جمهور ازبکستان 300x188 - اجلاس سران کشورهای مستقل مشترک‌المنافع به ریاست رئیس‌جمهور ازبکستان برگزار شدترکمن نیوز:  ۱۸ دسامبر، شوکت میرضیایف رئیس جمهور ازبکستان، ریاست کنفرانس ویدیویی اجلاس سران کشورهای مستقل مشترک‌المنافع (CIS) را بر عهده داشت.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان، الكساندر لوكاشنكو از بلاروس، قاسم جمرت توكایف از قزاقستان، ایگور دودون از مولداوی، ولادیمیر پوتین از روسیه، امامعلی رحمان از تاجیكستان، قربانقلی بردی‌محمدوف از تركمنستان، تالانت مامیتوف سرپرست ریاست جمهوری قرقیزستان، رئیس کمیته اجرایی و دبیر اجرایی CIS سرجی لبدف و رئیس مجمع بین پارلمانی CIS والنتینا ماتوینکو در این اجلاس شرکت کردند.

رؤسا، وضعیت فعلی همکاری چند جانبه در کشورهای مستقل مشترک المنافع، اولویت های تعامل و برنامه های مشترک برای تقویت همکاری ها را مطرح نمودند.

رئیس جمهور ازبکستان در سخنان خود خاطرنشان شد که جمهوری ازبکستان برای اولین بار، مأموریت شرافتمندانه و مسئولیت ریاست اجلاس کشورهای مشترک المنافع را بر عهده گرفته است.

رئیس جمهور شوکت میرضیایف ابراز اطمینان نمود که استفاده از پتانسیل گسترده اجلاس سران کشورهای مستقل مشترک المنافع (CIS)، تحکیم تلاش های مشترک و افزایش اعتماد و همکاری، به یافتن راه های بهینه برای خروج از بحران ناشی از بیماری همه گیر ویروس کرونا در اسرع وقت، کمک می کند.

رئیس جمهور ازبکستان به اهمیت معرفی گسترده کریدورهای سبز و ساده، راه اندازی یک سامانه و تصویب نقشه راهی برای توسعه تجارت الکترونیکی در کشورهای مشترک المنافع تاکید نمود.

وظایف اصلی در حوزه ارتباطات حمل و نقل، افزایش رقابت در کریدورهای حمل و نقل، هماهنگی مقررات و استانداردها، پیگیری سیاست تعرفه ای توافق شده و اعطای امتیازات متقابل می باشد.

رئیس جمهور شوکت میرضیایف پیشنهاد کرد که یک کنفرانس با عنوان “میراث فرهنگی کشورهای مشترک المنافع” را در چهارچوب کنفرانس بعدی مجمع کشورهای مشترک المنافع در ازبکستان برگزار کنند تا به تحکیم پیوندهای سنتی بشردوستانه کمک کند.

رئیس جمهور ازبکستان در مورد چالش ها و تهدیدهای امنیت در منطقه کشورهای مشترک المنافع  به اهمیت حمایت همه جانبه از روند صلح در افغانستان اشاره نمود.

این نشست، منجر به تصویب مفهوم توسعه بیشتر کشورهای مشترک المنافع  و برنامه اقدامات اساسی برای اجرای آن و بیانیه های مشترک به مناسبت هفتادو پنجمین مجمع سازمان ملل و همکاری در زمینه امنیت اطلاعات بین المللی گردید.

بعلاوه، تصمیماتی در مورد ریاست بلاروس و برگزاری اجلاس بعدی سران کشورهای مستقل مشترک المنافع  (CIS) در سال آینده در مینسک اخذ گردید و همچنین تعدادی از اسناد مهم در زمینه های مختلف همکاری های چند جانبه به امضا رسید.

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۴:۵۴

۲۹ آذر ۱۳۹۹

کد خبر :

87306

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک