ترکیه 300x188 - اردوغان فرمان اجابت نماز در ایاصوفیه را صادر کرد/ واکنش کلیسای ارتدکس روسیه به تصمیم ترکیهترکمن نیوز:  رئيس جمهور ترکيه با امضاي فرمان تبديل اياصوفيه به مسجد، این اجازه را می دهد كه نماز را در این مکان شروع کنید.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ به نقل از اسپوتنیک، اردوغان، با تبديل اياصوفيه به مسجد، اجازه خواندن نماز در اين مکان را صادر نمود.

“شورای دولتي ترکیه تصمیم سال ۱۹۳۴ مبنی بر تبدیل اياصوفيه به موزه را لغو کرد”.

رئیس جمهور ترکیه ، طیب اردوغان پیش از این اظهار داشت كه منتظر تصمیم شورای دولتی كشور مبنی بر احتمال تغییر وضعیت اياصوفیه و تبدیل آن از یك موزه به مسجد مي باشد.

رجب طیب اردوغان ، رئیس جمهور ترکیه گفت كه وی با حكمی مبنی بر تبدیل ایاصوفیه در استانبول به مسجد را امضا کرده است و مسلمانان در آن می توانند عبادت کنند.

اردوغان عکسی از فرمان خود در توییتر منتشر کرده است: “مقرر شد، كنترل ایاصوفیه را به” دایانت (سازمان دولتی در خصوص ادیان در ترکیه) منتقل كنید و آن را برای عبادت باز كنید.”

وزیر امور خارجه ترکیه پیش از این اظهار داشت كه كشور وی حق دارد وضعیت کلیسای جامع را تغییر دهد و آن را به مسجد تبدیل كند، بدون آنكه نظر سایر كشورها را در نظر بگیرد.

ايا سوفیا در ۲۷ دسامبر ۵۳۷ به عنوان کلیسا افتتاح شد. کلیسای جامع بیش از هزار سال بزرگترین معبد جهان مسیحی بوده است. پس از آن که عثمانی ها قسطنطنیه و سقوط امپراتوری بیزانس را در سال ۱۴۵۳ به دست گرفت ، کلیسای جامع به مسجد تبدیل شد، اما از سال ۱۹۳۴ این بنا با حکم بنیانگذار دولت مدرن ترکیه، کمال آتاتورک، به موزه تبدیل شده و در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است.

ولادیمیر لگوی رئیس اداره روابط عمومی كلیسا در روسيه گفت: كلیسای ارتدوكس روسیه از اینكه سخنان اسقف اعظم روسيه كریل در نظر نگرفته شد و ايا سوفیا دوباره به مسجد تبديل مي شود، اظهار تاسف کرد.
در اوایل روز جمعه ، شوراي دولتي ترکیه تصمیم سال ۱۹۳۴ مبنی بر تبدیل اياصوفیه به موزه را لغو كرد.

در خصوص اين تصميم ولاديمير لگوي گفت: “در اظهارات خود در تاریخ ۶ ژوئیه ، اسقف اعظم كیریل اعلام نمود كه وظیفه هر كشور متمدن حفظ تعادل است: آشتی دادن تضادها در جامعه و نه تشدید كردن آنها ، تقویت اتحاد مردم ، و نه جدایی ميان آنها”.

وی در ادامه افزود: مایه تاسف است كه این سخنان شنیده نشده است.

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۱:۳۵

۲۱ تیر ۱۳۹۹

کد خبر :

78785

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک