امروز : یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۴۱,۰۲۰

ریال

|

دمای هوای شهر

ترکیه 300x188 - اردوغان فرمان اجابت نماز در ایاصوفیه را صادر کرد/ واکنش کلیسای ارتدکس روسیه به تصمیم ترکیهترکمن نیوز:  رئیس جمهور ترکیه با امضای فرمان تبدیل ایاصوفیه به مسجد، این اجازه را می دهد که نماز را در این مکان شروع کنید.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ به نقل از اسپوتنیک، اردوغان، با تبدیل ایاصوفیه به مسجد، اجازه خواندن نماز در این مکان را صادر نمود.

“شورای دولتی ترکیه تصمیم سال ۱۹۳۴ مبنی بر تبدیل ایاصوفیه به موزه را لغو کرد”.

رئیس جمهور ترکیه ، طیب اردوغان پیش از این اظهار داشت که منتظر تصمیم شورای دولتی کشور مبنی بر احتمال تغییر وضعیت ایاصوفیه و تبدیل آن از یک موزه به مسجد می باشد.

رجب طیب اردوغان ، رئیس جمهور ترکیه گفت که وی با حکمی مبنی بر تبدیل ایاصوفیه در استانبول به مسجد را امضا کرده است و مسلمانان در آن می توانند عبادت کنند.

اردوغان عکسی از فرمان خود در توییتر منتشر کرده است: “مقرر شد، کنترل ایاصوفیه را به” دایانت (سازمان دولتی در خصوص ادیان در ترکیه) منتقل کنید و آن را برای عبادت باز کنید.”

وزیر امور خارجه ترکیه پیش از این اظهار داشت که کشور وی حق دارد وضعیت کلیسای جامع را تغییر دهد و آن را به مسجد تبدیل کند، بدون آنکه نظر سایر کشورها را در نظر بگیرد.

ایا سوفیا در ۲۷ دسامبر ۵۳۷ به عنوان کلیسا افتتاح شد. کلیسای جامع بیش از هزار سال بزرگترین معبد جهان مسیحی بوده است. پس از آن که عثمانی ها قسطنطنیه و سقوط امپراتوری بیزانس را در سال ۱۴۵۳ به دست گرفت ، کلیسای جامع به مسجد تبدیل شد، اما از سال ۱۹۳۴ این بنا با حکم بنیانگذار دولت مدرن ترکیه، کمال آتاتورک، به موزه تبدیل شده و در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است.

ولادیمیر لگوی رئیس اداره روابط عمومی کلیسا در روسیه گفت: کلیسای ارتدوکس روسیه از اینکه سخنان اسقف اعظم روسیه کریل در نظر نگرفته شد و ایا سوفیا دوباره به مسجد تبدیل می شود، اظهار تاسف کرد.
در اوایل روز جمعه ، شورای دولتی ترکیه تصمیم سال ۱۹۳۴ مبنی بر تبدیل ایاصوفیه به موزه را لغو کرد.

در خصوص این تصمیم ولادیمیر لگوی گفت: “در اظهارات خود در تاریخ ۶ ژوئیه ، اسقف اعظم کیریل اعلام نمود که وظیفه هر کشور متمدن حفظ تعادل است: آشتی دادن تضادها در جامعه و نه تشدید کردن آنها ، تقویت اتحاد مردم ، و نه جدایی میان آنها”.

وی در ادامه افزود: مایه تاسف است که این سخنان شنیده نشده است.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز