امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    112695

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    8:47 | ۰۳ مرداد ۱۴۰۱

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

مجازی 2 300x169 - آموزش فرهنگ استفاده از فضای مجازی در جامعه جدی گرفته شودترکمن نیوز:  عضو هیات علمی روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه آزاد واحد گنبدکاووس گفت: آموزش فرهنگ استفاده صحیح از فضای مجازی به کودک، نوجوان، جوان و حتی بزرگسالان و افزایش سواد رسانه‌ای، تهدیدها را حداقل رسانده و فرصت استفاده از این فضا را به حداکثر خواهد رساند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  علی حسینایی در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: واکسینه سازی نوجوانان و جوانان در برابر فضای مجازی و مقابله با آسیب ها و صدمات آن با آموزش درست و تقویت مبانی اعتقادی امکان پذیر است.

به گزارش ایرنا، با بروز پاندمی کووید ۱۹ و ایجاد محدودیت های ناشی از آن، استفاده روزافزون از فناوری ارتباطی، اینترنت، شبکه های اجتماعی و فضای مجازی با سرعتی ویژه همه گروه های سنی خانواده ها که از طلوع آفتاب تا سیاهی شب یار این فضا بودند درگیر فرصت ها و تهدیدهای بسیاری کرد.

به تاکید کارشناسان، فضای مجازی می تواند با مدیریتی درست، ابزاری کنترلی برای تربیت، ایمنی، مراقبت‌های جسمی، توانایی نقد محتوا، کسب مهارت و مسئولیت‌پذیری اجتماعی برای خودشکوفایی باشد اما اگر مدیریت درستی نداشته باشد اعتیاد اینترنتی، شکاف بین نسل ها، هنجار شکنی، بروز اختلالات شخصیتی، کاهش ارتباطات اجتماعی در دنیای واقعی، سوء استفاده های جنسی، سردی روابط خانوادگی، شبهات فکری – اعتقادی، تجاوز به حریم شخصی، اعتیاد و طلاق زوجین را به همراه خواهد داشت.

حسینایی اظهارداشت: با ارائه جذاب و زیبای اطلاعات در فضای مجازی افراد تحت تاثیر آن قرار می گیرند و در مواردی عقاید، آرمان ها، باورها و ایده های منتشر شده با ویژگی ها، توانایی ها و هویت فرد همخوان نیست که آن صورت خودبیگانگی را به همراه خواهد داشت.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: فضای مجازی در تعامل اجتماعی فعال و سازنده افراد می تواند نقش داشته باشد از جمله با مباحث گفتگوهای دونفره و تالارهای گفتگو به طور کلی نحوه تعامل و ارتباط به شکل ها، انواع و اقسام مختلف عملی آموزش داده شود و همچنین در فضای مجازی با ارائه الگوهایی برای الگوبرداری افراد که بتوانند تعامل اجتماعی را از آنها یاد گرفته و در زندگی خود استفاده کنند که البته این موارد نیاز به برنامه ریزی ها و مدیریت متولیان فرهنگی برای آموزش درست استفاده از فضای مجازی دارد.

وی همچنین با اشاره به تهدیدهای فضای مجازی مانند نظارت نداشتن بر فرستنده و گیرنده افزود: هرکسی می تواند اطلاعاتی را در فضای مجازی برای دریافت افراد ارئه و نشر دهد که می تواند تهدید کننده و آسیب زا باشد که در این شرایط خانواده ها باید بیشتر بر فعالیت فرزندان خود در این فضا نظارت کنند.

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز