امروز : شنبه ۰۵ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    106750

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    17:25 | ۰۶ بهمن ۱۴۰۰

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

300x151 - احیای جاده بزرگ ابریشم با طرح «یک کمربند-یک جاده» چین مرتبط استترکمن نیوز:  رئیس جمهور ترکمنستان گفت: پروژه احیای جاده بزرگ ابریشم در فلسفه و مفهوم ژئواکونومیک خود با ابتکار جهانی چین در طرح «یک کمربند – یک جاده» مرتبط است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ «قربانقلی بردی محمداف» در اجلاس مجازی سران کشورهای آسیای مرکزی و چین شرکت و سخنرانی کرد.

این اجلاس که به صورت آنلاین برگزار شد، تحت ریاست «شی جین پینگ» رئیس جمهوری چین و به سی امین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک بین کشورهای آسیای مرکزی و چین اختصاص داشت.

بردی محمداف در سخنانی با تاکید بر پیوند چند صد ساله کشورها و مردمان این منطقه با چین، خاطرنشان کرد: برگزاری اجلاس امروز نشان از اهمیت روابط بین کشورهای آسیای مرکزی و چین است.

وی افزود: چین با درک دوستی و همکاری ما جاده بزرگ ابریشم که از قلمرو آسیای مرکزی می‌گذشت، به عاملی برای توسعه و پیشرفت تمدن جهانی تبدیل شد که در آن تجربه عظیم و منحصر به فردی از تعامل، حسن همجواری، تبادل دانش، دستاوردهای علمی نهفته است.

رهبر ترکمنستان ادامه داد: همانطور که در این دیدار به طور مشخص اعلام شد، امروز همکاری کشورهای ما تأثیر سازنده قابل توجهی در تضمین صلح و ثبات جهانی دارد.

بردی محمداف در این زمینه تاکید کرد که ترکمنستان، چین و کشورهای آسیای مرکزی را شرکای کلیدی و همفکران خود در اجرای موثر دیالوگ جدید «گفت‌وگو ضامن صلح» در سطح بین المللی می‌داند.

وی خط لوله راهبردی گاز ترکمنستان – چین را که از خاک قزاقستان و ازبکستان می‌گذرد، به عنوان نمونه‌ای از روابط واقعی مشارکت مبتنی بر برابری و آگاهی از منافع چند جانبه مطرح کرد.

رئیس دولت خاطر نشان کرد پروژه احیای جاده بزرگ ابریشم ارائه شده توسط طرف ترکمن، در فلسفه و مفهوم ژئواکونومیک خود، با ابتکار جهانی چین در طرح «یک کمربند – یک جاده» مرتبط است.

همچنین وی بر اهمیت تقویت همکاری‌ها در حوزه‌های بشردوستانه، آموزشی، ورزشی، ارتقای وضعیت روابط علمی و فرهنگی نیز تاکید کرد.

رئیس جمهور ترکمنستان ضمن ارائه ایده‌ای برای ایجاد مکانیسمی برای برگزاری جلسات منظم بین نمایندگان جوامع علمی و پزشکی، خدمات اپیدمیولوژیک و بهداشتی و سایر بخش‌های مربوطه، توجه ویژه‌ای به تحکیم تلاش‌های مشترک با هدف مبارزه با شیوع بیماری همه گیر و پیامدهای اجتماعیاقتصادی آن داشت.

رئیس دولت ترکمنستان با تبریک برگزاری بازی‌های المپیک به رهبری چین و کل مردم چین گفت: بازی‌های المپیک زمستانی به جشن واقعی ورزش، صلح و دوستی برای میلیون‌ها نفر در سراسر جهان تبدیل خواهد شد.

پس از سخنرانی پایانی «شی جین پینگ»، رئیس جمهور چین و سران کشورها بیانیه مشترکی را  تصویب کردند./فارس

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز