امروز : پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

هتاکی های اصلاح طلبان به اهل نست ایران 300x225 - ادامه هتاکی‌های شخصیت‌ها و رسانه‌های اصلاح‌طلب به اهل سنتترکمن نیوز: پس از پایان انتخابات ریاست جمهوری هجمه‌ها و توهین‌های رسانه‌های اصلاح‌طلب به اهل سنت ایران افزایش یافت.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ شرایط نابسامان اقتصادی جامعه، افزایش بی‌تدبیری مدیران در بخش‌های مختلف و رواج فرهنگ منت‌گذاری مسئولان ارشد دولتی (جملاتی مثل این عبارت که اگر ما در مصدر امور نبودیم کشور را قحطی فرا می‌گرفت) در شرایطی که مردم با شدید‌ترین تکانه های اقتصادی درگیر بودند، در نهایت باعث شد که در ماه‌های اخیر، بخش قابل توجهی از جامعه انگیزه‌های خود برای مشارکت در آینده کشور را از دست بدهند.

جامعه اهل سنت ایران نیز از این فضای سرد اجتماعی، مستثنی نبوده است.غالب مناطق اهل سنت نشین کشور در حاشیه نوار مرزی کشور در هشت سال گذشته، شاهد افزایش مضاعف فشار تورم و بیکاری جوانان خود و بزهکاری‌های اجتماعی در مناطق خود بودند.

علاوه بر این مشکلات، عدم تحقق وعده‌های اصلاح طلبان و دولتمردان ،در رابطه با اهل سنت در سه دهه گذشته، باعث شد تا عقلا و بزرگان ما در این دوره از انتخابات، در یک فرایند حیاتی با عبور از تعهدات سنتی به سمت گزینه شاخص اصولگرا تمایل پیدا کنند.

یکی از تصورات باطل اصلاح‌طلبان در سنوات گذشته این بود که اعتقاد داشتند اهل سنت چاره ای جز همراهی با آن‌ها ندارند. این طیف سیاسی در همین چارچوب فرایند ترساندن اهل سنت از اصول‌گرایان را در برنامه‌های خود قرار‌ داده و چنین القاء کرد که در صورت حاکمیت اصول‌گرایان بر کشور، آزادی‌های مذهبی اهل سنت از بین خواهد رفت.

در این چارچوب فعالان اصلاح‌طلب با گنجاندن مطالبات اجتماعی و سیاسی اهل سنت در شعارهای ملی خود، توانستند بیش از سه دهه رای اهل سنت را در انحصار خود داشته باشند.

نگاهی به آمار همراهی اهل سنت با کاندیداهای مختلف اصلاح‌طلب در دوره‌های مختلف، موید این است که در برخی از دوره‌ها میزان همراهی رای‌دهندگان اهل سنت با اصلاح‌طلبان به مرز ۹۰ درصد هم رسیده است.

اما به مرور زمان و پس از عدم پاسخگویی به مطالبات اهل سنت، علما و شخصیت‌های ما در این دوره مسیری متفاوت را انتخاب کرده و با حمایت از کاندیدای اصول‌گرا بر تصور اصلاح‌طلبان مهر باطل زدند.

بدنبال اتخاذ این رویکرد، علما و شخصیت های شاخص اهل سنت ،برخی از شخصیت‌ها و رسانه‌های شاخص اصلاح‌طلبان با ادبیاتی سخیف، تغییر رویکرد نخبگان اهل سنت را فرصت‌طلبانه و در چارچوب یک معامله سیاسی قلمداد کردند.

این طیف که در زمان حمایت اهل سنت از اصلاح‌طلبان از عناوینی همچون فرهیخته برای اهل سنت استفاده می کردند، به یکباره تغییر لحن داده و ما را کاسبکار سیاسی قلمداد کردند.

اهل سنت ایران با هیچ یک از جریانات سیاسی ایران عهد اخوت نبسته است و رویکرد ما در قبال تحولاتی مثل انتخابات در نظر داشتن مصالح جامعه اهل سنت است.
در این بین، تجربه نشان داده است که همراهی بلند مدت ما، با یک طیف سیاسی برای آقایان توهم ایجاد کرده و این تصور را ایجاد می کند که حمایت از آنها وظیفه همیشگی ماست!

منبع: آوای اهل سنت

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز