امروز : دوشنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    104300

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    17:20 | ۰۴ آذر ۱۴۰۰

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

جلال ابراهیمی 9 300x202 - احزاب اپوزیسیون ترکیه مخالف حضور نظامی در عراق و سوریهترکمن نیوز: دکتر سید جلال ابراهیمی*: اگر ترکیه در مرز سوریه به حملات پاسخ دهد احتمال تشدید جنگ وجود دارد.

ترکیه در سیاست خارجی با ریسک‌های زیادی مواجه است. اول ادامه جنگ در سوریه و منطقه ادلب که pyd و pkk هم در شرق فرات حضور دارد.

ادامه جنگ به ویژه در سوریه مشکلات و دشواری‌های فنی، استراتژیک نظامی به همراه دارد. تلفات جدیدی که ترکیه در هفته‌های اخیر در نیروهای مستقر در سوریه و ادلب داشته و یا به نیروهای تحت حمایت او وارد شده است صبر و تحمل ترکیه را نه تنها لبریز بلکه سرریز کرده است.

از یک سو طرح پیشنهادی دولت آنکارا به مجلس ترکیه برای تمدید حضور نظامی ترکیه در عراق و سوریه با مخالفت شدید احزاب مخالف (اوپوزیسیون) قرار گرفت و حزب جمهوری‌خواه خلق و chp و hdp (حرکت دموکرات پارتی سی) به طور غیر معمول و شدید به مخالفت برخاستند در حالی که در مواقع دیگر در چهارچوب حمایت از وحدت ملی و حفظ توان‌های سیاست خارجی احزاب مخالف و موافق یعنی حزب حاکم و موتلفین آن هم گرایی پیدا می‌کردند. عکس‌العمل نمایندگان احزاب مخالف بیانگر این بود که به هر خواسته حزب حاکم تن در نمی‌دهند و نمایندگان ملت اختیار سیاست خارجی را به دولت نمی‌دهند و باید اصول سیاست خارجی دولت‌ها در مجلس و کمسیون‌های خاص آن مورد بررسی دقیق قرار گیرد.

دولت آنکارا هم اکنون در عراق برای حفظ جایگاه خود نیاز به اختیاراتی دارد که ادامه مجوزهای قبلی باید باشد و این امر برای سیاست مداران و سیاست گزاران در عراق، سوریه و سایر کشورهای هم مرز ذینفع در حوزه مهم است که بدانند آیا ماموریت‌های دولت ترکیه برای استقرار نیروها تمدید شده است؟

Ilter turan سر مقاله نویس ترک معتقد است اگر مذاکرات دولت در مذاکره است بین ترکیه و سوریه برای خروج نیروها در پیش رو باشد حضور نیروهای ترکیه می‌تواند امتیازی برای چانه زنی باشد. به نظر او امروزه مسائل سیاست خارجی با ماهیت و موقعیت ژئوپلیتیکی هر کشور در ارتباط تنگاتنگ است یعنی به روابط هر کشور با همسایگانش تاثیر می‌گذارد و حضور نظامیان ترکیه در سوریه و عراق نیز مشکلی از این دست است. از این رو احزاب مخالف بیان نظرات مخالف خود را حق و تکلیف خود می‌دانند.
ایلتر اضافه می‌کند: گر چه احزاب اپوزیسیون از آرای خود استفاده متفاوتی می‌کنند ولی در ابراز نارضایتی و مطالبات از حکومت متحد یک دست هستند و در راستای خط ایدنولوژیک خود از همان ابتدا با اعزام نیرو به عراق و سوریه مخالف بودند و حزب hdp رای منفی و حزب جمهوری‌خواه خلق رای ممتع دادند.

• ادامه جنگ در سوریه دشواری‌های خود را دارد. اگر ترکیه به حملات پاسخ جنگی دهد احتمال تشدید جنگ و گسترش آن زیاد است.
ترکیه نمی‌تواند از حریم هوایی بدون اجازه روسیه استفاده کند چون حریم هوایی منطقه‌ای که عملیات در آن باید برنامه ریزی شود تحت کنترل روسیه است و انجام عملیات بدون پشتیبانی هوایی منجر به تلفات زیادی خواهد شد.

ترکیه با ریسک‌ها و هزینه‌های بالا در ادامه حضور نظامی در عراق و سوریه مواجه است.

*مدیر مرکز پژوهش و تحقیقات ایران و ترکیه

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز