امروز : شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

1 27T 300x173 - "آلیپ باریجی" ترکمن صحرا با یک "برگردین" سنگ خوردیادداشت- ترکمن نیوز-  مگر رفتن به همین سادگی است، حتی اگر سنگ هم بخوری باید بمانی. حتی اگر فحش هم بخوری نمی توانی خودت به تنهایی برای خودت تصمیم بگیری.

همان ها که سنگت زده اند، همان ها که دشنامت داده اند، نمی گذارند که ترکشان کنی. مگر می شود به همین سادگی فراموشت کنند. روزهایشان را تو برایشان ساخته ای، با همان “وحالا” گفتن هایت با “ولوله” کردن هایت، با فریادهایت که با گام های اسب ها عجین شده اند و هر تماشاگری را از جایش می کَند و انگار اسب ها هم با صدای تو جان دوباره ای می گیرند. در هر کورسی می مانیم که قدرت گلویت از کجا می آید، قدرت صدایت و… از رفتن می گویی و همه مانده اند که چطور به این واژه فکر کرده ای…

حرف از عطا کر است، امپراطور صحرا، مردی که صدایش دلنشین ترین صدا برای مردان و زنان بندر ترکمن، آق قلا و گنبد است. مردان و زنانی که کورس و اسب، بدون صدای او برایشان معنایی ندارد. نزدیک به نیم قرن است که او را کنارشان دارند. از سال 1353 که “آلیپ باریجی” شد، گوینده مسابقات کورس، بعد از 44 سال از رفتن حرف می زند. شاید حق با او باشد، انتظار نداشته با یک اشتباه، سنگ بارانش کنند. گفته در هفته پنجم مسابقات و قبل از کورس اول، خط پایان را می بوسد و برای همیشه می رود. این پیام عطا کر، دل های خیلی ها را لرزانده و همه دست به کار شده اند تا به ماندن راضی اش کنند: “همه می گویند بمان” این جمله را با اشتیاق به همشهری ورزشی می گوید، ولی هنوز تردید دارد: “مردم نمی گذارند بروم، ولی نمی دانم.” از دست همین مردم ناراحت است و وقتی از این ناراحتی می پرسیم، می گوید: “درباره اش حرفی نزنم بهتر است.”

در کورس هفته پیش که در بندر ترکمن برگزار شد، یک اشتباه داشت، موقع استارت تصور کرد خطایی شد و “برگردین” او دردسرساز شد.

حکیم ایگدری، دبیر هیات سوارکاری گلستان، درباره اشتباه عطا کر و اتفاقی که بعد از آن افتاد، می گوید: “هفته قبل یک کورس برای اسب های دو ساله تروبرد داشتیم. اسب هایی که برای اولین بار بود می دویدند.

سرکلانتر مسابقه و آغازگر کورس هم کارشان را به درستی انجام دادند. کورس به درستی آغاز شد و به درستی هم به پایان رسید و مورد قبول ما هم بود.” عطا کر بدون مانیتور و هرچه را که می بیند گزارش می کند: “فکر کرد در استارت خطایی شده و به خاطر همین فریاد زد که برگردین. اما این جمله او تأثیری در کورس نداشت، چرا که چابکسواران در شرایطی نیستند که متوجه گفته او شوند. تماشاگران فقط تحت تأثیر این گفته او قرار گرفتند.” تحت تأثیری در این حد بوده که بعضی از تماشاگران سنگ و هر چیز دیگری را که دم دستشان بوده، به سمت عطا کر پرتاب کردند و حتی به او فحاشی کرده اند.

ایگدری رفتار تماشاگران را توجیه می کند: “به هر حال همه تماشاگران که این کار را نکرده اند. در فوتبال هم بعضی ها پیدا می شوند که کارهای ناشایستی انجام می دهند، این را نمی شود پای همه تماشاگران نوشت. تماشاگران گلستانی، تماشاگران فهیمی هستند. آنها ارکان مهم در کورس های استان گلستان هستند و نمی شود اشتباه یک عده را به همه بسط دهیم.”

اما گفته می شود کسانی که به کر حمله کرده اند، افرادی بوده اند که شرط بسته بودند و بعد از گفتن کلمه “برگردین” بعضی از چابکسواران سرعت را کم کرده اند و با عقب ماندن اسب ها، آنها هم شرط را باخته اند. ایگدری این موضوع را تأیید نمی کند: “نه اصلاً این طور نیست. اگر کورس درست انجام نمی شد، می توانستیم بگوییم کسانی که شرط بسته اند، ضرر کرده اند. ولی وقتی کورس درست انجام شده و عواقبی نداشته، این حرف ها هم درست به نظر نمی رسد.”

بعضی ها اشتباه کر را با اشتباهات جواد خیابانی مقایسه کرده اند و به رفتار تماشاگران ایراد گرفته اند. یکی از هواداران کر در یکی از گروه های تلگرامی نوشته: “خیابانی در هر بازی فوتبال 100 تا سوتی می دهد و همچنان هست، ولی باید عطا کر با یک اشتباه برود؟”

فحاشی به کر، در فضای مجازی هم ادامه داشته و هواداران او هم دست به کار شده اند و از او حمایت کرده اند، از “آتا دأده” شان. آنها با متن های احساسی شان از او خواسته اند بمانند و همین احساسات مردمی است که عطا کر را مردد کرده.
عطا کر می گوید: “هنوز تصمیم نگرفته ام اما شاید صرف نظر کنم.” همین تردید او در تصمیم گیری، خیال ها را برای ماندن او تا حدود زیادی راحت می کند ولی وقتی ایگدری تأکید می کند که هیات سوارکاری گلستان با کناره گیری او موافقت نمی کند، رفتن کر را باید منتفی تلقی کرد: “ما چنین چیزی را قبول نمی کنیم. ایشان نباید احساسی برخورد کند. انسان همیشه جایز الخطاست.”

هفته پنجم کورس بندر ترکمن، همان روزی که عطا کر برای خداحافظی اش در نظر گرفته، شاید روزی برای بازگشت دوباره او باشد!

 

نویسنده: لیلی خرسند/ روزنامه همشهری

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز