امروز : سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۳,۴۹۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    84550

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    12:36 | ۲۹ مهر ۱۳۹۹

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

1 300x225 - ادعای مقاوم‌تر بودن ترکمن‌های کوموش‌دفه نسبت به سایر اقوام بی‌اساس است/طلایی شدن تپه نقره‌ای در دوره کروناترکمن نیوز:  مدیر مرکز بهداشت شهرستان کوموش‌دفه در خصوص تاثیر مسائل ژنتیکی در ایمنی برابر کرونا گفت: اقوام ترکمن ساکن گلستان همه دارای ژنوم یکسانی هستند و ادعای مقاوم‌تر بودن ترکمن‌های کوموش‌دفه نسبت به سایر اهالی این قوم غیرعلمی است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  دکتر بهمن ایری اظهار کرد: پس از حدود هشت ماه از شیوع کرونا، تعداد روزهای با وضعیت قرمز کوموش‌دفه به انگشتان یک دست هم نمی رسد و این شهرستان بیشتر اوقات در وضعیت سفید و در روزهای کمتری هم در وضعیت زرد شیوع بیماری قرار داشت.

وی افزود: برای پی بردن به ریشه این موضوع باید از محققان و مراکز دانشگاهی کمک گرفت و اظهار نظر بدون پیشینه علمی قابل پذیرش و سندیت نیست.

ایری در مورد ادعای ارتباط مصرف زیاد دوغ شتر با تعداد کم آمار مبتلایان به کرونا در کوموش‌دفه گفت: طبق تحقیقات شتر از میزبانان اصلی کرونا محسوب می شود و اثبات این ادعا به تحقیقات بیشتری نیاز دارد.

به اعتقاد وی رعایت فاصله گذاری اجتماعی ناشی از فاصله زیاد بافت شهری و روستایی و یا ویژگی های خاص زندگی در منطقه از دلایل اصلی کم بودن شیوع کرونا در کوموش‌دفه است.

مدیر مرکز بهداشت شهرستان کوموش‌دفه ادامه داد: در کوموش‌دفه و سیمین شهر به عنوان ۲ مرکز جمعیتی شهرستان با حدود ۲۰ هزار نفر جمعیت هیچ مکانی برای تجمع افراد مانند پارک یا وسایل نقیله عمومی، بازارچه و پاساژ وجود ندارد و اساسا امکان اجتماع افراد در این شهرستان فراهم نیست.

معاون فرماندار کوموش‌دفه معتقد است که کرونا از ابتدای شیوع در این شهرستان جدی گرفته شده و قبل از صدور بخش نامه های بالادستی، سخت گیری زیادی برای رعایت موارد بهداشتی در کوموش‌دفه اعمال شد.

سیدعلیرضا حسینی افزود: هرچند به سبب شرایط سخت اقتصادی و درآمد اندک آمار استفاده کنندگان ماسک کوموش‌دفه نسبت به دیگر مناطق پایین تر است اما برخی ویژگی های طبیعی و جمعیتی سبب شده فاصله‌گذاری اجتماعی در گمیشان رعایت شود.

وی بیان کرد: تراکم جمعیتی در کوموش‌دفه به نسبت مساحت شهرستان کم است و به طور طبیعی فاصله گذاری بین مراکز و هسته های جمعیتی مانند روستاها رعایت می شود.

معاون فرماندار کوموش‌دفه افزود: شیوه زندگی اهالی این منطقه هم از دیگر عوامل کاهش ابتلا به کرونا است که برای نمونه مدت زمان حضور زنان و مردان در محیط خارج از خانه بسیار اندک بوده و به همین سبب مراودات عامه و بیرونی و در نتیجه قرار گرفتن در معرض کرونا به حداقل می رسد.

وی معتقد است: واقع شدن کوموش‌دفه در منطقه مرزی و دور بودن این شهرستان از جاده سراسری دیگر دلیل شیوع کمتر کرونا در کوموش‌دفه است.

معاون فرماندار کوموش‌دفه گفت: در پیک نخست شیوع کرونا در گلستان، سالمندان و کهنسالان دارای بیشترین آمار ابتلا به این بیماری بودند اما کوموش‌دفه با وجود دارا بودن بافت جمعیتی به نسبت بالا شاهد کمترین بیمار کرونایی به خصوص در میان سالمندان بود که یکی از اصلی ترین دلایل آن توانمندی و سلامت عمومی (طبیعی) سالخوردگان منطقه بدلیل نوع زندگی سنتی آنها است.

وی گفت: در دهه های گذشته غذای اصلی ساکنان منطقه انواع ماهیان استخوانی، اوزون‌برون و خاویار بود که احتمالا این رژیم غذایی در مبتلا نشدن کهنسالان به کرونا تاثیر گذار بوده است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گلستان هم در این خصوص معتقد است که از اصلی ترین دلایل وضعیت سفید شیوع کرونا در کوموش‌دفه، فاصله گذاری در منطقه بوده که به طور طبیعی در حال رقم خوردن است.

دکتر سراج الدین عارف نیا اظهار داشت: با توجه به شرایط خاص جمعیتی و تراکم اندک جمعیت منطقه، ارتباط ساکنان کوموش‌دفه با دیگر مناطق به حداقل ممکن می رسد و امکانی برای فعالیت کرونا در سطح شهرستان وجود ندارد.

از زمان آغاز پیک‌ اول و دوم شیوع کرونا و هنگامی که برخی شهرهای گلستان در وضعیت قرمز و بحرانی ابتلای این بیماری قرار داشتند، شهرستان “کوموش‌دفه” که در زبان ترکمنی به معنای “تپه نقره‌ای” است، در اغلب روزها سفید و یا حداکثر در وضعیت زرد شیوع قرار داشت و فقط چند روز به مرز هشدار رسید.

گفته می شود دور بودن این شهر از سکونت‌گاه های پیرامونی مانند گرگان و کردکوی و در نتیجه ارتباط کم با مناطق مستعد آلودگی، ارتباط کم ساکنان با یکدیگر و کوتاه بودن زمان خروج از منزل به دلیل روحیات شخصی و قومی از جمله دلایلی است که احتمال قرار گرفتن ساکنان کوموش‌دفه در معرض ویروس کرونا را کم کرده است.

گزارش از:ایرنا

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز