امروز : دوشنبه ۰۳ مهر ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    96614

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    14:43 | ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

سید جلال ابراهیمی ترکمن نیوز 4 300x211 - آیا ترکیه بازنده جنگ فلسطین و اسرائیل است؟ترکمن نیوز: رئیس مرکز تحقیقات و مطالعات ایران و ترکیه گفت: وقتی بیلینکن وزیر امور خانه ایالات متحده آمریکا در تور اروپا از آمدن به ترکیه خودداری کرد و به جای خود معاون وزارت امور خارجه را به آنکارا گسیل کرد در پشت پرده برای آنکارا یک خبر پوششی در سهم ترکیه در باز ساخت غزه تعریف شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛   دکتر سید جلال ابراهیمی در مصاحبه با خبرنگار ترکمن نیوز اظهار داشت: بعد از جنگ اخیر اسرائیل و فلسطین بیشترین درصد بازسازی غزه به مصر تعلق یافته است.

گفته می شود  خوراک شیر یا سهم بزرگی از ساخت و ساز غزه و به مصر تعلق گرفته است.

زینب کورکالی آنالیزور مسائل اسرائیل و حوزه کشورهای عرب  معتقد است که جدال و جنگ یک ماهه بین اسرائیل و فلسطین بسیاری از الگوها و طرخ های قبلی سیاست گزاری را در منطقه عوض کرده است.

با توجه به نحوه عملکرد در حوزه جنگی بسیاری از کهنه کاران سیاسی حذف شده و گوشه گیر

دوباره به صحنه برگشته اند و جو بایدن نیز اولویت های خود را در خاورمیانه تغییر داد و سیاست جدیدی را را در قبال عملکرد ترامپ در این منطقه در پیش گرفت. در شرایطی این جنگ یک ماهه روی داد که منطقه آبستن حوادث بود انتخابات در سوریه، انتخابات اسرائیل و پایان دوره ی اساسی زمامداری نتانیاهو ، مطرح شدن مجدد محمود عباس که تا قبل از جنگ یک ماهه غزه تلفن های محل کارش کمتر زنگ می خورد و آتش بس بین فلسطین و اسرائیل زمانی مورد پذیرش قرار گرفت که مدت نخست وزیری ناتانیاهو سر می رسید و شرایط سیاسی درون احزاب اسرائیل را به یک دولت اتلافی سوق داده بود.

تنش انتخاباتی در اسرائیل و تظاهرات مردم اسرائیل در دیوار به دیوار غزه شرایط ویژه و صحنه جدیدی از اعمال سیاست جدیدی را در منطقه آشکار ساخت در این میان قوی ترین بازیگر سیاسی در ایجاد آتش بس السیسی  رئیس جمهور مصر بود که گفته می شود پاداش خود را در ساخت و ساز غزه دریافت خواهد کرد. غزه ای که بسیاری از زیر ساخت ها را در جنگ سی روزه از دست داده است.

در زمان جنگ اسرائیل و غزه ترکیه هم به حرکت ها و تلاش هایی دست زد و اردوغان با سران کشورهای اسلامی تک به تک تلفنی مذاکره کرد ولی اقدام به موقع مصر و طراح پیشنهادی او برای آتش بس این تلاش ها را تحت پوشش و سایه خود قرار داد و ترکیه از ارتباطات تلفنی با سران کشورهای اسلامی بهره ای نبرد.

ترکیه تحت تاثیر مناسبات و سیاست های خاص خود با اسرائیل نتوانست چاوش اوغلو را برای ملاقات با محمود عباس بفرستد.

آیا دولت ترکیه سهم خود را در بازسازی غزه از دست داده است؟

با توجه به اینکه غزه زیر ساخت های خود را  (بیمارستان ها، مراکز تجاری، و ….) در بمباران های اسرائیل از دست داده است و کمپینگ بازسازی از کشورهای منطقه و اتحادیه اروپا و آمریکا آغاز شده به نظر می رسد بیشترین سهم در بازسازی نصیب مصر خواهد شد و السیسی پاداش طرح پیشنهادی خود را در آتش بس غزه و اسرائیل آن هم سهم ممتاز که در اصطلاح سهم شیر گفته می شود دریافت خواهد کرد.

 

 

 

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز