امروز : پنج شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۰۶,۴۸۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    85952

  • /
  • تاریخ :

    ۰۲ آذر ۱۳۹۹

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

گلستان 2 300x174 - آقای استاندار به داد کشاورزان برسیدترکمن نیوز:  در حال حاضر یکی از مشکلات مهم کشاورزان در فصل کشت کمبود بذر گندم و جو و کمبود سوخت تراکتورهای کرایه ای و گرانی کود سیاه( فسفاته) می باشد. همین دیروز بود دولت گندم کشاورزان را کیلویی ۲۵۰۰ تومان خرید. حالا جهت و بوجاری کردن آن به هرکیلو ۱۲۰۰ تا ۱۴۰۰ تومان افزوده است.

حالا از این گذشته قبل از اینکه این بذرها به دست کشاورزان واقعی برسد چطورسر از بازار آزاد درآورده است.؟ باید معلوم شود چه کسانی این بذرها را به جای کشاورزان به بازار آزاد سرازیر کرده اند؟ دلالان آنها را چگونه به دست آورده اند؟ چرا قیمت دولتی آن با بازار سیاه بیش از دو برابر باشد؟ مدیر جهاد کشاورزی استان گلستان کجاست؟ استاندار گلستان جناب حق شناس هر چه زودتر از مدیر جهاد کشاورزی استان بخواهید به این موضوع ورود کرده مشکل کشاورزان حل نمایند.

هنوز کشت شروع نشده قیمت بذر گندم و جو به بالای شش هزار تومان در هر کیلو رسیده است. قضیه اینطور پیش برود و دولت و مسئولان محلی چاره ای نیندیشند شاید قیمت بذر در عرض یک ماه به ده هزار تومان هم برسد. در حال حاضر بیشتر کشاورزان قید استفاده از کود دی فسفات آمونیوم که قیمت آن در هر کیسه ۵۰ کیلویی به بالای ۶۰۰ هزار تومان رسیده است را زده اند. همینکه بذر را یک جوری به زیر خاک ببرند راضی هستند. اما عدم استفاده از کود نیز در سال آینده قطعاً به راندمان تولید تاثیر منفی خواهد گذاشت.

اگر دولت مشکل بذر کشاورزان را به موقع حل نکند و قیمت آن سر به فلک بزند. کشاورزان از عهده ی خرید آن برنیایند ممکن است به کشت محصولات غیر ضروری مانند نخود و نخود فرنگی و عدس و لوبیا و کدو و خربزه و هندوانه روی بیاورند آنهم تبعات منفی خاص خودش را در سال آینده خواهد داشت.

تراکتورهای کرایه ای می گویند سهمیه سوخت ما یک سوم نیازهایمان را تامین می کند. بقیه را از بازار آزاد هر لیتری ۱۲۰۰ تا ۱۴۰۰ تومان می خریم. باید به این موضوع هم رسیدگی شود میان تراکتورهای کرایه ای و غیر کرایه ای تفاوت اساسی وجود دارد. سهمیه ی تراکتورهای کرایه ای را لااقل در فصل کشت به میزان سه برابر افزایش داد تا سوخت آنها به نرخ دولتی تومان تامین شود.

جناب استاندار وقت زیادی ندارید به این مشکلات هر چه زودتر رسیدگی نمایید. متخلفان را شناسایی و به دست عدالت بسپارید. اگر مشکلات همین جوری لاینحل رها شود سال آینده قحطی و گرسنگی دور از انتظار نخواهد بود.

✍️امان محمد خوجملی

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

هیتر رستورانی گوشی طرح هیتر گلخانه Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز