امروز : سه شنبه ۰۱ اسفند ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    70259

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    21:37 | ۰۶ اسفند ۱۳۹۸

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

نظام - آیا تمرکز قوا می تواند کارآمدی نظام را افزایش دهد؟تورکمن نیوز:  یکی از نارساییهای بزرگ کشورما فساد و بی کفایتی و ناکارآمدی است.

ما در طول چهل سال گذشته به جز امور نظامی در دیگر بخشها ها با توجه به امکاتات طبیعی و خدادادی که داشته ایم، نتوانستیم پیشرفت قابل توجهی داشته باشیم. این در مقایسه با کشورهای رقیب منطقه ای ما مانند ترکیه وکره ی جنوبی بسیار مشهود است. اما ما طوری صحبت می کنیم که گویا در طول چهل سال گذشته کشور در دست ما نبوده و کشور را بی گانه گان اداره کرده اند. همه دیگران مقصر می دانیم.

یکی از بیماریها هم در طول سالیان گذشته بحث غرب زده گی و شرق زده گی بود. اصولگرایان محافظه کار که به جز 8 سال دولت را در اختیار نداشتند فکر می کنند تقصیری در اداره ی کشور ندارند و نداشته اند. اینها اگر دولت را در اختیار نداشتند بیشتر اوقات مجلس و قوه ی قضائیه و دیگر نهادهای مهم را در اختیار داشتند. اگر در دیگر کشورها برای جلو گیری از فساد و ناکارآمدی و بی کفایتی تفکیک قوا و رقابتهای سیاسی واقتصادی را در نظر گرفته اند. اما ما راه دیگری در پیش گرفته و طوری دیگری عمل می کنیم. نحوه ی برگزاری مجلس یازدهم و حذف رقبای دگر اندیش طلیعه رخدادهای جدید تر است. ما این بار رودربایستی را کنار گذاشته بسیار عریان ظاهر شدیم.

ردصلاحیت پاک دست ترین نمایندگان مجلس مانند آقایان علی مطهری و محمود صادقی و نادیده گرفتن فساد قالیباف گویای خیلی چیزهاست که ممکن است در آینده ی نزدیک اتفاق بیفتد.

این پنج نفر چه گفتند؟

پنج نفر اصولگرایان تندرو بنامهای مهدی طغیانی و زهرا شیخی و عباس مقتدایی و امیر حسین بانکی و حجت الاسلام حسین میرزایی که در فضای مجازی در یک قاب تصاویرشان پخش شده است گفته اند: در مجلس یازدهم پست ریاست جمهوری را خذف می کنیم، برای مقام رهبری توسط مجلس یک معاون عمرانی انتخاب می کنیم، یک معاون فرهنگی بوسیله شوراعالی فرهنگی انتخاب می کنیم، یک معاون اقتصادی توسط شورای عالی اقتصادی ایجاد می کنیم و نهادهای امنیتی و اطلاعاتی هم در دست ایشان است.

به نظر می رسد این آخرین میخ بر تابوت جمهوریت نظام باشد که تندروهای جبهه ی پایداری در مجلس یازدهم آنرا دنبال می کنند. چون رهبر معنوی آنها علامه محمد تقی مصباح یزدی بارها اعلام کرده است رای مردم ارزشی بر مشروعیت نظام ندارد. مشروعیت نظام از ولی فقیه است. دیگر روشنتر و شفاف تر از این چه می خواهیم؟ البته ما باز هم امیدواریم با تدبیر و دور اندیشی بزرگان نظام این امر اتفاق نیفتد. مردم رئیس جمهور را با رای مستقیم خودشان انتخاب کنند.

این بزرگواران معتقدند تا کنون غرب زده های اصلاح طلب و تکنوکرات و وابسته به غرب نگذاشتند کشور پیشرفت بکند. از این به بعد با قرار گرفتن دولت و مجلس در اختیار نیروهای مومن و مخلص و انقلابی و جهادی، فساد و ناکارآمدی و بی کفایتی ریشه کن خواهد شد و کشور مسیر پیشرفت و ترقی را طی خواهد کرد. اما سئوال اساسی این است آیا این وحدت و یکپارچگی می تواند در غیاب رقابت آزاد احزاب و جناحها و رسانه های آزاد و نبود نهادهای مدنی و نظارت رقبا، پیشرفت و آبادانی را محقق نماید؟ اگر این بزرگواران با این روش ساده و دم دستی بتوانند کشور را به رفاه و آسایش و شکوفایی برسانند حرفی نیست، همه دست آقایان را خواهند بوسید.

اما اگر مانند زمان احمدی نژاد با وجود وفور درآمدهای نفتی شکست بخورند و رشد منفی شش درصد تحویل دهند، دیگرنگویند ما می خواستیم انجام دهیم ولی توطئه های دشمنان و استکبار جهانی نگذاشت. آن موقع باید مسئولیت شکست را به پذیرند و از راه رفته برگردند و اصلاحات و تغییرات لازم را در صدر برنامه های خودشان قرار دهند. اما امیدواریم تا آن موقع دیر نشده باشد.

 

270d - آیا تمرکز قوا می تواند کارآمدی نظام را افزایش دهد؟امان محمد خوجملی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز