امروز : پنج شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۰۶,۴۸۰

ریال

|

دمای هوای شهر

"برگزاری وبیناری بین المللی درباره زندگی و آثار علیشیر نوایی"

ادیب دولتمردی که سفیر دائمی دوستی ملت‌ها شد

  • کد خبر :

    89964

  • /
  • تاریخ :

    ۲۱ بهمن ۱۳۹۹

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

whatsapp image 2021 02 08 at 15.29.47.jpeg 300x214 - ادیب دولتمردی که سفیر دائمی دوستی ملت‌ها شدترکمن نیوز: وبینار بین المللی “آثار علیشیر نوایی، دستآورد علمی و فرهنگی منطقه” با همکاری موسسه فرهنگی اکو و سفارت ازبکستان در تهران بصورت مجازی برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  از موسسه فرهنگی اکو، سرور بختی رئیس وبینار بین المللی گفت: امروزکه از نظرگاه سیاسی، میان کشورهای منطقه، مرزهای جغرافیایی کشیده شده است، سخن به میان آوردن از پیشینه فرهنگ و ادبیات، با گرامیداشت نام و آثار درخشان به‌جامانده از ایشان، به عنوان عامل همگرایی و سازش و مبنای تعاملات همکاری‌‌جویانه، اثرگذارتر خواهد بود.

سرور بختی اظهار داشت: نوایی به‌‌دلیل خدمات ویژه‌ای که به زبان و فرهنگ ترکی در کشور ازبکستان به‌طور خاص و نیز ملت‌های ترک‌زبان منطقه انجام داد، از احترام خاصی برخوردار است. در ازبکستان از وی به‌عنوان بنیان‌گذار ادبیات ازبکی یاد و تجلیل می‌شود. او برای نخستین‌‌بار نظریه استقلال ترکی جغتایی را مطرح کرد و آثار درخور توجهی به این زبان پدید آورد.

بر اساس این گزارش دکتر غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی به عنوان سخنران بعدی این وبینار تاکید کرد: علیشیر نوایی سفیر دوستی و فرهنگی دائمی در منطقه پهناور ما بود که از سوی تمام ملت ها پذیرفته شده است.

رئیس بنیاد سعدی در ادامه افزود: ملت ها در نزد یکدیگر سفیران فرهنگی دارند و میرعلیشیر یکی از شخصیت چندبعدی و کم نظیر بود که میان مردم منطقه پیوند فرهنگی ایجاد کرده است.

دکتر نظام الدین زاهدی، سفیر جمهوری تاجیکستان در ایران نیز به عنوان سخنران بعدی این وبینار بین المللی گفت : میر علیشیر نوایی در در دو عرصه، امور دولت داری و ادبیات همزمان موفق بود و با تدبیر و درایت سیاست می راند و از ادیبان و هنرمندان حمایت می کرد.

آقای بهادر عبدالله اف، سفیر ازبکستان در تهران نیز در وبینار “آثار علیشیر نوایی، دست آورد علمی و فرهنگی منطقه” بیان کرد: ازبکستان جهت پاسداشت و نکوداشت حضرت امیر علیشیر نوایی همت و تلاش زیادی به خرج داده و بنیاد بین المللی علیشیر نوایی، نشان نوایی را تاسیس و چندین موسسه و دانشگاه را به نام ایشان نامگذاری نموده است.

دکتر عبدالرسول ایشان بابایف، سرپرست موزه علیشیر نوایی آکادمی علوم ازبکستان نیز به بیان بخش های دیگری از خدمات همگرایانه میر علیشیر نوایی پرداخت و افزود: با ظهور امیر علیشیر نوایی ترجمه آثار ترکی به زبان فارسی افزایش یافت.

دکتر حسین محمدزاده صدیق، پژوهشگر ایرانی و برنده نشان دوستلیک از دولت ازبکستان نیز با حضور در این وبینار بین المللی خاطر نشان کرد: :نوایی گذشته از خدمات شایان و دوران سازی که به زبان ازبکی ممتاز کرده، در زبان فارسی هم یک کنشگر تأثیرگذار و مکتب آفرین بود.

گفتنی است مؤسسه فرهنگی اکو در دوره جدید مدیریتی خود تلاش دارد درزمینه معرفی پیوندهای عمیق و میراث مشترک فرهنگی میان کشورهای عضو، گام برداشته و در راستای احیای میراث فرهنگ غنی و پرافتخار نیاکان و بزرگان این حوزه تمدنی دیرین اقدام نماید که برپایی این وبینار بین المللی که به مناسبت بزرگداشت ۵۸۰ سالگی امیرعلیشیر نوایی برگزار ‌گردید، در همین راستا انجام شد.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

هیتر رستورانی گوشی طرح هیتر گلخانه Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز