امروز : جمعه ۰۱ مرداد ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۴۶,۲۸۰

ریال

|

دمای هوای شهر

مراوه تپه-ترکمن نیوز-  اجرای طرح آبخیزداری در روستای مرزی قرناق واقع در بخش گلیداغ از توابع شهرستان مرزی مراوه تپه باعث امیدواری ساکنان آن جهت ماندگاری شد.

roosta 10b 300x225 - اجرای طرح آبخیزداری، ساکنان روستای مرزی قرناق مراوه تپه را ماندگار کرد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترکمن نیوز،  استقرار روستای قرناق بر روی خاک های لسی و در خطر بودن سلامت ساکنان به دلیل وقوع سیلاب های سال های اخیر، باعث نگرانی اهالی و مسئولان شده بود و دستگاه های مرتبط از جمله مدیریت بحران تصمیم به جابجایی این روستا گرفته بودند.
سلیمان سیدی دهیار قرناق گفت: این روستا در فاصله ۵۷کیلومتری شهر مراوه تپه واقع بوده و ۲۰۲ خانوار جمعیت دارد که شغل اصلی ساکنان آن دامداری و کشاورزی است.
به گفته وی؛ معیشت اهالی این روستا از طریق دامپروری و پرورش ۷۰۰ راس گاو وهفت هزار راس گوسفند و بز و کشاورزی روی ۵۰۰ هکتارزمین زراعی تامین می شود.
دهیار قرناق اظهار کرد: این روستا به لحاظ قرار گرفتن بر روی بخش لسی بسیار مستعد فرسایش بود و در سال های اخیر سیلاب های ویرانگر آبراهه های داخل روستا را به خندق و کانال های عمیق تا ارتفاع ۵۷ متر تبدیل کرده و با جاری شدن کوچکترین رواناب خانه های روستایی در معرض تخریب قرار می گیرد.
وی با بیان اینکه در معرض خطر بودن قرناق باعث شد که جزو روستاهای طرح کوچ شورای مدیریت بحران استان گلستان قرار گیرد، افزود: در این پیوند ۱۱هکتار زمین شناسایی، مکان یابی و تفکیک شد، اما بحث این جابجایی، مشکلات فرهنگی و اجتماعی و نگرانی ساکنان را به همراه داشت.
سیدی اضافه کرد: برای رفع این نگرانی ها و مشکلات با تدبیر مسئولان فرمانداری و منابع طبیعی و آبخیزداری چاره اندیشی دقیق تر شد و تصمیم به اجرای طرح آبخیزداری گرفته شد.
به گفته وی؛ اجرای طرح آبخیزداری در سال ۹۶ از سوی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان در این روستا عملیاتی شد.
وی گفت: دراین پیوند منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مراوه تپه ۳ بند خاکی و کنترلی (گالی) در داخل روستا احداث و روستاییان از تهدید سیل و رواناب امنیت پیدا کردند.
سیدی بااشاره به بازدید مشاور بنیاد مسکن از این روستا و نظارت بر اثربخشی اجرای طرح آبخیزداری، اظهار کرد: براساس مطالعات آبخیزداری ۶ مورد سازه های بند خاکی و گالی در روستا پیش بینی شده که با توجه به اعتبارات تاکنون سه مورد اجرا شده است.
وی با اشاره به تامین امنیت اهالی روستا با اجرای این طرحهای آبخیزداری افزود: اگر قرار بود روستا جابجا شود ضمن ایجاد مشکلات اجتماعی و فرهنگی برای ساکنان ، طبق برآوردها هزینه ای حدود ۱۵۰ میلیارد ریال برای دولت و روستاییان داشت درصورتی که سه بند خاکی ایجاد شده هزینه ای حدود هشت میلیارد ریال داشته است.
به گفته وی؛ طبق گزارش کارشناسان دستگاه مرتبط برای اجرای بقیه بندهای خاکی ۱۵ میلیارد ریال اعتبار نیاز است تا از آسیب های سیل و تخریب روستا پیشگیری شود.
دهیار قرناق با قدردانی از کارشناسان و مسئولان منابع طبیعی استان و شهرستان در فراهم کردن زمینه ماندگاری اهالی در این روستا، خواستار ادامه اجرای طرح آبخیزداری با حمایت مسئولان ارشد استانی و ملی شد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان در این پیوند به خبرنگار ایرنا گفت: اجرای طرح جابجایی روستای قرناق بیش از ۱۵۰ میلیارد ریال هزینه در برداشت که با اجرای طرح آبخیزداری هزینه ها به ۱۰ تا ۲۰ درصد کاهش یافته و نیاز به جابجایی روستا نیز وجود ندارد.
ابوطالب قزلسفلو افزود: اجرای این طرح آبخیزداری می تواند الگویی برای سایر روستاهای مشابه و در معرض آسیب های سیل در استان باشد.
مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری گلستان نیز گفت: روستای قرناق مراوه تپه از ۱۰ سال قبل در بلاتکیفی بسر می برد که باید طرح جابجایی آن انجام می شد.
صادق علی مقدم افزود: اجرای طرح آبخیزداری برای ماندگاری اهالی این روستا، یک جسارت مدیریتی بود.
وی با اشاره به دیگر مشکلات این روستا همچنین اظهار کرد: اجرای طرح هادی از دیگر نیازمندی های اهالی قرناق است.
به گفته وی؛همچنین سرمایه گذاری در بخش آموزش به منظور آگاهی و آمادگی ساکنان برای مقابله با حوادث مختلف نیز ضروری می باشد.
وی افزود: اجرای طرح آبخیزداری مصوبه شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان مراوه تپه و استان را دارد و این مصوبه باید به کشور اعلام شود تا فرایند حذف جابجایی روستای قرناق جهت ماندگاری اهالی دریافت شود.
مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری گلستان همچنین گفت: در این استان ۵۰ روستا نیاز به جابجایی و ایمن سازی دارند که نوع تهدیدات آن متفاوت بوده و اقدامات لازم برای برخی انجام و یا در حال اجرا و پیگیری است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز