امروز : دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    109834

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    10:44 | ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

2 - آغاز طرح احیای تالاب کوموش دفهترکمن نیوز: مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گلستان گفت: طرح احیای تالاب کوموش دفه از امروز پنجشنبه با اختصاص چهار هزار و ۵۰ میلیارد ریال اعتبار آغاز شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  محمد رضا کنعانی در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: در پنجمین نشست ستاد هماهنگی و مدیریت تالاب های کشور با حضور معاون اول رییس جمهور نقشه راه نجات برخی از تالاب ها از جمله این تالاب استان گلستان ترسیم شد.

تصویب تسریع در احیای تالاب بین‌المللی کوموش دفه در جلسه روز دوشنبه هفته جاری هیات دولت در راستای اجرای یکی از مصوبات سفر اسفند پارسال رییس جمهور به گلستان، نشانه دیگری از توجه و اهتمام دولت سیزدهم به حفظ و نگهداری محیط زیست و گنجینه‌های ارزشمند طبیعت است.

وضعیت بغرنج تالاب بین المللی کوموش دفه طی سال های اخیر سبب شد تا احیا و آبگیری این اکوسیستم ارزشمند به عنوان یکی از مصوبات سفر اسفند ماه سال گذشته آیت الله رییسی به گلستان مورد توجه قرار بگیرد و با پیگیری های صورت گرفته این موضوع در دستور کار قرار گرفت.

کنعانی اظهارداشت: به همین منظور با موافقت و دستور معاون اول رییس جمهور اعتبار یادشده از محل اعتبارات ستاد هماهنگی و مدیریت تالاب های کشور از طریق سازمان برنامه و بودجه اختصاص یافت.

وی یادآور شد: براساس مطالعات و برنامه ریزی های صورت گرفته زمان اجرای این طرح پنج سال و اعتباری که برای آن پیش بینی شده در سه محور قابلیت اجرایی دارد.

به گفته مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان اضافه کرد: این محورها شامل جلوگیری از خشک شدن و افزایش شوری و ایجاد گرد و غبار ، کاهش بار آلودگی و جلوگیری از تبخیر تالاب و جلوگیری از تخریب تصرف اراضی و بهره برداری پایدار از تالاب است.
کنعانی افزود: سازمان محیط زیست، جهاد کشاورزی، نیرو و نفت وزارتخانه هایی هستند که در این طرح بیشترین نقش را ایفا خواهند کرد.

وی بیان کرد: بر اساس طرح تعریف شده، ۱۶ برنامه مداخله ای در نظر گرفته شد که هشت مورد آن اولویت اول با بیشترین اثربخشی و باید به صورت اضطراری برنامه ها با اعتبار هزار و ۷۰ میلیارد ریال آغاز شود و در اولویت دوم برنامه هایی است که اثربخشی کمتری نسبت به برنامه اول دارد و در میان مدت با ۲ هزار و ۳۴۰ میلیارد ریال انجام خواهد شد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان خاطرنشان کرد: پمپاژ آب از دریا به منظور کمک به مرطوب شدن و کاهش گرد و غبار، درنظر گرفته شدن حقابه زیست محیطی تالاب گمیشان از طریق کانال سرریز آب آلماگل، زهکشی ۲۸۰ هکتار از اراضی منتهی به تالاب، احداث تصفیه فاضلاب شهر گمیش تپه و روستای صفایشان، سیستم تخلیه فاضلاب مجتمع میگو و احداث سیستم تخلیه فاضلاب شهرک صنعتی گمیشان مجموعه اقداماتی خواهد بود که در اولویت دوم باید اتفاق بیفتد.

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز