امروز : پنجشنبه ۰۳ اسفند ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    83106

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    11:02 | ۰۳ مهر ۱۳۹۹

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

جمهور ازبکستان.jpg سازمان ملل - ابتکارات رئیس جمهور ازبکستان در حل و فصل منازعات افغانستانترکمن نیوز:  رئیس جمهور ازبکستان در 23 سپتامبر 2020 گزارشی را در هفتاد و پنجمین مذاکرات مجمع عمومی سازمان ملل ارائه نمود.

شوکت میرضیایف طی سخنرانی خود، ابتکارات مهم بین المللی را در مورد لزوم تدوین و تصویب اقدامات بین المللی و تعهدات داوطلبانه کشورها در طول بیماری همه گیر، برای افزایش توجه به مسئله جهانی فقر، تصویب قطعنامه ویژه مجمع عمومی سازمان ملل در مورد اعلام منطقه دریای آرال به عنوان منطقه ای از نوآوری های زیست محیطی، فن آوری ها و غیره ارائه نمود.

رئیس جمهورازبکستان در گزارش خود بر ایجاد قالب جدیدی از همکاری های بین المللی در مورد افغانستان و تشکیل کمیته دائمی در سازمان ملل تأکید کرده است.

به لطف تلاش های جامعه جهانی از جمله کشورهای منطقه، پیشرفت قابل توجهی در افغانستان در پیشبرد روند صلح حاصل شده است.

همانطور که می دانید، ازبکستان به طور سنتی سیاست دوستانه ای را در قبال افغانستان دنبال می کند و از دولت انتخاب شده توسط مردم افغانستان حمایت می کند. این سیاست با انتصاب شوکت میرضیایف به عنوان رئیس جمهور کشور، یک حالت جامع و پویا پیدا کرد.

یکی از مبانی سیاسی در این راستا، کنفرانس بین المللی افغانستان بود که به ابتکار رؤسای جمهور ازبکستان و افغانستان – شوکت میرضیایف و اشرف غنی در مارس 2018 در تاشکند برگزار گردید.

مصوبه تاشکند که در پایان کنفرانس تصویب شد و به نوعی استراتژی برای ایجاد صلح بیشتر در افغانستان تبدیل گردید، توافق جامعی را در سطح منطقه ای و جهانی در مورد لزوم آغاز زودهنگام مذاکرات مستقیم با افغانستان به وجود آورد.

همچنین معاون اول وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، عباس عراقچی در کنفرانس بین المللی تاشکند در مورد افغانستان شرکت نمود. تهران از ابتکارات رسمی تاشکند که در چارچوب بیانیه نهایی این کنفرانس بین المللی ارائه شده است، کاملاً حمایت کرد.

باید تأکید کرد که مشارکت ازبکستان در حل مسئله افغانستان محدود به تلاش های دیپلماتیک نیست. امروزه، با توجه به شیوع ویروس کرونا، ازبکستان از طریق اجرای پروژه های ویژه در زمینه حمل و نقل، اقتصاد، برق و آموزش سهم بسزایی در بهبود اوضاع اجتماعیاقتصادی در همسایگی افغانستان دارد و از کشور همسایه در عبور از بحران انسانی ناشی از همه گیری حمایت می کند.

ازبکستان به منظور اطمینان از حمل و نقل بدون وقفه مواد غذایی و دارویی، عملکرد ایست بازرسی در مرز ازبکستان و افغانستان را مطابق معمول تضمین مینماید و دوره اعطای تخفیف 50 درصدی برای حمل کالا از طریق ازبکستان / افغانستان را برای سال 2020 نیز تمدید کرد.

رئیس جمهور ازبکستان خواستار تقویت تعامل کشورهای منطقه در زمینه توسعه همکاری های تجاری و اقتصادی با افغانستان، از جمله از طریق اجرای پروژه های زیربنایی، ایجاد شرایط مطلوب برای گسترش تجارت مرزی، هوایی، جاده ای و ریلی شد.

بنابراین، تقویت حمل و نقل، ارتباطات و همکاری های تجاری و اقتصادی با افغانستان توسط کشورهای منطقه مانند ازبکستان و ایران می تواند به طور قابل توجهی فرصت های توسعه همکاری های بین منطقه ای را افزایش دهد و شرایط مطلوبی را برای راه اندازی و اجرای پروژه های مشترکی در این کشور در زمینه های انرژی ، تجارت ، کشاورزی ، آموزش و فرهنگ ایجاد کند.

همچنین لازم به ذکر است که ازبکستان یکی از اولین کشورهایی است که از تصمیم برای برگزاری دور اول مذاکرات افغانستان در پایتخت قطر، دوحه استقبال کرد.

در چارچوب مذاکرات افغانستان در قطر، ازبکستان آمادگی خود را برای برگزاری یکی از دوره های مذاکرات صلح افغانستان در شهر باستانی سمرقند ابراز نمود.

ازبکستان متعهد به توسعه روابط سودمند متقابل با تمام شرکای خارجی، تلاش های اصلی سیاست خارجی خود را در مهمترین زمینه های مشخص شده در استراتژی پنج گانه اولویت دار توسعه کشور در سال های 2017-2021 متمرکز کرده است.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز