امروز : چهارشنبه ۰۵ آبان ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۶,۲۴۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    93477

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    9:19 | ۰۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

index 29 - اخبار اقتصادی ترکمنستانترکمن نیوز:  اهم اخبار اقتصادی داخلی و خارجی ترکمنستان در هفته سوم فروردین ماه ۱۴۰۰ که در روزنامه‌ها و رسانه‌های این کشور منتشر شده به شرح ذیل ارائه می‌گردد.

تولید ید در ترکمنستان

ارزش ید تولید شده در اتحادیه ” ترکمن درمان صناغات ( صنایع دارویی ترکمن ) ” واقع در شهر برکت در بازه زمانی سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ ، بالغ بر ۲ میلیون و ۷۳۰ هزار منات اعلام شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ، ۱۲۶ درصد رشد داشته است. محصولات این شرکت در مراکز درمانی و اورژانس ترکمنستان مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین ید در پاک کردن زخم‌های جراحی و در انجام آزمایشات بیولوژیکی مورد استفاده قرار گرفته و دارای اهمیت است.

میزان وام‌های اعطاء شده توسط مؤسسات مالی – اعتباری ترکمنستان

از ابتدای سالجاری میلادی تا یکم فوریه ۲۰۲۱ میزان وام‌های اعطاء شده از سوی مؤسسات مالی – اعتباری ترکمنستان به شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی ، بالغ بر ۵۱ میلیون و ۹۶۴ هزار منات اعلام شده که در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۲۰، به میزان ۸٫۶ درصد رشد داشته است. براساس اطلاعات منتشر شده از سوی بانک مرکزی ترکمنستان، میزان وام‌های اعطای شده از آغاز سال ۲۰۲۰ تا ماه فوریه همان سال برابر ۴۴ میلیون و ۸۰۶ هزار منات بوده است. ( براساس نرخ رسمی، هر دلار برابر با ۳٫۵ منات است ) .

همچنین از آغاز سال ۲۰۲۱ تا تاریخ یکم فوریه سال جاری، میزان وام‌های اعطاء شده از سوی مؤسسات مالی – اعتباری ترکمنستان به شرکت‌ها و سازمان‌های بخش خصوصی ، برابر ۵ میلیون و ۴۵۹ هزار منات بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۲۰ به میزان ۷٫۸ درصد افزایش داشته است. میزان وام‌های اعطاء شده از آغاز سال ۲۰۲۰ تا ماه فوریه همان سال برابر ۴ میلیون و ۲۹۹ منات گزارش شده بوده است.

تولید قریب به ۸۰۰ تن الیاف نخ در کارخانه ریسندگی پنبه ترکمن آباد

در بازه زمانی ماه‌های ژانویه تا مارس سال ۲۰۲۱ در کاخانه ریسندگی پنبه ترکمن آباد ، قریب به ۸۰۰ تن الیاف نخ تولید شده است. بنا به اعلام رسانه‌های ترکمنی ، بیش از ۷۰ درصد از محصولات تولیدی این کارخانه به کشورهای ترکیه، لهستان، روسیه و امارات متحده عربی صادر شده است.

در بخش تولیدی این کارخانه، الیاف پنبه در اندازه‌های ۱۷٫۱، ۲۰٫۱، ۲۷٫۱ و ۳۴٫۱ و در توپ‌هایی به وزن بیش از دو کیلوگرم تولید می‌گردد. تولید روزانه این کارخانه ریسندگی بالع بر ۱۱ تن اعلام شده و کارخانه در سه شیفت کاری فعال بوده و مجموعاً ۱۴۸ پرسنل در آن مشغول بکار هستند که ۷۰ درصد آنها را زنان تشکیل می‌دهند.

در آزمایشگاه این کارخانه جهت اندازه گیری شاخص‌های فیزیکی و مکانیکی الیاف پنبه و نخ ، از تجهیزات تمام خودکار شرکت Uster سوئیس و برای بسته بندی خودکار الیاف نخ ، از تجهیزات شرکت Zancaner ایتالیا و جهت سرمایش، گرمایش و تهویه این کارخانه نیز از تجهیزات شرکت Luwa سوئیس استفاده می‌شود. براساس آمارهای ارائه شده ، این کارخانه سالانه بالغ بر چهار هزار و پانصد تن نخ پنبه‌ای تولید می‌کند که از آن چهار هزار تن نخ Open End تولید میگردد. Open End یکی از انواع نخ با کیفیت است که در صنایع نساجی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تولید بیش از ۲۴۱ میلیون کیلووات ساعت برق در نیروگاه برق دولتی آوازه

در بازه زمانی سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ مجموعاً بیش از ۲۴۱ میلیون کیلووات ساعت برق در نیروگاه برق دولتی آوازه تولید شده که ۲۱ میلیون کیلووات ساعت بیشتر از میزان مشخص شده در برنامه این نیروگاه است. در سال ۲۰۱۸ قراردادی برای اختصاص ۵۰۰ میلیون دلار به ‌منظور تکمیل سیستم خط انتقال برق داخلی، میان ترکمنستان و بانک توسعه آسیایی منعقد شد که به موجب این قرارداد ، تکمیل و احداث سیستم خط انتقال برق ولتاژ بالای آخال- بالکان و بالکان- داش آغوز انجام خواهد شد.

براساس برنامه ریزی‌های انجام شده ، قرار است تا سال ۲۰۲۴ ، میزان برق تولیدی در ترکمنستان به میزان ۳۳ میلیارد کیلووات ساعت افزایش یابد. موضوعی که در صورت تحقق، برخی از کارشناسان اقتصادی دستیابی به آنرا تحولی در تولید برق در این کشور توصیف کرده اند.

ابراز علاقه کانادا برای فعالیت در بخش انرژی ترکمنستان

خبرگزاری ترند آذربایجان با استناد به بیاینه منتشره توسط وزارت امور خارجه کانادا، اعلام کرد که کانادا با توجه به ظرفیت‌های گازی موجود در دریای خزر ، به همکاری با ترکمنستان در این مورد ، ابراز علاقه کرده است. در ادامه این خبر آمده است که براساس یادداشت تفاهم امضاء شده میان ترکمنستان و آذربایجان برای اجرای طرح های مشترک عملیات اکتشاف و بهره برداری از ” میدان دوستی ” ، کانادا نیز برای فعالیت در این میدان ابراز علاقه کرده است.

شایان ذکر است، شرکت Termo Design Engineering Ltd کانادا در میادین گازی واقع در مناطق شرقی ترکمنستان مشغول فعالیت بوده و سال‌هاست که با ترکمنستان همکاری می‌نماید.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :
برچسب ها :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز