امروز : چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱

|

نرخ ارز :

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    3714

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    14:20 | ۰۷ مهر ۱۳۹۶

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

dializ 7m 300x208 - اجرای روش درمان "دیالیز صفاقی" برای بیماران کلیوی در استان گلستاناخبار گلستان– ترکمن نیوز-  رئیس بیمارستان صیاد شیرازی گرگان گفت: روش درمان دیالیز صفاقی و استفاده از کتتر برای نخستین بار در استان گلستان استفاده شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار ترکمن،  سعید امیرخانلو ظهر امروز در حاشیه انجام عمل جراحی صفاقی در بیمارستان صیاد شیرازی گرگان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بیش از ۸۳۰ بیمار کلیوی در استان گلستان از روش دیالیز خونی استفاده می‌کنند که در کنار دردها و مراجعه مکرر به مراکز درمانی هزینه زیادی را در بردارد.

وی تاکید کرد: با استفاده از این روش درمان حدود ۵۰ درصد هزینه بیماران کلیوی کاهش می‌یابد و مراجعات هم کمتر می‌شود.

امیرخانلو با اشاره به اینکه در استان گلستان متاسفانه این واحد درمانی فعال نبود، خاطر نشان کرد:در کنار راه‌اندازی این روش در بیمارستان صیاد گرگان، برای نخستین بار کتترگذاری هم در این بیمارستان انجام شد.

رئیس بیمارستان صیاد شیرازی گرگان تصریح کرد: تا قبل از این بیماران که از روش درمان صفاقی استفاده می‌کردند برای کتترگذاری به تهران یا مشهد مراجعه می‌کردند که با حضور تیم جراحی دانشگاه علوم پزشکی تهران در کنار تعبیه کتتر برای بیماران به جراحان جوان استان هم آموزش کتترگذاری داده شد و واحد این جراحی هم در این بیمارستان راه‌اندازی شد.

وی تاکید کرد: در این درمان، بیمارانی که به علت مبتلا به نارسایی کلیه هستند تا مدت زمانی که در انتظار پیوند قرار دارند به راحتی می‌توانند در منزل از این نوع دیالیز استفاده کنند تا زمان مناسب پیوند برای آنها فراهم شود.

امیر خانلو اظهار داشت :تفاوت این روش با درمان دیالیز خونی در این است که هزینه هر بیماردر دیالیز خونی در هر روز ۵۰۰ هزار تومان است که در این روش نصف می‌شود و در کنار آن رژیم غذایی بیماران راحت‌تر است و درد بیماران هم کاهش می‌یابد و از همه مهم‌تر پوشش بیمه‌ای این نوع درمان کامل است.

درمان دیالیز صفاقی اولویت وزارت بهداشت و درمان

استاد جراحی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: وزارت بهداشت و درمان به دنبال استفاده از درمان صفاقی در ۱۵ درصد بیماران نارسایی کلیویی است.

امیر کشوری هم در حاشیه این عمل جراحی صفاقی گفت: با توجه به اینکه این روش درمانی برای بیماران بسیار به صرفه‌تر است و عوارض کمتری دارد و وزرات بهداشت ودرمان به دنبال استفاده از این روش در بیماران با نارسایی کلیوی مزمن است.

وی تاکید کرد: در کشور تنها ۳ درصد بیماران که در حدود ۱۶۰۰ نفر از بیماران کلیویی از دیالیز صفاقی استفاده می‌کنند که وزارتخانه به دنبال استفاده از ۱۵ درصد بیماران است.

کاهش حدود ۷۵ درصد هزینه‌های درمانی بیماران کلیوی

استاد جراحی دانشگاه علوم وپزشکی تهران افزود: با استفاده از روش صفاقی در حدود ۷۵ درصد هزینه‌های درمانی بیماران کلیوی کاهش می‌یابد و بیماران از مراجعه مکرر به مراکز درمانی برای دیالیز خونی نجات پیدا می‌کنند.

کشوری اظهار داشت :در این روش با جایگزین کردن کتتر در بدن بیمار که با عمل جراحی ساده انجام می‌شود، بیمار می‌تواند عمل دیالیز را در خانه، محل کار خود انجام دهد و برخلاف دیالیز خونی که باید در هفته ۳ بار به بیمارستان مراجعه می‌کرد تا دیالیز و پالایش خون انجام می‌شد.

وی تصریح کرد: در درمان به روش صفاقی، پس از گذاشتن کتتر که به صورت جراحی در بدن بیمار گذاشته می‌شود و جراح باید با روش مناسب این کتتر را جایگزین کند که بیمار دچار عفونت نشود و پس از آن بیمار تا چند سال به راحتی عمل دیالیز را در خانه انجام دهد.

کشوری تاکید کرد: در کشورهای پیشرفته از این روش بسیار استفاده می‌شود و تمایل به استفاده از روش دیالیز خونی کمتر است اما در کشور ما متاسفانه به علت ناشناخته بودن این روش کمتر استفاده می‌شود و علت سفر ما به استان گلستان گسترش این روش و شناساندن آن به مردم برای استفاده از این روش است.

وی تصریح کرد: سرعت بخشیدن به این روش در استان گلستان می‌تواند به مردم در مراجعه به مراکز درمان کمک کند و در کنار آن در هزینه‌های مراکز درمانی و نیاز به تخت دیالیز خونی را کاهش دهد.

 

گروه خبر تورکمن‌نیوز

https://telegram.me/TurkmensNews

منبع: تسنیم

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز