علم و فناوری 300x225 - احداث پارک علم و فناوری یک میلیارد دلاری ازبکستان و ترکیهترکمن نیوز:  پارک علم و فناوری ازبکستان و ترکیه به ارزش یک میلیارد دلار در ناحیه«آلمازار» شهر تاشکند احداث می‌شود.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  در این پارک علم و فناوری شرکت‌های دولتی و خصوصی ترکیه در زمینه فن‌آوری‌های نوین در تمام جهان مستقر می‌شوند.

علاوه بر تخصیص زمین، ازبکستان زیربنای طرح را بر عهده گذفته و همچنین شرکت‌های تحقیقاتی این کشور نیز در این پارک فعالیت می‌کنند.

پارک علم و فناوری استانبول در این طرح از طرف ترکیه شرکت می‌کند.

«مصطفی جانکات آیتک» معاون رئیس اتحادیه همبستگی دنیای ترک اعلام کرد طرفین هر کدام ۵۰ درصد سهام را دریافت می‌کنند.

ایجاد پارک علم و فناوری مشترک بر اساس یادداشت تفاهم همکاری که در سال ۲۰۱۹ میلادی «بلال تاپچی» مدیر کل پارک علم و فناوری استانبول و هیئت ازبکستان به سرپرستی «آیبک نارنبای اف» معاون وزیر توسعه نوآوری ازبکستان امضا کردند، در نظر گرفته است.

پارک علم و فناوری «آلمازار» جهت تولید واکسن‌های پزشکی و داروها، پهپادها، فناوری‌های جدید ارتباطاتی و همچنین مطالعات در حوزه کشاورزی و مواد غذایی سرمایه‌گذاری‌های بزرگ استفاده خواهد شد.

مبادلات بازرگانی این دو کشور در سال ۲۰۱۹ میلادی با ۲۶٫۶ درصد افزایش نسبت به سال قبل در سطح ۲ میلیارد و ۲۱۲ میلیون دلار قرار گرفته است.

هم‌اکنون در ازبکستان بیش از ۱۳۰۰ شرکت مشترک با سرمایه گذاری ترکیه فعالیت می‌کنند.

امروز در ازبکستان با حضور شرکت‌ها و بانک‌های ترکیه طرح‌های بزرگ تولید فناوری‌های پیشرفته،  زیربناهای مدرن انرژی، حمل‌ونقلی و مخابراتی، نظامی و گردشگری اجرا می‌شود.

ترکیه استقلال این کشور را در تاریخ ۱۶ دسامبر سال ۱۹۹۱ میلادی به رسمیت شناخت و در تاریخ ۴ مارس سال ۱۹۹۲ میلادی روابط دیپلماتیک برقرار کرده است.

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۴:۴۷

۲۵ مرداد ۱۳۹۹

کد خبر :

80789

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک