امروز : سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۳,۷۳۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    94903

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    9:52 | ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

ترکمن نیوز: رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گنبدکاووس از پایان پروژه‌های بندهای خاکی حوزه ماسان و آغاز بهره‌برداری از آن‌ها خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  فرشید رحمانی اظهار کرد: به منظور کنترل رسوب و گالی های محدوده روستای ماسان و آرتق قلیچ چشمه احداث سه پروژه بند خاکی با میزان اعتبار حدود ۴۰ میلیارد ریال با مشارکت جوامع محلی و مرتعداران و سه بند خاکی دیگر با میزان اعتبار حدود ۴۲ میلیارد ریال به صورت پیمانکاری در سال ۹۹ آغاز گردید و هم اکنون به مرحله بهره برداری رسیده است.

 

وی افزود: بندهای خاکی با اهداف اصلی جلوگیری از فرسایش‌های خاکی و کنترل رسوبات ایجاد می‌گردد، ولی با این وجود نقش اساسی در ذخیره رواناب‌ها و تغذیه سفره های آب‌های زیرمینی خواهند داشت.

رحمانی خاطرنشان کرد: میزان بارندگی در این شهرستان با توجه به همجواری با بیابان‌های قره قوم در بعضی موارد به کمتر از ۱۵۰ میلمتر در سال می‌رسد که این بارندگی‌ها نیز معمولاً به صورت رگباری صورت می‌پذیرد و با توجه به لسی بودن خاک منطقه زمان نفوذ در خاک را پیدا نکرده و به صورت هرزآب از دسترس خارج می گردند و در مواردی نیز باعث آسیب به عرصه های کشاورزی نیز می‌شوند که این بندهای خاکی و همچنین بندسارها با ذخیره آب ضمن اینکه امکان بهره‌برداری از روانآب های را برای دامداران و کشاورزان فراهم می‌آورد، بر میکرو کلیمای منطقه نیز تأثیرگذار بوده و زمان نفوذ برای ذخیره و تغذیه سفره های آبهای زیرزمنی را امکان می سازند؛ لذا این بندها در شرایط خشکسالی اخیر در شهرستان می تواند مرهمی بر درد کشاورزان و دامداران منطقه باشد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گنبدکاووس در پایان از حضور پررنگ دامداران و جوامع محلی در جهت مشارکت در احداث این بندها قدردانی نمود و گفت با توجه به وسعت بالای منطقه جهت حفاظت و حمایت از عرصه های طبیعی نیازمند مشارکت پررنگ عموم مردم هستیم که خوشبختانه در سال های اخیر به صورت جهادی وارد عمل شده اند.

گفتنی است حوزه استحفاظی شهرستان گنبدکاووس حدود ۵۳۱ هزار هکتار می باشد که سطحی حدود ۳۴۱ هزار هکتار آن منابع ملی و حدود ۱۹۰ هزار هکتار آن مستثنیات اشخاص است.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز