امروز : چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۴۱,۷۵۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    95457

  • /
  • تاریخ :

    ۰۵ خرداد ۱۴۰۰

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

نژاد 2 300x200 - آیا احمدی نژاد سرخود را برباد خواهد داد؟ترکمن نیوز:  این مقاله را یک هفته پیش نوشته بودم تا بعد از معلوم شدن وضعیت صلاحیت نامزدهای ریاست جمهوری منتشر شود.

علی اکبرهاشمی رفسنجانی هنگامی که در صریر قدرت با حکومت در یک راستا حرکت می کرد عزیز و نور چشم نظام بود. او در آن زمان درد مخالفان را حس نمی کرد گاهی اوقات سخنان تندی نیزبرعلیه آنها بیان می کرد.

او بعد از پایان دوران ریاست جمهوری هشت ساله ی خود، هنگامیکه سیخ قدرت ازشکم چپها و لیبرالها و ملی مذهبی ها و اصلاح طلبان عبور کرده به پهلویش رسید تازه فهمید بی قدرتی بعد از قدرت چه حس بدی دارد.

اما موضع گیریهای پی در پی احمدی نژاد علیه او وحمایت نظام از شخص تازه به دوران رسیده سبب شد او مرزبندی پررنگتری را با مسئولان بلند پایه به نمایش بگذارد. اما او به خاطر بازگشت به قدرت هرگز نگفت اگر من را رد صلاحیت بکنید اسرار نظام را فاش می کنم. این مرزبندی هرچه بیشتر و شفافتر می شد محبوبیت او نیز در میان مردم فزونی می گرفت.

همین ترس از محبوبیت او سبب شد در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ بصورت حیرت انگیزی از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شود. بعدها نیز بعد از وفات ایشان تندروهای جبهه پایداری در یک راهپیمایی کفن پوشان در شهر قم برای هشدار به حسن روحانی و محمد جواد ظریف در خصوص توافق هسته ای گفتند: ای آنکه مذاکره شعارت … استخر فرح در انتظارت.

این شعار چند معنی به ذهن القاء می کرد. هاشمی رفسنجانی به مرگ طبیعی نمرد! یا هاشمی رفسنجانی کشته شد! یا هاشمی رفسنجانی را ما کشتیم ! مردم بهت زده نگاه می کردند با اینها چه برخوردی خواهد شد. ولی با کمال تعجب و حیرت با گویندگان این سخنان نه ازطرف قوه ی قضائیه ونه از طرف نهادهای امنیتی هیچ برخوردی صورت نگرفت. نه برخورد قضایی نه برخورد امنیتی!

این جا بود که برای همگان ثابت شد برخیها در ایران آنچنان مصونیت آهنین دارند که هر سخنی را می توانند بدون توجه به عواقب آن به زبان بیاورند.

اما این روزها محمود احمدی نِژاد هم به نوعی پای خود را جای پای هاشمی رفسنجانی گذاشته است وخود را به آب و آتش می زند تا خود را به پاستور برساند. چون او طعم شیرین قدرت را چشیده و حاضر به دل کندن از آن نیست.

ذات و ماهیت قدرت یک امر اغوا کننده است و مقاومت در مقابل آن کار هر کس نیست. او تصمیم گرفته است این بار تکلیف همه چیز را روشن کند. یا زنگِ زنگی باشد یا روم رومی. دیگر طاقت آنرا ندارد که رودربایستی کند. به همین دلیل است خط قرمزها را یکی یکی پشت سرمی گذارد و می گوید اگر به من صلاحیت ندهید در انتخابات شرکت نمی کنم. یعنی با زبان بی زبانی می گوید انتخابات را تحریم می کنم. اگر کسی در نظام جمهوری اسلامی به چنین مرحله ای از تصمیم برسد می شود گفت او تمام حلقه های اتصال به حکومت را بریده است.

اینجا یک سئوال پیش می آید و آن این است آیا او هم به قول تندروهای قم، مانند هاشمی رفسنجانی سرِ خود را به باد خواهد داد؟ به نظر من اینکار فعلاً به چند دلیل منتفی است.

دلیل یکم: احمدی نژاد در این چند سال نشان داده است علی رغم تناقض گوییهای وحشتناک و سرمایه سوزیهای فراوان یک آدم زرنگ و زیرک و با هوش است. برای هر خطایی درست یا غلط یک جوابی در آستین دارد.

در هرزمانی متناسب با آن موقعیت موضوع مهمی را به وسط می اندازد. قبل از اینکه مخالفان او به وی پاسخ دهند یک موضوع مهم دیگری را به پیش پای آنان می اندازد تا همه پیرامون آن سخنان سرگرم شده و پاسخ به سئوال قبلی فراموش شود. او استاد پیش دستی های غیر قابل پیش بینی است.

دلیل دوم : او هشت سال رئیس جمهور ایران بود و نقاط ضعف و قوت مسئولان بلند پایه را می داند. زیرکی اش به او اجازه می دهد از این ضعفها و خلاء ها چگونه و در چه زمانی استفاده نماید. تا آنها را مورد چالش قرار داده و در موضع دفاعی قرار دهد.

او اجازه نمی دهد نادیده قرار گرفته شدنش بدون هزینه بماند. با داغ کردن مسائل و به میان افکار عمومی کشاندن آن، هزینه را برای مخالفان به حداکثر می رساند.

دلیل سوم : او می داند در شرایط کنونی نظام در موقعیتی نیست که بتواند دست به ریسکهای خطرناک و بزرگ بزند. آگاه است نظام با معضلات انباشته ای مانند تحریمهای امریکا و غرب، سیاست تنش آمیز با همسایگان جنوبی، بیکاری جوانان، تورم افسارگسیخته، رشد نامناسب اقتصادی، عدم سرمایه گذاری مناسب در اقتصاد و فرار سرمایه ها و کثیری از مشکلات اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی دیگر درگیر است.

دلیل چهارم: حصریازده ساله آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد به پایه های اخلاقی حکومت آسیب زده است. نظام نه می تواند آنها را آزاد کند و نه می تواند محاکمه کند به هرتصمیم دست بزند تبعات خاص خودش دارد.

واز طرف دیگرعدم رابطه ی مناسب حکومت با اصلاح طلبان در طی سالهای اخیر و نارضایتی گسترده ی مردم از دولت و حکومت، نظام را مجبور کرده است انتقادها و زخم زبانهای احمدی نژاد را علیرغم میل باطنی خود تحمل نماید. علی ایحال شرایط طوری است که خاموش کردن دست پروردگان ناراضی خود به این آسانی ها نیست.

او استخوان لای زخم این حکومت است که همه مانده اند که با این موجود مزاحم و زبان درازو حرَاف چه کنند.

نوشته: امان محمد خوجملی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز