امروز : چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

 • کد خبر :

  83101

 • /
 • تاریخ و ساعت :

  9:03 | ۰۳ مهر ۱۳۹۹

 • /
 • دسته بندی :

 • پ

جمهور ازبکستان - ابتکارات منطقه‌ای و بین‌المللی ازبکستان برای ترمیم و ترویج میراث فرهنگی و تاریخیترکمن نیوز:  رئیس جمهور ازبکستان گزارشی را در هفتاد و پنجمین مذاکرات مجمع عمومی سازمان ملل ارائه نمود.

شوکت میرضیایف طی سخنرانی خود، ابتکارات مهم بین المللی را در مورد لزوم تدوین و تصویب اقدامات بین المللی و تعهدات داوطلبانه کشورها در طول بیماری همه گیر، برای افزایش توجه به مسئله جهانی فقر، تصویب قطعنامه ویژه مجمع عمومی سازمان ملل در مورد اعلام منطقه دریای آرال به عنوان منطقه ای از نوآوری های زیست محیطی، فن آوری ها و غیره ارائه نمود.

رئیس جمهور ازبکستان در گزارش خود بر برگزاری مجمع بین المللی “آسیای مرکزی در چهارراه تمدن های جهانی” در شهر خیوه در سال 2021 با همکاری یونسکو تاکید نمود.

ازبکستان - ابتکارات منطقه‌ای و بین‌المللی ازبکستان برای ترمیم و ترویج میراث فرهنگی و تاریخی

شهر تاریخی خیوه، واقع در منطقه خوارزم یکی از مرواریدهای اصلی ازبکستان مدرن، تقریباً جلوه تاریخی خود را حفظ کرده است. میراث غنی که تا به امروز باقی مانده است، این شهر را به یکی از جالب ترین شهرهای ازبکستان و آسیای مرکزی تبدیل کرده است.

“ایچان قلعه” ، قلعه داخلی خیوه، اولین میراث جهانی در ازبکستان بود که در سال 1990 در فهرست یونسکو ثبت گردید. “ایچان قلعه” بزرگترین بازمانده از شهری مستحکم در آسیای مرکزی است.

بنابراین، شهر خیوه به طور تصادفی توسط رئیس جمهور ازبکستان شوکت میرضیایف به عنوان محل برگزاری مجمع بین المللی “آسیای مرکزی در چهارراه تمدن های جهان” در سال 2021 پیشنهاد نشده است.

به هر حال، بسیاری از ایرانیان به خوبی می دانند که در شهر تاریخی خیوه در ازبکستان، مجموعه معماری معروف مقبره پهلوان محمود که در ایران به “پوریای ولی” معروف است، وجود دارد. بسیاری از ورزشکاران ایران، به ویژه رزمی کاران، به شخصیت پهلوان محمود به عنوان استاد معنوی خود بسیار احترام می گذارند.

قابل ذکر است که در ژوئن 2019، ورزشکار و قهرمان ایرانی رضا قیطاسی و گروه فیلمبرداری شبکه تلویزیونی ایران “شما” در اولین دوره بین المللی “مسابقات قهرمانان” که در شهر باستانی خیوه برگزار شد شرکت کردند.

مستندهای تهیه شده به طور گسترده در کانال های تلویزیونی ایران مانند “شما”، “اخبار ورزشی“، “جام جم”، “مستند” و غیره به نمایش درآمد.

همانطور که می دانید، ازبکستان سرشار از شاهکارهای معماری تاریخی و سنت های چند صد ساله است. در قلمرو آن برخی از قدیمی ترین شهرهای کره زمین واقع شده اند که قدمت برخی از آنها به بیش از 2.7 هزار سال میرسد. این بناهای تاریخی نه تنها برای مردم ازبکستان بلکه برای کل بشر از ارزش بالایی برخوردار است.

در کشور ازبکستان، 8208 مورد میراث فرهنگی و تاریخی وجود دارد که 4748 آثار باستانی، 2250 آثار معماری، 678 آثار هنری با ارزش و 532 مکان دیدنی است.

در حال حاضر، فهرست میراث جهانی یونسکو شامل چهار اثر- مراکز تاریخی خیوه، بخارا، سمرقند و شهرسبز میباشد. بیش از 30 ویژگی در حال گنجاندن در این فهرست هستند. از زمان بسیار قدیم، آسیای مرکزی مکانی برای ملاقات های تاریخی و غنی سازی معنوی مردم ، فرهنگ ها و ادیان مختلف بوده است.

این منطقه به دلیل نقش اصلی خود در پیوند جاده ابریشم، به عنوان یک حلقه مهم در تجارت بین المللی، تبادل فرهنگی، علمی و فکری عمل می کند.

مردم منطقه نقش مهمی به عنوان ارتباط بین آسیا و اروپا دارند چون به گسترش نامه نگاری و ادیان جهانی، دستاوردهای فنی، گفتگو بین تمدن های شرق و غرب کمک می‌کنند.

میزان مشارکت مردمی که در آسیای میانه زندگی و کار می کنند هنوز به طور کامل مطالعه نشده است.

در رواج این سهم عظیم تمدن آسیای مرکزی در توسعه فرهنگ و علم جهان، ازبکستان نقش ویژه ای از لحاظ جغرافیایی ، فرهنگی ، تاریخی و معنوی در قلب آسیای مرکزی دارد.

ازبکستان با درک مشترک تاریخ، فرهنگ و آداب و رسوم، و همچنین امنیت، از سالهای اول استقلال، نقشی اساسی، مثبت و مسئولانه در امور روابط بین ملت ها در آسیای مرکزی ایفا کرده است.

تقویت روابط فرهنگی، بشردوستانه و معنوی یکی از مهمترین عوامل در اجرای دوره جدید منطقه ای ازبکستان در آسیای مرکزی است که تحت رهبری رئیس جمهور شوکت میرضیایف انجام شده است.

به ابتکار وی، تعدادی از پروژه های مهم در زمینه حفاظت تحقیقات علمی و استفاده منطقی از میراث فرهنگی در این کشور در حال اجرا است. این ابتکارات حمایت کامل جامعه جهانی را بدست می آورد. در حقیقت بناهای باستانی با تاریخچه ای طولانی گواهی می دهند که شهرهای ازبکستان از دوران باستان مهد علم و فرهنگ بوده اند.

حفاظت از این میراث برای نسل های آینده مسئولیت بالایی را می طلبد، زیرا مالکیت این آثار نه تنها برای مردم منطقه، بلکه برای تمام بشریت است.

ابتکار رئیس جمهور یرای برگزاری مجمع بین المللی “آسیای مرکزی در چهارراه تمدن های جهانی” در شهر خیوه در سال 2021 با همکاری یونسکو که مورد حمایت گسترده جامعه جهانی قرار گرفتهد است، رویداد مهم دیگری در محبوبیت میراث تاریخی عظیم اسلامی منطقه آسیای مرکزی خواهد بود.

به طور کلی، ابتکار عمل برگزاری مجمع بین المللی “آسیای مرکزی در چهارراه تمدن های جهان” دستاوردهای ذیل را بدست خواهد آورد:

 • تقویت بیشتر احساس تعلق به یک منطقه واحد به نام “آسیای مرکزی” در میان مردم کشورهای منطقه، که عامل مهمی در توسعه روابط بین کشورهای همسایه میباشد;
 • اعتراف سهم عظیم مردم ازبکستان و سایر کشورهای آسیای مرکزی در توسعه تمدن جهانی
 • افزایش علاقه جامعه علمی بین المللی به مطالعه میراث علمی و فکری مردم آسیای مرکزی

گزارش از: یاشار نیازی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز