امروز : جمعه ۲۶ شهریور ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۴,۴۶۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    99105

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    21:37 | ۰۹ مرداد ۱۴۰۰

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

ریاست جمهوری ازبکستان 300x300 - آغاز رقابت‌های انتخاباتی ریاست جمهوری ازبکستانترکمن نیوز: رقابت های انتخاباتی ریاست جمهوری ازبکستان طی جلسه ستاد مرکزی انتخابات جمهوری ازبکستان که در تاریخ ۲۳ جولای برگزار گردید، آغاز شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ به نقل از سرویس مطبوعاتی ستاد مرکزی انتخابات ازبکستان، سران احزاب سیاسی، نمایندگان انجمن ها و رسانه ها حضور داشتند. ستاد مرکزی انتخابات تاریخ ۲۴ اکتبر ۲۰۲۱ را به عنوان روز انتخابات ریاست جمهوری ازبکستان تعیین نمود. رقابت های انتخاباتی از ۲۳ جولای سال جاری آغاز گردید.

انتخابات ریاست جمهوری مطابق با تغییراتی که در ۸ فوریه سال جاری در ماده ۱۱۷ قانون اساسی ازبکستان اعمال گردید، در ماه اکتبر برگزار خواهد شد.

زین الدین نظام خواجه یوف، رئیس ستاد مرکزی انتخابات تأکید نمود که انتخابات بر اساس قوانین جدید انتخاباتی ملی مطابق با استانداردهای بین المللی شناخته شده عمومی و همچنین اصول دموکراتیک به صورت آشکار و علنی برگزار خواهد شد.

این انتخابات به تأیید واضحی از ایده های دموکراتیک تعریف شده در استراتژی اقدام برای پنج حوزه اولویت دار توسعه جمهوری ازبکستان در سال های ۲۰۱۷ الی ۲۰۲۱  تبدیل خواهد شد.

طی پنج سال گذشته، پس از انتخابات ریاست جمهوری در ۴ دسامبر سال ۲۰۱۶ ، تغییرات عظیمی در زندگی مردم و کشور و جامعه و قانون انتخابات ملی ایجاد شده است.  همانطور که سازمان ها و کارشناسان معتبر بین المللی اشاره کردند، در این دوره اصلاحات مهمی برای بهبود رفاه مردم در حوزه های سیاسی اجتماعی و اقتصادی انجام شده است.

برای اولین بار، انتخاب رئیس جمهور ازبکستان در این انتخابات مطابق با قانون انتخابات ازبکستان بر اساس موازین قانون اساسی و استانداردهای بین المللی انتخابات به صورت دوره ای تضمین می شود.

بعلاوه، پس از افزایش تعداد احزاب سیاسی، رقابت بین احزاب به طور قابل توجهی افزایش یافت.

ایجاد محیطی برای رقابت سالم و شرایط برابر برای همه احزاب سیاسی و نامزدهای آنها، در این جلسه به صورت ویژه مورد توجه قرار گرفت. فعالیت ها در زمینه آماده سازی و انجام انتخابات ریاست جمهوری از جمله روند رأی گیری، توسط احزاب سیاسی که نامزدی خود را معرفی کرده اند، نهادهای غیردولتی شهروندان، سازمان های بین المللی و نمایندگان کشورهای خارجی، روزنامه نگاران، به ویژه روزنامه نگاران خارجی و هزاران ناظر مشاهده می شوند.

برای برگزاری انتخابات آینده در یک سطح سیاسی بالا و قانونی، بر اساس برنامه اصلی آمادگی انتخابات ریاست جمهوری ازبکستان که در تاریخ ۱۴ آوریل توسط ستاد مرکزی انتخابات به تصویب رسیده است، با همکاری سازمان ها اقداماتی در حال انجام است.

برقراری ارتباط با رأی دهندگان و برگزارکنندگان انتخابات و اطلاع از مفهوم و اهمیت انتخاب ریاست جمهوری، به ویژه انتخابات، قانون انتخابات، اصلاحات و الحاقات اعمال شده در قانون انتخابات از جمله این اقدامات میباشند. قابل ذکر است که چنین رویدادهایی قبل از اعلام رقابت های انتخاباتی به میلیون ها شهروند رسیده است.

در این جلسه، به منظور اطمینان به موقع و مؤثر اجرای قوانین تعیین شده در قانون انتخابات، برنامه تقویم برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ازبکستان تصویب شد.

این برنامه، وظایف گام به گام و روزمره که توسط ستاد مرکزی انتخابات و با همکاری سازمان های دولتی ذیربط، احزاب سیاسی و سایر سازمان های عمومی انجام می شود را مشخص می کند. ایجاد ستاد های انتخاباتی ناحیه و حوزه، اطمینان از مشارکت ناظران قبل از انتخابات، ایجاد لیست رای دهندگان الکترونیکی، مشارکت احزاب سیاسی و نامزدهای معرفی شده آنها برای ریاست جمهوری و نمایندگان آنها قبل از انتخابات ، تأمین مالی رقابت های انتخاباتی، تبلیغات انتخابات، پوشش روند انتخابات، رأی دادن و … از جمله این برنامه ها است.

ستاد مرکزی انتخابات و همچنین ستادهای انتخاباتی در همه حوزه ها، کار خود را در زمینه آماده سازی و انجام انتخابات ریاست جمهوری بر اساس اصول قانونی، استقلال، صداقت، صراحت، شفافیت و تبلیغ، برنامه ریزی می کنند.

به این منظور، ایجاد مرکز مطبوعاتی در ستاد مرکزی انتخابات جمهوری ازبکستان و دیگر حوزه های آن در این جلسه تصویب شد. هفت گروه تخصصی از روزنامه نگاران، وکلا ، مترجمان، کارشناسان و سایر متخصصان باتجربه در مرکز مطبوعات فعالیت خواهند کرد.

مرکز مطبوعاتی ستاد مرکزی انتخابات، فعالیت خود را در ساختمان کاخ هم اندیشی مرکز آموزشی به آدرس: تاشکند، خیابان نوایی، پلاک ۱  آغاز خواهد کرد.  همچنین دفاتر آن از فن آوری اطلاعات و ارتباطات مدرن برخوردار خواهند بود. جلسات توجیهی، کنفرانس مطبوعاتی، ملاقات و سایر رویدادها در آنجا برگزار خواهند شد تا اطلاعات انتخابات را در اختیار خبرنگاران و مردم قرار دهند.

مرکز مطبوعاتی، سامانه رای گیری ۲۰۲۱ ستاد مرکزی انتخابات و سایر منابع اطلاعاتی را حفظ خواهد کرد.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز