امروز : دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۳۸۰۰۰

ریال

|

دمای هوای شهر گنبدکاووس :

21° سانتی گراد

  • کد خبر :

    90178

  • /
  • تاریخ :

    ۲۴ بهمن ۱۳۹۹

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

ماری و لباب در ترکمنستان 300x168 - اخبار ترکمنستان (نیمه اول بهمن ماه 1399)ترکمن نیوز:  اهم اخبار اقتصادی داخلی و خارجی ترکمنستان در نیمه اول بهمن ماه ۱۳۹۹ که در روزنامه‌ها و رسانه‌های این کشور منتشر شده به شرح ذیل ارائه می‌گردد.

تولید محصولاتی به ارزش ۴۲ میلیون منات در کارخانه ریسندگی خلج

کارخانه ریسندگی “بیک صفرمراد نیازوف” واقع در بخش خلج از توابع استان لباب، در سال ۲۰۲۰ محصول الیاف نخ به ارزش ۴۱ میلیون و ۹۵۸ هزار منات تولید نمود. در سال گذشته بخشی از محصولات این کارخانه به مبلغی قریب به ۱۶ میلیون منات صادر شده است. در کارخانه مذکور ۵ نوع محصول نخ در انواع اندازه‌ها تولید شده و متقاضیانی از کشورهای روسیه، ترکیه، لهستان و سایر کشورها دارد.

بافت ۳۰۲۹ مترمربع قالی در سال ۲۰۲۰ توسط شرکت قالیبافی داش آغوز

قالیبافان شرکت قالیبافی استان داش آغوز در سال ۲۰۲۰ با بافت بیش از ۳۰۲۹ مترمربع قالی و انواع محصولات آن، موفق به انجام ۱۰۶٫۴ درصدی برنامه سالانه تعیین شده برای این کارخانه شدند. ارزش محصولات تولید شده در این کارخانه در سال گذشته برابر ۴ میلیون و ۸۷۰ هزار منات بوده و این میزان سبب دست‌یابی به رشد ۱۳۶ درصدی از لحاظ مناتی شده است.

شایان ذکر است، مجموعاً تعداد ۸ شرکت قالیبافی تحت نظر اتحادیه دولتی “ترکمن قالی” بوده و این تعداد شرکت بیش از ۱۰۰ بخش قالیبافی در استان‌های کشور داشته و تعداد بیش از ۵ هزار نفر از بانوان قالیباف در آن‌ها مشغول به کار می‌باشند.

تولید بیش از ۱۱ میلیارد کیلووات ساعت برق در نیروگاه برق مرو

نیروگاه برق دولتی مرو در جریان سال ۲۰۲۰ با تولید ۱۱ میلیارد و ۷۱۳ میلیون و ۴۱۰ هزار و ۸۵۹ کیلووات ساعت برق، شاخص خوبی را کسب نمود. کارکنان این نیروگاه توانستند میزان تولید برق در یک شبانه روز را در محدوده ۳۶ میلیون کیلووات ساعت حفظ نمایند.

این امر شرایط لازم جهت تأمین برق داخلی و کشورهای همسایه را فراهم می‌آورد. علاوه بر آن، نیروگاه برق مذکور با توان ۲۲۰ کیلووات، تمامی امکانات لازم جهت تأمین برق سیستم خط انتقال برق ترکمنستانافغانستان– پاکستان را دارا می‌باشد.

افزایش میزان خرید گاز طبیعی از ترکمنستان توسط شرکت گاز پروم

شرکت “گازپروم” در ۹ ماهه نخست سال ۲۰۲۰ مجموعاً ۳٫۲ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی از ترکمنستان خریداری نمود. شایان ذکر است که در مدت مشابه سال ۲۰۱۹ مجموعاً ۲٫۶ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی ترکمنستان توسط این شرکت خریداری شده است. در ماه جولای سال ۲۰۱۹ شرکت «گازپروم» قراردادی ۵ ساله جهت خرید گاز ترکمنستان یعنی تا تاریخ ۳۰ جولای ۲۰۲۴ با کنسرن دولتی «ترکمن گاز» منعقد نموده است.

میزان خرید گاز شرکت “گازپروم” از کشور قزاقستان در ۹ ماهه نخست سال ۲۰۲۰ در مقایسه با مدت مشابه آن در سال ۲۰۱۹ از میزان ۸٫۲ میلیارد مترمکعب به میزان ۵٫۱ میلیارد مترمکعب کاهش یافته است. شرکت گاز پروم در نیمه نخست سال ۲۰۲۰ خرید گاز از ازبکستان را قطع کرده و اعلام داشت که در جمع‌بندی ۹ ماهه نخست سال ۲۰۲۰ مجموعاً ۲۰ میلیون مترمکعب گاز از ازبکستان خریداری کرده است. این شرکت در سال ۲۰۱۹ مجموعاً ۷٫۶ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی از ازبکستان خریداری کرده بود.

مذاکره ترکمنستان و مصر در خصوص همکاری‌ در حوزه نفت و گاز

ویدئو کنفرانسی میان نمایندگان مجموعه نفت و گاز ترکمنستان و مصر در تاریخ ۲۱ ژانویه ۲۰۲۱ برگزار شد. در این ویدئو کنفرانس از طرف ترکمنی رؤسا و نمایندگان کنسرن‌های دولتی «ترکمن نفت»، «ترکمن گاز» و «ترکمن شیمی» و از سوی طرف مصری نیز رؤسا و نمایندگان وزارت نفت و منابع معدنی مصر و شرکت‌های پیشرفته در حوزه نفت و گاز حضور داشتند.

مسائل مرتبط با کشفیات در حوزه پتروشیمی و مشارکت متخصصان مصری در این طرح‌ها در دستورکار این ویدئو کنفرانس قرار گرفت. علاوه بر آن، دو طرف درباره اهمیت برقراری روابط میان گروه‌های تجاری و تبادل تجارب میان کارشناسان دو کشور به بحث و تبادل نظر پرداختند.

افزایش میزان تولید نفت در میدان قوتورتپه

شرکت استخراج نفت و گاز “قوتورتپه نفت” وابسته به کنسرن دولتی “ترکمن نفت” در سال ۲۰۲۰ از چاه‌های نفتی فعال خود بیش از یک میلیون و ۳۱۳ هزار تن نفت استخراج نموده و این شاخص در مقایسه با مدت مشابه آن در سال ۲۰۱۹ به میزان ۶% بیشتر می‌باشد.

بنابر خبر اعلام شده، در میدان نفتی قوتورتپه ۱۷ چاه نفت به بهره برداری رسیده و تحقیقات در ۱۵ چاه دیگر در حال انجام است. در حال حاضر در میدان نفتی قوتورتپه میزان نفت استخراجی در هر روز برابر ۴ هزار تن می‌باشد.

قصد افزایش تامین گاز ترکمنستان توسط شرکت گازپروم روسیه

آژانس TASS با اشاره به پیش نویس طرح کلی توسعه صنعت گاز در روسیه تا سال ۲۰۳۵ گزارش داد ممکن است شرکت گازپروم در سالهای ۲۰۲۰-۲۰۳۵ تأمین گاز از ترکمنستان را به ۵٫۵ میلیارد متر مکعب برساند. طبق این پروژه قرار است در سال ۲۰۲۱ واردات گاز آسیای میانه به روسیه به ۲۶٫۶ میلیارد متر مکعب افزایش شود. طبق برآوردهای اولیه در سال گذشته واردات گاز از آسیای میانه ۲۶ میلیارد متر مکعب بوده است.

کاهش میزان صادرات ترانزیتی نفت ترکمنستان از طریق بنادر روسیه

ترکمنستان، قزاقستان و آذربایجان در ماه فوریه میزان صادرات نفت خود از طریق بنادر “ترانس نفت” واقع در بخش اروپایی روسیه در مقایسه با ماه ژانویه را کاهش خواهند داد. درماه فوریه میزان نفت صادراتی از قزاقستان، ترکمنستان و آذربایجان برابر ۴٫۶۲۵ میلیون تن خواهد بود و این شاخص در مقایسه با ماه ژانویه ۲۹ درصد کمتر می‌باشد.

انتظار می‌رود در ماه فوریه میزان صادرات نفت شرکت‌های روسی از طریق بنادر ترانس نفت در مقایسه با ماه ژانویه ۳۴ درصد و تا ۶٫۳۶ میلیون تن کاهش یابد. کارشناسان روس دلیل این شرایط را آمادگی شرکت‌های نفتی برای پالایش نفت به جای صادرات آن بخاطر افزایش بهای سوخت در بازار داخلی بیان می‌کنند. شایان ذکر است، ترکمنستان پس از قزاقستان جایگاه دوم را در صادرات مستمر نفت از طریق بنادر روسیه دارد.

ارتقاء سرعت رشد حوزه ساخت و ساز در ترکمنستان

در سال‌های اخیر حوزه ساخت و ساز ترکمنستان نرخ رشد بالایی را در تعداد زیادی از شاخص‌های مهم از خود نشان داده و در سال ۲۰۲۰ این شاخص بالاتر نیز بوده است. در ماه فوریه سال گذشته نیز وزارت صنایع و تولیدات ساختمانی ترکمنستان ایجاد شد.

بنا بر اطلاعات کمیته دولتی آمار ترکمنستان، مطابق با شاخص‌ها در بازه زمانی سال‌های ۲۰۰۸ الی ۲۰۲۰ تولید سیمان در کشور به میزان ۸۹٫۲ درصد افزایش یافته و تنها در سال ۲۰۲۰ بیش از یک میلیون و ۹۴۰ هزار تن سیمان مورد استفاده در ساختمان سازی در ترکمنستان تولید شده است. در سال ۲۰۰۸ تعداد ۲۹۸٫۹ میلیون آجر در کشور تولید شده، اما در سال ۲۰۲۰ این تعداد به ۸۰۳٫۹ میلیون رسیده است. در سال ۲۰۱۶ به‌خاطر سرعت ساخت و ساز در شهرک المپیک عشق آباد، میزان تولید آرماتور و پروفیل در ترکمنستان به ۹۲ هزار و ۹۰۰ تن رسید. در سال ۲۰۱۸ این میزان به ۵۳ هزار و ۹۴ تن تنزل یافته و پس از آن در جریان سال ۲۰۲۰ میزان تولید آن به ۶۰ هزار تن افزایش یافته است.

در بازه زمانی سال ۲۰۱۵ الی ۲۰۲۰ میزان تولیدات رنگ نیز ۹٫۶ برابر افزایش یافته و در سال گذشته میزان تولید آن برابر با ۲۸ هزار و ۷۵۵ تن بوده است. در سال ۲۰۱۵ مجموعاً یک میلیون و ۲۸۶ هزار مترمربع ایزوگام در ترکمنستان تولید شده، اما در جریان سال ۲۰۲۰ این میزان به ۷ میلیون و ۵۹ هزار مترمربع ارتقاء یافته و با این حساب سرعت رشدی معادل ۴۴۸٫۹ درصد در این زمینه کسب شده است. در سال ۲۰۱۸ مجموعاً یک میلیون و ۱۳۴٫۵ هزار مترمربع ساختمان مسکونی در ترکمنستان احداث شده، اما در سال ۲۰۲۰ این میزان به ۲ میلیون و ۷٫۱ هزار مترمربع ارتقاء یافته و با این حساب سرعت رشدی معادل ۷۶٫۹ درصد در این زمینه کسب شده است.

حمل و نقل قریب به ۲٫۵ میلیون تن بار توسط خطوط دریایی و رودخانه‌ای ترکمن

کارشناسان آژانس “ترکمن‌ دنیزدریایوللاری” (خطوط دریایی و رودخانه‌ای ترکمن)، در سال گذشته بیش از ۲ میلیون و ۴۰۹ هزار تن محموله را به مقاصد مشخص شده حمل نمودند. کارشناسان این آژانس در سال گذشته برنامه کاری مربوط به حمل و نقل محموله‌ها به میزان ۱۲۷ درصد را به سرانجام رساندند.

آغاز تولید قهوه با نشان تجاری ” مارکو ” در ترکمنستان

انجمن اقتصادی “تویلی” واقع در بخش بؤزمه‌یین شهر عشق آباد شروع به تولید محصولات قهوه با نشان تجاری “مارکو” نمود. بر اساس اطلاعات ارائه شده، انواع محصولات قهوه با کیفیت بالا در این شرکت تولید شده و مواد اولیه آن از کشورهایی نظیر اندونزی، برزیل، ویتنام، مالزی، استرالیا و ترکیه تأمین می‌شود. این شرکت محصولاتی از قبیل قهوه‌های کلاسیکی، کاپوچینو، موکا، و … را با نشان تجاری “مارکو” تولید خواهد کرد.

این کارخانه با دستگاه‌های مدرن تولید شده توسط شرکت‌های پیشرفته کشورهای آلمان، هلند، ایتالیا، کانادا، ایالات متحده آمریکا، ژاپن، چین و ترکیه تجهیز شده است. بنا به اعلام رئیس بخش تولید این شرکت قرار است در آینده بیش از ۳۰ نوع از انواع محصولات قهوه در این شرکت تولید و به کشورهای اروپا، مشترک‌المنافع و حوزه خلیج فارس صادر گردد.

ارتقاء سطح صادرات ترکمنستان

در ترکمنستان میزان صادرات محصولات پلاستیکی مورد استفاده در بسته بندی و حمل کالاها در سال ۲۰۲۰ در مقایسه با سال ۲۰۱۹ به میزان ۴۸۵ درصد افزایش داشته است. این میزان از ۶۷۱ تن به ۳ هزار و ۹۲۷ تن رسیده است. نرخ رشد میزان صادرات انواع لوله‌ها، لوله‌های پلاستیکی پلیمری و انواع شیلنگ‌ها از سال ۲۰۱۹ تا سال ۲۰۲۰ برابر ۱۰۴% شده است. شایان ذکر است، در جریان سال گذشته ترکمنستان ۱۴ هزار و ۶۵۳ تن از محصولات مذکور را به کشورهای خارجی صادر نموده است.

ترکمنستان در سال ۲۰۱۵، یک هزار و ۴۵۱ تن گوجه فرنگی به کشورهای خارجی صادر نمود، اما این میزان در سال ۲۰۲۰ به ۳۷ هزار و ۷۵۰ تن افزایش یافت و نرخ رشدی برابر با ۲ هزار و ۵۰۱ درصد در این زمینه حاصل شد.

ساخت دو کشتی باری ویژه حمل محموله‌های خشک در آستراخان برای ترکمنستان

“مرکز کشتی سازی و تعمیرات کشتی جنوب” واقع در استان آستراخان روسیه تعدادی سفارش جهت ساخت کشتی‌های باری ویژه حمل محموله‌های خشک دریافت نموده است. رئیس آژانس روابط بین‌المللی استان آستراخان در نشستی خبری این موضوع را اعلام کرده و اظهار داشت : “ارزش سفارش‌های واصله از سوی ترکمنستان برابر با ۷۵۰ میلیون دلار آمریکا می‌باشد”.

فرآوری روزانه قریب به ۱۴۰ تن پنبه در کارخانه واقع در ترکمن قلعه

در کارخانه پنبه پاک کنی واقع در بخش ترکمن قلعه روزانه ۱۳۰ الی ۱۴۰ تن محصول پنبه فرآوری می‌شود. این کارخانه که از تأسیس آن ۲۵ سال می‌گذرد، با تجهیزات مدرن کشورهای توسعه یافته جهان تجهیز شده و ظرفیت فرآوری سالانه آن برابر ۴۵ هزار تن می‌باشد. کارخانه مذکور بطور سه شیفت کار کرده و بیش از ۳۰۰ نفر در آن فعالیت می‌کنند.

افزایش میزان تولید توسط کارخانه ریسندگی داش آغوز

کارخانه ریسندگی داش آغوز وابسته به وزارت صنایع نساجی ترکمنستان در جریان سال گذشته محصول الیاف نخ به ارزشی بیش از ۶۳ میلیون منات تولید نموده و این مقدار ۱۰ میلیون منات بیشتر از میزان تعیین شده در برنامه آن کارخانه می‌باشد. حدود ۷۰ درصد از الیاف نخ تولید شده در این کارخانه با نشان تجاری «رینگ» از طریق بورس کالا و مواد خام ترکمنستان به کشورهای بریتانیا، ترکیه، روسیه، امارات متحده عربی، قرقیزستان و سایر کشورها صادر می‌شود.

کارخانه مذکور با دستگاه‌های مدرن شرکت‌های مشهوری از قبیل «Marzoli»، «Savio» و «Loptex» تجهیز شده و محصولات و ویژگی‌های نساجی آن‌ها مطابق با استانداردهای بین‌المللی می‌باشد.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :
برچسب ها :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

هیتر رستورانی گوشی طرح هیتر گلخانه Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز