امروز : دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۱۳,۱۹۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    12077

  • /
  • تاریخ :

    ۲۹ بهمن ۱۳۹۶

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

elm 29b 300x239 - آیا علم در نظامهای استبدای رشد می کند؟یادداشت-ترکمن نیوز-  علم رشته های گونا گونی دارد مانند ریاضی، فیزیک،شیمی و… گفته می شود علم هر چه بیشتر رشد کند به شاخه های کوچکتر و ریزتر تقسیم می شود وبه موازات آن دقت و سرعت عمل آن نیز بیشترمی شود

اما همه آنها در همه ی کشورها یکسان رشد و شکوفا نمی شوند. کشورهای استبدادی و دیکتاتوری چه نقش و سهمی در این زمینه ها دارند. آیا همه ی رشته های علمی در این کشورها به صورت یکسان رشد می کنند یا امکان رشد دارند؟ صاحب نظران معتقدند در کشورهای استبدادی بیشتر رشته هایی مانند ریاضی و فیزیک و شیمی و پزشکی و امثالهم رشد می کنند و به رشته هایی مانند علوم انسانی و علوم اجتماعی و زیر شاخه های آن مانند فسلفه وجامعه شناسی و روان شناسی و تاریخ و علوم سیاسی چندان مجالی برای رشد نمی دهند.

چون آنها فکر می کنند این علوم جامعه را ایدئولوژی زدایی کرده و عقلانیت و منطق را گسترش می دهند و به موازات گسترش عقل و علم و دانش، خرافات و ایدئولوژیها دچار چالش اساسی می شوند.در کشورهای دیکتاتوری و استبدادی سیاستهای رسمی بیشتر بر خرافات و نادانی و ناآگاهی و بی خبری مردم استوار است. به همین دلیل هم آنها از آزادی اطلاعات و رسانه ها که نا آگاهی مردم و توده ها را هدف گرفته اند بیمناکند. با انواع بهانه ها و لطایف الحیل در صدد خاموشی آنها هستند. خیلی از صاحب نظران معتقد بودند امپراطوری شوروی سابق در زمینهای صنایع نظامی وفضایی و تکنولوژیک که متاثر از علومی مانند ریاضی و فیزیک و شیمی وهندسه و علوم تجربی طبیعی بودند دست کمی از امریکاییها نداشتند.

ولی عدم رشد علوم انسانی و علوم اجتماعی باعث فروپاشی این امپراطوری شد که فکر می کردند با زوز سرنیزه وایجاد خفقان و نابودی مخالفان و از بین بردن هرگونه آلترناتیوی می توانند نظام سیاسی را حفظ بکنند. در واقع این علوم انسانی و اجتماعی هستند که آفتهای درون سیستهای سیاسی را نشان می دهند تا به موقع درمان شوند و درغیاب آنها، آفتها دیده نمی شوند و پوسیدگی بنیانها از دیده ها پنهان می مانند و درنهایت با کوچکترین ضربه ای ساختارها فرو می ریزند و همه در زیرخروارها آوارآن مدفون می شوند. ساختن این بنیاها اگر کشور و تمامیت ارضی آن مانند شوروی سابق دچار چند پارگی نشود سالها وقت می برد و باعث عقب ماندگی کشور از قافله تمدن و پیشرفت می شود.

کشور پهناور چین بابستن فضای سیاسی و با باز کردن فضای اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی به پیشرفت خود ادامه می دهند و ناظران امور چین معتقدند اگر چین اینطور ادامه دهند دیر یا زود بخشهای بازشده بخش سیاست راهم در برخواهد گرفت و همه ی بخشها شبیه یکدیگر خواهند شد. این تغییر اجباری ساختار سیاسی به نفع چین خواهد بود اگر عقلانیت به خرج دهند و گرنه این تغییر بسیار پر هزینه خواهد بود و کسی نمی تواند هزینه های بسیار سنگین آنرا از همین حالا محاسبه نمایند. اگر هزینه های آن از فروپاشی شوروی سابق بیشتر نباشد کمتر هم نخواهد بود.اما در کشورهای پیشرفته صنعتی در سایه ی آزادی و امنیت همه ی رشته ها به موازات یکدیگر رشد کرده و کشورها در ثبات و آرامش پیشرفت می کنند و خطر فروپاشی سیستمهای سیاسی را تهدید نمی کند تا همه نگران بی ثباتی و امنیت کشور باشند. سرمایه های سیال جهانی هم راحت به این کشورها مهاجرت و رشد می کنند. این راز پیشرفت و بقا را هرگز نباید نادیده گرفت.

نوشته: امان محمد خوجملی

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز