امروز : پنج شنبه ۲۵ شهریور ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۴,۴۶۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    82743

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    22:16 | ۲۶ شهریور ۱۳۹۹

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

در انتخابات مردم به نظام رای می‌دهند؟ 300x181 - آیا در انتخابات مردم به نظام رای می‌دهند؟ترکمن نیوز:  هرحکومتی به مشروعیت نیاز دارد تا بتواند بگوید مردم از ما راضی هستند. چون دراین دنیای رسانه ای شده هر خبری در دنیا به سرعت پخش و در اختیار افکار عمومی قرار می گیرد و باعث حساسیت افکار عمومی شده و مردم و نهادهای مدنی و شخصیتهای معتبر جهانی و حکومتها و نهادهای حقوق بشری و سازمانهای بین المللی در مورد خوب و بد آن حکومت و رهبرانش قضاوت می کنند.

داشتن مشروعیت در مذاکرات سیاسی و اقتصادی و فرهنگی واجتماعی و سایر مراودات با سایر کشورها بسیار ضروری است بنابراین در مورد ضرورت مشروعیت و مورد نیاز بودن آن در عصر کنونی چندان بحثی نیست. اما برای سنجش مشروعیت و مقبولیت حکومتها چند راه وجود دارد.

اول نظرسنجی علمی، دوم برگزاری رفراندوم یا همه پرسی، سوم برگزاری انتخابات کاملاً آزاد که تمام گروههای موافق و مخالف درآن انتخابات نامزد داشته وآزادی فعالیت برای همه وجود داشته باشد. در چنین شرایطی می شود گفت رای مردم در انتخابات رای به نظام است. اما در ایران وضعیت متفاوت است نه تنها به مخالفان قانونی نظام اجازه نامزد شدن در انتخابات داده نمی شود بلکه به خیلی از طرفداران نظام هم اجازه نامزد شدن در انتخابات داده نمی شود. بنابراین شرکت در چنین انتخاباتی را نمی شود رای به نظام و حکومت ارزیابی کرد.

در جمهوری اسلامی ایران مردم تشنه ی تغییراتند و ازروشهای سنتی ونا کارآمد خسته شده اند مردم بیشتر به نامزدهایی رای میدهند که حرف متفاوت و جدید بزنند وعده تغییر دهند. نمونه اش انتخابات ریاست جمهوری سالهای ۷۶ و۹۲ و۹۶ می باشد. اما این تغیرات سیاسی و اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی چهل سال است از آنها دریغ شده است. اشتیاق به تغییر حکایت از ناکامی روشهای گذشته است.

چرا طرفداران نظام در انتخابات ریاست جمهوری رای نمی آورند به خاطر اینکه آنها از وضع موجود دفاع می کنند مردم هم دنبال وضع مطلوبند. بابرگزاری همه پرسی هم موافقت نمی شود. رضایت مردم زمانی مشخص می شود که مردم اختیار تغییررا داشته باشند و با داشتن اختیارتغییر، هیچ چیز را تغییر ندهند رضایت مردم از وضع موجود به دست می آید. اما به این روش و ساز و کار تن نمی دهند. الان شخصیتهایی مانند خاتمی و احمدی نژاد طرفدار نظام هستند چون تفکر متفاوتی دارند غیر خودی تلقی شده و تایید صلاحیت نمی شوند. اینها مخالف نظام نیستند مخالف سیاستهای موجود و رویکرهای کنونی هستند.

بعضی از تغییرات اجتماعی مانند حضور زنان در ورزشگاهها در واقع از سر اجبار است نه از روی اختیار. یعنی یک تماشاگر زن علاقه مند به فوتبال به خاطر یک حق طبیعی و پیش پا افتاده خودش را بسوزاند و جان خودش را از دست بدهد (سحر خدایاری) و نهادهای بین المللی دخالت بکنند تا آن خواسته مورد قبول واقع شود. در صورتیکه حضور زنان در ورزشگاهها و تماشای فوتبال یک نظام سیاسی را اسلامی یا غیر اسلامی نمی کند. آنچه که یک حکومت را اسلامی می کند بودن آزادی و عدالت و اخلاق و معنویت است که آزادانه دست به گزینش بزنند.

 

نوشته: امان محمد خوجملی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :
برچسب ها :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز