امروز : یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۲۴,۱۲۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    89208

  • /
  • تاریخ :

    ۰۶ بهمن ۱۳۹۹

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

ازبکستان 2 300x168 - اخبار اقتصادی ازبکستان (نیمه دوم دی ماه 1399)ترکمن نیوز:  برخی از مهم‌ترین اخبار و تحولات اقتصادی ازبکستان در نیمه دوم دی ماه ۱۳۹۹ که در رسانه‌های این کشور انتشار یافته به شرح ذیل است.

برنامه سرمایه گذاری ازبکستان در سال جاری میلادی

به گزارش وزارت سرمایه گذاری‌ها و تجارت خارجی جمهوری ازبکستان، دولت ازبکستان در نظر دارد در سال ۲۰۲۱ به میزان ۱۰٫۵میلیارد دلار سرمایه گذاری (۷٫۶ میلیارد دلار آن سرمایه گذاری‌های خارجی مستقیم ) برای راه ۲۲۶ واحد صنعتی بزرگ با ۳۴ هزار فرصت شغلی جدید جذب نماید. پیش بینی می‌شود میزان صادرات ازبکستان در سال ۲۰۲۱ بیش از ۱۷ میلیارد دلار شود. این در حالی است که میزان سرمایه گذاری‌های خارجی مستقیم در دارایی ثابت در سال ۲۰۲۰ با افزایش ۱٫۵درصدی نسبت به سال ۲۰۱۹ به ۶٫۶ میلیارد دلار رسیده و در چارچوب برنامه سرمایه گذاری این کشور ۱۹۷ پروژه اجرا و ۳۸ هزار فرصت شغلی جدید ایجاد شد. علاوه بر آن در چارچوب برنامه‌های سرمایه گذاری استان‌ها ۱۰۵۸۶ پروژه به ارزش کل ۵۹ تریلیون صوم اجرا و ۱۳۱ هزار فرصت شغلی جدید ایجاد شد. میزان صادرات در سال ۲۰۲۰ بالغ بر ۱۵ میلیارد دلار بود.

بررسی پیش نویس برنامه دولتی سال حمایت از جوانان و تحکیم سلامتی مردم سال ۲۰۲۱

پیش نویس برنامه مذکور جهت بررسی و اعلام نظر عمومی در سایت بررسی قوانین ازبکستان درج شده است. برخی موضوعات مندرج در این برنامه به شرح ذیل می‌باشد:

حضور فعال در بازارهای کشورهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا
گسترش بیش از پیش روابط متقابلاً سودمند با شرکای اصلی خارجی چون روسیه، چین، آمریکا، ترکیه، آلمان، فرانسه، انگلیس، کره جنوبی، ژاپن، هند، پاکستان، امارات متحده عربی و غیره و به کارگیری سیستم جدید و ثمربخش همکاری با این کشورها.
توسعه حوزه حمل و نقل و لجستیک کشور و همگرایی آن به کریدورهای بین المللی از جمله: ۱) توسعه مسیر حمل و نقل از طریق افغانستان از جمله سازماندهی حمل و نقل کالا از طریق مسیرهای ازبکستان – افغانستان – پاکستان و ازبکستان – افغانستانایران؛ ۲) افزایش ظرفیت ترانزیت کشور از طریق سازماندهی حمل و نقل کالا از مسیر چین – قرقیزستان – ازبکستان – ترکمنستان – آذربایجان – گرجستان؛ ۳) توسعه کریدور حمل و نقل ازبکستان – ترکمنستانایران – عمان.

بررسی آماری تعداد مهاجرین ازبکستان

به گزارش کمیته دولتی آمار جمهوری ازبکستان، در سال ۲۰۲۰ از کشور ۲۰۳٫۷ هزار نفر برای اقامت دایمی‌به کشورهای خارجی مهاجرت کرده و ۱۹۱٫۲ هزار نفر برای اقامت دایمی‌به ازبکستان مهاجرت نمود و از این طریق تعداد مهاجرت کردگان از ازبکستان ۱۲٫۵ هزار نفر بیشتر از تعداد مهاجرت کردگان به ازبکستان شد. بخش عمده مهاجرت دایمی از ازبکستان به کشورهای خارجی به کشورهای قزاقستان (۶۴٫۳ درصد) و روسیه (۲۹٫۳ درصد) و بخش عمده مهاجرت کردگان از کشورهای خارجی به ازبکستان از کشورهای قزاقستان (۳۷ درصد)، روسیه (۲۲٫۳ درصد) و تاجیکستان (۲۰ درصد) بود. لازم به ذکر است که در سال ۲۰۱۹، ۱۶۹٫۵ هزار نفر از ازبکستان و ۱۵۸٫۹ هزار نفر به ازبکستان مهاجرت کرده بود.

افزایش میزان انتقال وجوه به ازبکستان

با وجود همه گیری کرونا و پیامدهای منفی آن، میزان انتقال پول توسط اشخاص حقیقی از کشورهای خارجی به ازبکستان در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال ۲۰۱۹، ۰٫۳ درصد افزایش یافته و به ۶٫۰۳ میلیارد دلار رسیده است. به گزارش بانک مرکزی ازبکستان، در سال ۲۰۲۰ میزان انتقال پول از ازبکستان به کشورهای خارجی نیز نسبت به سال ۲۰۱۹، ۱۵ درصد افزایش یافته و به ۱٫۲ میلیارد دلار رسیده است.

تصویب برنامه افزایش تولید نفت برای سالهای ۲۰۲۰ تا ۲۰۳۰

در برنامه سرمایه گذاری جمهوری ازبکستان که اخیراً به تصویب رسید برنامه افزایش میزان استخراج نفت در ازبکستان برای سال های ۲۰۳۰-۲۰۲۰ نیز تصویب شد.در چارچوب برنامه مذکور مقرر گردیده به میزان ۲ میلیارد و ۶۸۸ میلیون دلار سرمایه گذای صورت پذیرد. از این میزان ۱ میلیارد و ۸۸۲ میلیون دلار آن سرمایه گذاری‌های خارجی شرکت های Gas Project Development Central Asia AG سویس و Belvor Noldings Limited قبرس خواهد بود که به اکتشافات زمین شناسی و استخراج نفت در استان‌های قشقه دریا، بخارا و اندیجان اختصاص خواهد یافت.

برنامه‌های شرکت ازبک نفت – گاز برای سال ۲۰۲۱

شرکت نفت و گاز ازبکستان در نظر دارد در سال جاری میلادی ۳۳٫۹ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی، ۱٫۴ میلیون تن میعانات گازی و ۱۰۹ هزار تن نفت تولید کند. همچنین شرکت مذکور در نظر دارد در سال ۲۰۲۱ میزان ذخایر گاز طبیعی را ۳۵ میلیارد متر مکعب و ذخایر میانات گازی را ۹۰۰ هزار تن افزایش داده و ۹۸۵ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی جذب نماید. لازم به ذکر است که هر سال در ازبکستان بیش از ۶۰ میلیارد متر مکعب طبیعی تولید می‌شود که حدود ۳۵ تا ۴۰ میلیارد متر مکعب آن به سهم شرکت نفت و گاز ازبکستان تعلق دارد.

لغو مالیات آکسیز(مالیات غیر مستقیم) ۷۳ قلم کالای وارداتی ازبکستان

دولت ازبکستان از ۱ ژانویه ۲۰۲۱ مالیات آکسیز بر ۷۳ قلم وارداتی از جمله ۲۰ قلم خواربار (از قبیل آب میوه، پنیر، نان شیرین، کالباس و …)، ۳۵ قلم لوازم برقی (از قبیل یخچال، دستگاه تلویزیون، اجاق گاز، ماشین لباس شویی، جاربرقی) و … را لغو کرد. بر اساس اعلام وزارت دارایی ازبکستان، لغو مالیات آکسیز کالاهای وارداتی باعث کاهش قیمت آنها خواهد شد.

تکمیل دو نیروگاه خورشیدی تا پایان سال ۲۰۲۱

در برنامه سرمایه گذاری جمهوری ازبکستان برای سال های ۲۰۲۳-۲۰۲۱ پیش بینی شده است که تا ماه اکتبر ۲۰۲۱ دو نیروگاه خورشیدی به ظرفیت ۱۰۰ مگاوات به ارزش ۲۱۰ میلیون دلار در استان نوایی (توسط شرکت Abu Dhabi Future Energy Company PJSC – Masdar آمارات متحده عربی) و استان سمرقند (توسط شرکت Tota Eren SA فرانسه) احداث شود.علاوه بر آن پیش بینی شده است در سال های ۲۰۲۳-۲۰۲۱ در استان سرخاندریا نیروگاه خورشیدی ۲۰۰ مگاواتی، در سال های ۲۰۲۴-۲۰۲۱ در شهرستان کته قورغان استان سمرقند نیروگاه خورشیدی ۲۰۰ مگاواتی و در سال های ۲۰۲۴-۲۰۲۱ در شهرستان غله آرال استان جیزخ نیروگاه خورشیدی ۲۰۰ مگاواتی احداث شود.

آمار تاسیس شرکت های مشترک در ازبکستان

به گزارش کمیته دولتی آمار جمهوری ازبکستان، در سال۲۰۲۰ تعداد شرکت های مشترک در این کشور به ۱۲ هزار و ۳۰۰ رسیده است که ۱۳۹۹ شرکت بیشتر از سال ۲۰۱۹ است. در حال حاضر ۱۱ هزار و ۸۰۰ شرکت آن شرکت ها فعال می‌باشند. بنا به این گزارش بیشترین شرکت های مشترک با مشارکت سرمایه گذاران کشورهای روسیه (۲۰۹۳)، چین (۱۷۹۹)، ترکیه (۱۵۷۶)، قزاقستان (۹۱۹) و کره جنوبی (۸۸۸) تأسیس شده اند.

پیش بینی رشد ۴٫۳ درصدی ازبکستان در سال ۲۰۲۱ توسط بانک جهانی

در گزارش اخیر بانک جهانی تحت عنوان «چشم اندازهای اقتصاد جهان» رشد تولید ناخالص داخلی ازبکستان در سال ۲۰۲۰ به میزان ۰٫۶ برآورد شده است. همچنین این بانک پیش بینی کرده است که رشد اقتصادی ازبکستان در سال های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ به ترتیب به ۴٫۳ درصد و ۴٫۵ درصد خواهد رسید.

صادرات ۸۲۱ میلیون دلاری شرکت صنایع و معادن آلمالیق در سال ۲۰۲۰

شرکت صنایع و معادن آلمالیق در استان تاشکند در سال ۲۰۲۰ محصولاتی به ارزش ۸۲۱ میلیون دلار شامل کاتد مس، لوله مسی، اسید سولفوریک، کات کبود، مولیبدن و سیمان پرتلند به کشورهای مختلف از جمله کشورهای حوزه مشترک المنافع، چین، ترکیه و… صادر نموده است.

بازدید ۱٫۵ میلیون گردشگر از ازبکستان در سال ۲۰۲۰

بر اساس اعلام آقای عزیز عبدالحکیم اف، معاون نخست وزیر و رئیس کمیته دولتی توسعه گردشگری جمهوری ازبکستان به علت همه گیری ویروس کرونا حوزه گردشگری ازبکستان بسیار زیان دیده و تنها ۱ میلیون و ۵۰۴ هزار نفر گردشگر خارجی به ازبکستان سفر کرد و البته این تعداد نیز تا آغاز شیوع ویروس کرونا در ازبکستان بوده و میزان خدمات ارائه شده به گرشگران خارجی ۲۶۱ میلیون برآورد شده است. وی اعلام نمود که ازبکستان در نظر دارد در سال ۲۰۲۱، ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر گرشگر خارجی را جذب و خدمات گرشگری به میزان ۳۷۰ میلیون دلار ارائه کند. همچنین اعلام نمود در سال ۲۰۲۱ تعداد گردشگران داخلی را به ۵٫۷ میلیون نفر برساند و بدین منظور در نظر دارند قیمت بلیت هواپیما و قطار را ۳۰ درصد کاهش بدهد.

تصویب مقررات جدید حمایت از صادرکنندگان ازبک

هیأت وزیران جمهوری ازبکستان طی مصوبه ای مقررات جدید در جهت حمایت از صادرکنندگان را تصویب کرد که نکات مهم آن به شرح زیر می‌باشد:

جبران ۱۰۰ درصد هزینه‌های شرکت در مناقصه‌ها و مزایده‌های بین المللی، برگزاری همایش های تجاری و سفرهای هیئت های تجاری در قلمرو ازبکستان، شرکت در سفرهای تجاری، همایش های تجاری و دروس تجاری در کشورهای خارجی و شرکت در نمایشگاهها.
جبران هزینه‌های کاربرد استانداردهای جدید و اخذ گواهی مطابقت (تا ۲۰ هزار دلار بابت یک استاندارد و بابت یک گواهی)، برگزاری مراسم های معرفی و تبلیغاتی محصولات و برندهای ملی در بازارهای خارجی (تا ۲۰ هزار دلار بابت هر یک از صادر کنندگان)، ارسال نمونه‌های محصولات به مراکز تجاری در کشورهای خارجی (تا ۲۰ هزار دلار در سال) و ثبت محصولات و نشان‌های تجاری ازبکستان در کشورهای خارجی (تا ۱۰ هزار دلار بابت هر یک از صادرکنندگان).

راه اندازی طرح مشارکت سرمایه گذاری آسیای مرکزی

طرح مذکور با صدور و امضای بیانه ای مشترک از سوی آمریکا، ازبکستان و قزاقستان ایجاد گردید. کشورهای امضا کننده این بیانیه اعلام نمودند که از پیوستن کشورهای دیگر به این طرح که حمایت از مشارکت اقتصادی و رفاه منطقه ای را هدف قرار داده است استقبال خواهند کرد. در این بیانیه آمده است که مؤسسه مالی توسعه بین‌المللی آمریکا (DFC)، وزارت سرمایه گذاری‌ها و تجارت خارجی ازبکستان و مرکز بین المللی مالی آستانه قزاقستان تمامی امکانات را برای جذب مبلغ حد اقل ۱ میلیارد دلار در ۵ سال آینده جهت حمایت از پروژه‌های کمک کننده به رشد بخش خصوصی و گسترش روابط اقتصادی در آسیای مرکزی به کار خواهند برد.طرف های بیانیه اعلام نمودند که طرح مزبور در چارچوب قالب همکاری C5+1 اجرا خواهد شد.

سفر مدیر نهاد مالی توسعه بین المللی آمریکا به ازبکستان و دیدار با مقامات ازبک

آدام بولر مدیر اجرایی نهاد مالی بین المللی توسعه آمریکا در دیدار با سردار عمرزاق اف معاون نخست وزیر و وزیر سرمایه گذاری‌ها و تجارت خارجی جمهوری ازبکستان، ضمن استقبال از راه اندازی طرح مشارکت سرمایه گذاری آسیای مرکزی با بودجه ۱ میلیارد دلار، مسایل تأمین مالی پروژه‌های مشخص در زمینه‌های انرژی، زیربنا، صنایع داروسازی و شیمیایی و کشاورزی را هماهنگ و همچنین مسایل مربوط به اجرای پروژه منطقه ای احداث راه آهن مزار شریف – کابل – پیشاور را بررسی کردند. در این دیدار در مورد اعزام نماینده دایمی نهاد مالی توسعه بین المللی آمریکا به تاشکند برای پیشبرد اجرای پروژه‌های مشترک و بررسی زمینه‌های جدید همکاری و همچنین هماهنگی مشارکت مؤسسه مذکور با کشورهای آسیای مرکزی توافق شد.طرفین همچنین با هدف سازماندهی همکاری منظم برای تأمین اجرای توافقات حاصل شده توافق کردند نقشه راه مشترک را تدوین و تصویب کنند. در پایان مذاکرات در ۲۰ دی ۱۳۹۹ یادداشت تفاهم راه اندازی طرح مشارکت سرمایه گذاری آسیای مرکزی را (برای جذب ۱ میلیارد دلار برای اجرای پروژه‌ها در ۵ سال آینده) امضا کردند. آدام بولر در گفتگو با خبرنگاران که پس از مضای سند مذکور صورت گرفت اعلام نمود که ازبکستان با سهم ۵۰۰ میلیون دلار به این طرح پیوست.

مشارکت ازبکستان در صندوق سرمایه گذاری ابراهیم

دولت ازبکستان متعهد شده تا ۵۰ میلیون دلار در صندوق ابراهیم که در ۲۰ اکتبر ۲۰۲۰ توسط آمریکا، رژیم صهیونیستی و امارات متحده عربی با هدف توسعه همکاری اقتصادی منطقه ای تأسیس شده است، سرمایه گذاری کند. این موضوع در دیدار آدام بولر مدیراجرایی مؤسسه مالی توسعه بین المللی آمریکا و سردار عمرزاق اف معاون نخست وزیر و وزیر سرمایه گذاری‌ها و تجارت خارجی جمهوری ازبکستان در پایان مذاکرات در ۲۰ دی ۱۳۹۹ اعلام شد. آدام بولر گفت: ما از مشارکت روزافزون خود با ازبکستان افتخار می‌کنیم و حمایت این کشور از صندوق ابراهیم را گام مهمی در راستای گسترش اهداف مشترک می دانیم. سردار عمرزاق اف گفت: ما امیدواریم که حمایت ازبکستان از صندوق ابراهیم نمونه خوب پایبندی کشورهای ما به توسعه همکاری منطقه ای بوده و نقش مهمی در کاهش فقر، افزایش بازده کار و اشتغال و تأمین رشد اقتصادی در منطقه ایفا کند.

افزایش میزان سرمایه گذاری ترکیه در ازبکستان

سردار عمرزاق اف معاون نخست وزیر و وزیر سرمایه گذاری‌ها و تجارت خارجی جمهوری ازبکستان در جلسه وزارت مزبور در خصوص نتایج سال ۲۰۲۰ و وظایف برای سال ۲۰۲۱ اعلام نمود که میزان سرمایه گذاری‌های مستقیم ترکیه از ۳۰ میلیون دلار در سال ۲۰۱۷ به ۳۴۶ میلیون دلار در سال ۲۰۲۰ افزایش یافته و پیش بینی می‌شود در سال ۲۰۲۱ به ۴۱۵ میلیون دلار برسد.

لازم الاجرا شدن پروتکل الحاقی کنوانسیون سی ام ار برای ازبکستان

از ۲۵ دی ۱۳۹۹ پروتکل الحاقی کنوانسیون مربوط به قرارداد حمل‌ونقل بین‌المللی جاده‌ای کالا در خصوص برچسب های الکترونیکی (e-CMR) (20 فوریه ۲۰۰۸، ژنو) در ازبکستان اجرایی می‌گردد. ازبکستان بر اساس مصوبه شماره ۴۸۴۲ مورخ ۲۵ سپتامبر ۲۰۲۰ به این پروتکل پیوسته بود.

طرح امضا یادداشت تفاهم همکاری ازبکستان و اتحادیه اقتصادی اوراسیا

میخائیل میاسنیکوویچ، رئیس کمیسیون در همایش اقتصادی گایدار در مسکو با بیان این که ازبکستان بررسی حضور فعال در اتحادیه اقتصادی اوراسیا را شروع و به پروژه‌های مشخصی ابراز علاقه مندی می‌کند اعلام نمود که ازبکستان و اتحادیه اقتصادی اوراسیا در نظر دارند تا پایان ماه ژانویه ۲۰۲۱ پیش نویس یادداشت تفاهم همکاری را تهیه و جهت تصویب تقدیم نمایند.

تخصیص وام ۵۲۱ میلیون دلاری بانک اروپایی بازسازی و توسعه به ازبکستان

بانک اروپایی بازسازی و توسعه پس از آغاز دنیاگیری کرونا در سال ۲۰۲۰ به ازبکستان مبلغ ۵۲۱ میلیون دلار (۴۲۹ میلیون یورو) برای اجرای ۱۸ پروژه در زمینه‌های حمایت از نظام بانکی، دسترسی کسب و کار کوچک و متوسطه به منابع تأمین مالی، مدرن سازی زیربنا و کمک به توسعه انرژی تجدیدپذیر تخصیص کرد.

ملاقات مجازی سردار عمرزاق اف با وزیر سرمایه گذاری عربستان سعودی

در مذاکرات برخط سردار عمرزاق اف معاون نخست وزیر و وزیر سرمایه گذاری و تجارت خارجی جمهوری ازبکستان با خالد الفالح وزیر سرمایه گذاری عربستان سعودی در ۲۷ دی ۱۳۹۹ وضع کنونی و دورنماهای همکاری دو جانبه در زمینه‌های اقتصادی، بازرگانی، سرمایه گذاری، انرژی، فرهنگی و انسانی بررسی شد. طرف ها در پایان مذاکرات در برگزاری رویدادهای زیر در ازبکستان توافق کردند:

برگزاری همایش تجاری و همچنین نخستین اجلاس شورای تجاری ازبکستان و عربستان سعودی.
برگزاری مراسم کلنگ زنی احداث نیروگاه حرارتی در استان سیردریا به ارزش ۱٫۲میلیارد دلار توسط شرکت عربستان ACWA Power سعودی.
امضای موافقتنامه سرمایه گذاری احداث نیروگاه بادی به ارزش ۱٫۴ میلیارد دلار توسط شرکت ACWA Power عربستان سعودی.
مراسم افتتاح کالج انرژی در شهر شیرین استان سیردریا.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز