امروز : پنجشنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

photo ۲۰۱۸ ۰۴ ۲۸ ۱۹ ۰۳ ۲۸ 300x193 - اختیارات شوراها باید فراتر از حدود شهرداری باشدگنبدکاووس-ترکمن نیوز- رییس شورای اسلامی شهر گنبدکاووس بااشاره به جایگاه مردمی این نهاد و ضرورت پیگیری مطالبات مردم می گوید که اختیارات شوراها باید فراتر از حدود شهرداری بوده و تنها به این حوزه محدود نباشد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، به نقل از ایرنا، نبی الله آخوندی روز یکشنبه به مناسبت سالروز تشکیل شوراهای اسلامی شهر و روستا در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا، گفت: وقتی شورا مطالبات مردم را پیگیری می کند، بیشتر ادارات و نهادها با این نهاد مردمی همکاری نمی کنند.
وی بابیان اینکه ادارات و نهادهای دیگر، حدود اختیارات شورای شهر را تنها محدود به حوزه شهر و شهرداری می دانند، افزود: البته این نقص کلی بوده و به قانون شوراها مربوط می شود که باید در قالب قوانین مدیریت شهری اصلاح شود.
آخوندی، لغو برخی منابع درآمدی و عوارض شهرداری ها مانند عوارض انتقال خودرو توسط دیوان عدالت اداری را از دیگر مشکلات حوزه شورا و شهرداری دانست و اضافه کرد: حذف این منابع درآمدی، مشکلات مالی شهرداری ها را که درسال های اخیر به دلیل رکود ساخت و ساز با مشکل مواجه شده اند، بیشتر می کند.
رییس شورای اسلامی شهر گنبدکاووس در ادامه از برگزاری 153 جلسه توسط این شورا از اول شهریور 96 تا روز گذشته خبر داد و گفت: این جلسات مجموعا 444 مصوبه داشته که 90 مصوبه درحوزه اجتماعی و فرهنگی، 86 مصوبه عمرانی و شهرسازی، 71 مصوبه اقتصادی و مالی، 121 مصوبه حقوقی و اداری و 66 مصوبه نیز کمک و مساعدت های شورا به اشخاص حقیقی و حقوقی درقالب ماده 16 و 17 قانون شهرداری ها بوده است.
وی افزود: از مجموع 153 جلسه شورای شهر گنبدکاووس، 25 جلسه آن ملاقات عمومی با شهروندان و استماع نظرات آنان و 29 جلسه نیز با روسای ادارات و نهادهای شهرستانی و استانی با هدف افزایش تعاملات فیمابین بوده است.
آخوندی، نظارت بر عملکرد شهرداری و برون سپاری بخشی از فعالیت های آن به بخش خصوصی، تصویب اساسنامه سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری، تصویب احداث سالن چند منظوره بامشارکت بخش خصوصی، تصویب دهکده گردشگری سبز 50 هکتاری،
تصویب ارتقای کشتارگاه صنعتی شهرداری با مشارکت بخش خصوصی و اصلاح بودجه 96 و تصویب بودجه سال 97 شهرداری را از مهمترین مصوبات شورای اسلامی شهر گنبدکاووس برشمرد.
وی اضافه کرد: فعالیت های خوبی درحوزه عمران شهری، زیرسازی، جدول بندی و آسفالت معابر شهری، پیاده رو سازی، احداث کانال هدایت آب های سطحی و جلوگیری از آبگرفتگی هنگام بارش ها و توسعه فضای سبز صورت گرفته است.
رییس شورای اسلامی شهر گنبدکاووس به برنامه های امسال شورا و شهرداری نیز اشاره کرد و گفت: علاوه بر انجام شرح وظایف و برنامه های معمول شهرداری، پیگیری تکمیل جاده سلامت حاشیه گرگانرود، احداث جاده سلامت میدان بسیج تا میدان امام علی (ع)، تکمیل کشتارگاه صنعتی، ترمینال مسافربری برون شهری، پارکینگ های طبقاتی و نیز تشکیل شورایارها در محلات از مهمترین برنامه ها می باشد.
آخوندی افزود: پارکینگ طبقاتی خیابان خیام جنوبی با ظرفیت 200 دستگاه خودرو در یک تا دو هفته آینده با نصب آسانسور افتتاح می شود و پارکینگ طبقاتی خیابان دانش جنوبی نیز با ظرفیت 210 دستگاه خودرو تا چند ماه آینده به بهره برداری می رسد.
وی به تصویب بودجه پیش بینی شده 610 میلیارد ریالی شهرداری درسال جاری نیز اشاره کرد و گفت: بخش قابل توجهی از بودجه امسال که 140 میلیارد ریال بیشتر از بودجه مصوب سال 96 است، صرف عمران شهری بویژه زیرسازی و آسفالت یکصد کوچه و خیابانی که در نوبت قرار دارند، می شود.
آخوندی به آخرین وضعیت دهکده گردشگری 50 هکتاری شهرداری واقع در جاده داشلی برون اشاره کرد و افزود: مراحل اداری و قانونی تملک این زمین درحال انجام است و پارسال در فصل کاشت درخت، سه هزار اصله نهال در این مجموعه غرس شد که هم اکنون به صورت مستمر آبیاری شده و یک نفر نگهبان نیز در آن مستقر است.
رییس شورای اسلامی شهر گنبدکاووس درخصوص بحث الحاق هشت روستای اقماری به حوزه خدماتی این شهر نیز گفت: تاکنون هیچ درخواست یا نامه ای دراین خصوص ازسوی این شورا به فرمانداری یا استانداری ارسال نشده است.
وی افزود: شهرداری در خدمات رسانی عمومی و عمرانی به حوزه فعلی شهر گنبدکاووس با مشکل مواجه است و هم اکنون اهالی دهها کوچه و خیابان این شهر سالهاست که در انتظار زیرسازی و آسفالت معابر هستند.
آخوندی درخصوص حمایت مالی شورا و شهرداری از والیبال گنبدکاووس و ارتباط آن با بحث الحاق روستاهای اقماری، اضافه کرد: اینکه حمایت از والیبال را منوط به الحاق این روستاها بدانیم اصلا صحت ندارد و مهمتر از آن در صلاحیت شورا و شهرداری نیست.
وی تصریح کرد: برای حمایت از والیبال گنبدکاووس درجلسه ای که با استاندار گلستان برگزار شد، مقرر گردید، شورا و شهرداری مبلغ 10 میلیارد ریال و استانداری نیز مبلغ 50 میلیارد ریال بدون قید و شرط به والیبال این شهر کمک نمایند.

https://t.me/ITNAnews

لینک عضویت کانال تلگرام

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :
برچسب ها :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز