امروز : چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

خبری قزلجه رسانه3 300x200 - آیین نامه جدید مسابقات سوارکاری نیاز به اصلاح دارد+تصاویرسوارکاریتورکمن نیوز رییس هیات سوارکاری شهرستان گنبدکاووس با اشاره به ابلاغ آیین نامه جدید مسابقات اسبدوانی ازسوی فدراسیون سوارکاری گفت: این آیین نامه نقاط ضعفی دارد که می بایست اصلاح شود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛به نقل ایرنا، میکائیل قزلجه عصر امروز جمعه درجمع خبرنگاران افزود: فدراسیون سوارکاری می بایست قبل از انتشار آیین نامه اجرایی، با کارشناسان و پیشکسوتان حوزه اسبدوانی بالاخص مالکین اسب ها مشورت می کرد.
وی، افزایش مسافت دور کورس ها برای اسب های دو ساله به 1400 متر، افزایش جرائم دوپینگ اسب ها و افزایش سن چابکسواران از 14 سال به 18 سال را از جمله نقاط ضعف آیین نامه جدید ابلاغی مسابقات اسبدوانی ذکر کرد.

خبری قزلجه رسانه4 300x200 - آیین نامه جدید مسابقات سوارکاری نیاز به اصلاح دارد+تصاویر

قزلجه اضافه کرد: افزایش دور کورس ها می بایست با توجه به شرایط پیست میدان های سوارکاری انجام شود و با توجه به شرایط پیست میدان سوارکاری گنبدکاووس، این افزایش مسافت امکان ندارد.
به گفته وی، افزایش سن چابکسواران به 18 سال درحالی که بیشتر چابکسواران بویژه در این شهرستان 14 ساله و دارای وزن خاصی هستند، نیز امکان ندارد.
قزلجه تصریح کرد: افزایش جرائم دوپنیگ نیز اقدام غیر عملی است زیرا گرفتن جرائم فعلی از مالکان اسب ها به سختی صورت می گیرد، بنابراین بهتر بود فدراسیون سوارکاری قبل از انتشار آیین نامه با کارشناسان و پیشکسوتان، مالکان و مربیان این حوزه در نقاط مختلف کشور که کورس برگزار می کنند، مشورت می کرد.

وی با اشاره به یکی دیگر از ایرادات آئین نامه منتشر شده از سوی فدراسیون سوارکاری تاکید کرد: افزایش جرائم دوپینگ باید متناسب با افزایش جوایز باشد.

رییس هیات سوارکاری گنبدکاووس با انتقاد شدید از فدراسیون سوارکاری به خاطر بخشش جرائم اسب های دوپینگی مسابقات کورس پاییزه و زمستان این شهرستان به خاطر مساله سیل، گفت: این اقدام هرگز حرفه ای نبود و مساله دوپینگ و جرائم آنرا لوس کرد.

خبری قزلجه رسانه1 300x200 - آیین نامه جدید مسابقات سوارکاری نیاز به اصلاح دارد+تصاویر

قزلجه افزود: اگر فدراسیون قصد مساعدت و دلجویی از مالکان اسب های دوپینگی که در حادثه سیل اوائل امسال در چند شهر استان گلستان را داشت، بهتر بود با کمک های مالی یا افزایش جوایز در این خصوص اقدام می کرد.
وی اضافه کرد: هیات سوارکاری گنبدکاووس هر هفته بابت انجام نمونه تست دوپینگ هر سر اسب حدود 10 میلیون ریال پرداخت می کند که به طور میانگین هفته ای 500 میلیون ریال می شود که رقم بالایی است.
قزلجه گفت: با این حال بخشش جرائم اسب های دوپینگی اقدام غیر حرفه ای و لطمه به مسابقات سوارکاری و مساله دوپینگ مسابقات سوارکاری بود.
وی از کاهش زمان اعلام نتایج دوپینگ اسب ها از حداقل سه ماه به کمتر از دو هفته خبر داد و تصریح کرد: قبلا نمونه ها به آزمایشگاه های خارج از کشور ارسال می شد اما الان این آزمایش ها در داخل کشور انجام و پاسخ آن نیز در کمتر از دو هفته اعلام می شود که موجب رضایت مالکان و مربیان و چابکسواران شده است.
رییس هیات سوارکاری گنبدکاووس همچنین با اشاره به اجرای سیستم ریتینگی ( هندی کاپری) در مسابقات سوارکاری کشور، بیان کرد: این سیستم که جایگزین سیستم امتیازی اسب ها شده به شور و هیچان مسابقات سوارکاری کمک زیادی کرده است.
قزلجه گفت: دراین سیستم اسب ها برخلاف شیوه امتیازی کسب شده، متناسب با وزن و قدرت بدنی در یک رده و کورس قرار می گیرند.
وی اضافه کرد: اشکال این سیستم این است که فعلا جامعه سوارکاری با آن آشنا نیست که باید برای انها دوره های آموزشی گذاشته شود و اینکه هر میدان سوارکاری می بایست متناسب با شرایط، یک تیم هندی کاپری مستقل داشته باشد.

خبری قزلجه رسانه5 300x200 - آیین نامه جدید مسابقات سوارکاری نیاز به اصلاح دارد+تصاویر

قزلجه به برگزاری مسابقات سوارکاری کورس بهاره گنبدکاووس نیز اشاره کرد و گفت: به دلیل رخداد واقعه سیل در اوائل امسال، این مسابقات با یک ماه تاخیر معادل هشت هفته برگزاری مسابقات، آغاز و فعلا برای 6 هفته برنامه ریزی شد.
وی افزود: پیگیری و مکاتبات لازم با هیات سوارکاری استان و فدراسیون سوارکاری انجام شده تا مسابقات کورس بهاره گنبدکاووس پس از ماه مبارک رمضان ادامه یابد.
قزلجه گفت: مسابقات هفته ششم با شرکت 78 راس اسب از سه نژاد ترکمن، دوخون و تروبرد در هشت دور 1000 متری درحال برگزاری است و درپایان افزون بر یک میلیارد ریال جایزه نقدی التبه پس از طی مراحل اداری، به صاحبان اسب های برتر داده می شود.
وی همچنین درخصوص فعالیت های عمرانی در مجموعه سوارکاری گنبدکاووس افزود: این مجموعه شدیدا نیاز به اختصاص اعتبارات ملی ازسوی شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور و یا سرمایه گذاری بخش خصوصی دارد.
رئیس هیات سوارکاری گنبدکاووس اضافه کرد: درامدهای فعلی که از محل برگزاری مسابقات سوارکاری به دست می آید به سختی کفاف هزینه های جاری و جوایز اسب های برتر را می دهد.
خبری قزلجه رسانه2 300x200 - آیین نامه جدید مسابقات سوارکاری نیاز به اصلاح دارد+تصاویر

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

  • مرگ بر اسب و اسبدوانی

    لوث درسته . نه لوس !!!

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز