قزاقستا - آماده تأسیس دفتر تجارتی ایران در قزاقستان هستیمترکمن نیوز:  معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی از آمادگی استان برای تاسیس دفتر تجارتی ایران در قزاقستان خبر داد و خواستار توجه ویژه به موضوع صادرات کالای ایرانی به این کشور با محوریت آذربایجان شرقی شد.
به گزارش خبرگزاری برنا در آذربایجان شرقی، علی جهانگیری در ارتباط تصویری با معاون سفیر جمهوری اسلامی ایران در قزاقستان و سرکنسول‌های ایران در آلماتی و آکتائو، با تاکید بر ضرورت اتخاذ تدابیر مناسب عملیاتی برای توسعه تعاملات اقتصادی و تجاری دو کشور، اظهار داشت: آذربایجان‌ شرقی از جمله استان‌های مهم کشور و مهم‌ترین محور ارتباطی با کشورهای همسایه محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: ارتباط و توسعه مناسبات با کشورهای همسایه، از اولویت‌های اصلی ماست و آمادگی خود را برای توسعه همکاری‌های مشترک با قزاقستان اعلام می‌کنیم.

وی با تاکید بر ضرورت نگاه تخصصی به توسعه روابط اقتصادی و تسهیل مراودات تجاری و بانکی بین تجار ایران و قزاقستان، از آمادگی آذربایجان شرقی برای تاسیس دفتر تجارتی ایران و قزاقستان اعلام کرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی در ادامه سخنان خود با اشاره به ظرفیت‌های مهم استان در زمینه صنایع دارویی، صنایع غذایی و شیرینی و شکلات، خاطرنشان کرد: بسیاری از تجار و بازرگانان استان مایل به گسترش فعالیت‌های اقتصادی و افزایش صادرات به قزاقستان هستند.

جهانگیری ادامه داد: راه اندازی فروشگاه‌های زنجیره ای ایرانی در قزاقستان نیز یکی از پیشنهادهای ما برای آغاز و گسترش همکاری‌های مشترک اقتصادی است.

معاون سفیر جمهوری اسلامی ایران در قزاقستان نیز با بیان اینکه آذربایجان‌شرقی از جمله استان‌های پیشتاز کشور در حوزه صنعت و تولید است، اظهار داشت: امیدواریم با تعامل هرچه بیشتر فعالان بخش خصوصی قزاقستان و فعالان پرتلاش بخش خصوصی آذربایجان شرقی، شاهد افزایش سهم تجارتی و صادرات ایران به این کشور باشیم.

محسن چیت ساز افزود: در آینده نزدیک گروهی از فعالان اقتصادی قزاقستان به تبریز سفر کرده و از نزدیک با ظرفیت‌های بی‌نظیر این استان آشنا می شوند.

برپایی نمایشگاه‌های مشترک و ارائه توانمندی‌های اقتصادی، تدوین استراتژی مناسب صادراتی، توجه تخصصی به کشت فراسرزمینی و همچنین استفاده از ظرفیت شرکت‌های فنی و مهندسی در قزاقستان از دیگر موضوعات مهمی بود که در این جلسه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۸:۵۶

۱۱ بهمن ۱۳۹۹

کد خبر :

89455

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک