امروز : دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۲,۶۴۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    13491

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    12:43 | ۱۸ اسفند ۱۳۹۶

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

Eghtesad 18E 300x209 - آیا مشکل اقتصاد ایران راه حل سیاسی دارد؟یادداشت-ترکمن‌نیوز- اخیراً اعضای هیئت رئیسه ی حوزه ی شهرستان‌های حزب اتحاد ملت ایران در استان گلستان دیداری یک و نیم ساعته با استاندار گلستان داشتند.

در این دیدار ۱۴ تن از مسئولان حزب مسائل سیاسی ، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و کشاورزی و محلی را با استاندار در میان گذاشتند تا استاندار برای این مشکلات چاره اندیشی کند. در این دیدار دکتر علی رضا عبداللهی که خود در رشته اقتصاد درس خوانده و کارمند استانداری می باشد مطالبی خوبی را در خصوص معضلات و مشکلات اقتصادی بیان کردند و گفتند:

“مشکل اقتصادی ما سیاسی است. تا زمانیکه این مشکل حل نشود بقیه تلاش ها راه به جایی نخواهد برد.” به نظر می رسد این مشکل به شرح تفسیر بیشتری نیاز دارد که دکتر عبداللهی نتوانست به علت ذیق وقت آنرا مطرح کند. بنده ضمن تایید سخنان دکتر عبداللهی نظر چند نفر از صاحب نظران را که در رسانه ها مطرح شده است یادآوری می کنم.

خیلی از صاحب نظران سیاست خارجی ایران را صلح آمیز نمی دانند و با این سیاست تنش آمیز که همه اش در اختیار دولت هم نیست و گاهی در سخنان مسئولان مختلف بیان می شود سرمایه گذاران خارجی به ایران نخواهند آمد. حتی بیشتر سرمایه های داخلی هم به خارج مهاجرت می کنند. چون سرمایه چه داخلی و چه خارجی برای سرمایه گذاری محل امن می خواهد که حد اقل افق چشم انداز آن سی سال آینده را مناسب و امن ترسیم نماید.

برخی از صاحب نظران هم معتقدند تا زمانیکه ایران از شعارهای ایئولوژیک دست برنداشته و روابط خود را بر اساس منافع ملی با غرب و مخصوصاً امریکا عادی سازی نکند این مشکلات همچنان خواهد بود. چون دشمنان ایران مانند امریکا و اسرائیل و عربستان سعودی می دانند بزرگترین ضعف ایران در اقتصاد است. آنها به همین تقطه ضعف فشار وارد می کنند که تا ایران به زانو در بیاید. تمام برنامه های ترامپ در خصوص برهم زدن برجام(توافق هسته ای) هم در همین راستا ارزیابی می شود که ایران از مزایای بر جام بهره مند نشود تا قبل از خروج احتمالی امریکا خود از آن خارج شود. تا ادامه تحریمها را پی بگیرند. دیگران را هم در صورت همکاری با ایران با جریمه های سنگین مجازات نمایند.

یکی از اقتصاددانان مطرح کشور چند وقت پیش اعلام کرده بود اگر ما بخواهیم همین وضعیت فعلی را حفظ بکنیم سالانه به ۷۰ الی ۱۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز داریم. تمام درآمدهای نفتی ما هم به امور جاری خرج می شود. اگر این مقدار(۷۰ الی ۱۰۰ میلیارد دلار) سرمایه گذاری هم جذب شود حدود دو الی سه سال طول می کشد تا جواب دهد وبه اشتغال تاثیر گزارد.

گفته می شود یکی از مشکلات اساسی کشور این است که احزاب و جناحهای سیاسی کشور هنوز جمع بندی وتوافق روشنی در مورد منافع ملی ندارند که چه چیزی منافع ملی است یا نه، تا همه در مورد رعایت آن اجماع داشته باشند. به خاطر همین گاهی اوقات از تریبونهای رسمی و نمازهای جمعه سخنانی گفته می شود که باعث حیرت و تعجب همگان می شود که فکر می کنند این حرفها به نفع کشور و ملت است. به هرحال در کشور ما سخنان غیر مسئولانه کم نیست که دود آن سخنان ناپخته به چشم همه می رود.

اینها همه و هزاران مسئله دیگرمانند دخالت نظامیان در سیاست و اقتصاد، عدم پرداخت مالیات توسط برخی نهادها، سیاسی بودن قوه ی قضائیه، رقابتی نبودن اقتصاد، مشکلات موئسسه های مالی، رانتها و اختلاسها در ارتباط با اقتصاد کشور هستند که سیاست در مورد آن تصمیم می گیرد. اگر این تصمیمهای اساسی و ضروری به موقع گرفته نشود مشکلات ما روز به روز و سال به سال سنگینتر و پیچیده تر و در عین حال حل آنهم مشکلتر خواهد شد. امید است این تصمیم نهایی و فیصله بخش هر چه زودتر گرفته شود تا راه برای حل مشکلات هموار شود.

امان محمد خوجملی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز