امروز : شنبه ۰۸ مهر ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    87753

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    15:33 | ۰۹ دی ۱۳۹۹

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

انرژی پاک 300x199 - احداث نیروگاه خورشیدی در ازبکستان جهت مقابله با تولید گازهای گلخانه‌ایترکمن نیوز: کشور ازبکستان با همکاری چند نهاد بین المللی از جمله بانک جهانی و بانک توسعه آسیا به منظور تولید انرژی پاک و مبارزه با تغییرات آب وهوایی، نیروگاه خورشیدی می سازد. این امر با هدف حمایت از تلاش‌های جهانی برای تولید انرژی پاک و مبارزه با تغییرات آب و هوایی صورت گرفته است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ چندین نهاد بین المللی از جمله بانک جهانی و بانک توسعه آسیا طی امضای قراردادی با دولت ازبکستان، توافقنامه‌‌ای با هدف تأمین مالی اولین نیروگاه فتوولتائیک خورشیدی ۱۰۰ مگاواتی امضا کردند.

بانک توسعه آسیا و شرکت بین المللی مالی حدود ۶۰ میلیون دلار از بودجه این پروژه را تأمین می‌کنند. این پروژه اولین تأسیسات انرژی تجدیدپذیر در مقیاس بزرگ در ازبکستان به شمار می‌آید.

بانک جهانی قرار است مجوز تضمین پرداخت به مبلغ ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار دلار را برای دولت ازبکستان در نظر بگیرد تا از تولید انرژی‌های تجدیدپذیر در ازبکستان حمایت کند.انتظار می‌رود دست کم ۳۰۰ هزار پنل فتوولتائیک خورشیدی در زمینی به مساحت ۲۶۸ هکتار در ۳۵ کیلومتری شرق شهر ناووی در ازبکستان تاسیس شود.این پنل ها می توانند از سال ۲۰۲۱ در این کشور برق تولید کنند.

این نیروگاه همچنین می‌تواند هر سال  ۲۷۰گیگاواتساعتازمنابعانرژیخورشیدیبرقتولیدکندکه برای تأمین انرژی بیش از ۳۱ هزار خانوار کافی است و از انتشار سالانه ۱۵۶ هزار تن گازهای گلخانه ای جلوگیری به عمل می‌آورد.ازبکستان که حداقل ۸۵ درصد از برق خود را در نیروگاه های حرارتی تولید می کند، با استفاده از این پروژه قادر خواهد بود وابستگی خود را به گاز طبیعی و زغال سنگ کاهش دهد.

دکتر محمد اسداله پور
فعال اقتصادی، سیاسی و  پژوهشگر مسائل ازبکستان
عضو هیئت تحریریه ترکمن نیوز

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز
احسان تولز