و حفظ قدرت جنگ داخلی راه بیندازد . اما درایت مخالفان اوسبب شد او ناکام بماند. دعواهای علنی و بگو مگوهای سیاسی که همه به صورت علنی و شفاف صورت می گیرد نقطه ضعف یک نظام سیاسی نیست که نقطه ی قوت آن محسوب می شود. تا با به صحنه آوردن آنها برای تصحیح آن چاره اندیشی نمایند.

در اشغال کنگره ی امریکا توسط هواداران ترامپ فقط 5 نفر کشته شدند. یک پلیس امنیت و چهار معترض. نظام سیاسی امریکا آنقدر به خود اطمینان دارد و به مخالفان خود اجازه می دهد تا دمِ درِ کنگره تظاهرات ضد نظام داشته باشند. و آن را به اشغال خود در بیاورند. آنها نه عامل ایران نامیده شدند نه عامل روسیه و چین. کسانیکه از اشغال کنگره ی امریکا ذوق زده شده اند و هزاران اتهام را نثار نظام سیاسی امریکا کرده اند، آنها نمی توانند در کشورخودشان انتخابات آزاد برگزار کنند چون در آن صورت از قدرت کنار گذاشته خواهند شد.

اگر آن تظاهرات در ایران یا روسیه یا چین صورت می گرفت معلوم نبود چند نفر کشته شوند. از میان آنها چندین جاسوس امریکا و اسرائیل کشف و در یک دادگاه غیرعلنی محاکمه و مجازات شوند. حتی در این کشورها کسی در مخیله اش هم نمی گنجد به مجلس نزدیک شوند چه رسد که آنرا به اشغال هم دربیاورند. آیا در کشورهای ایران و روسیه و چین تا به حال یک انتخابات آزاد برگزارشده است که یک مخالف سرسخت و تمام عیاری مانند ترامپ به قدرت برسد؟ این کار فقط در کشورهای دموکراتیک ممکن است و گرنه در بقیه ی کشورهای غیر دموکراتیک با هزاران حیله و حقه و موانع قانونی و غیرقانونی مخالفان را حذف می کنند تا بقایشان تضمین شود. به خاطر همین نیز همیشه در رتبه بندی های دموکراتیک نهادهای بین المللی در قعر جدول قرار می گیرند.

نوشته: امان محمد خوجملی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز