امروز : سه شنبه ۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    122645

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    9:58 | ۰۱ شهریور ۱۴۰۲

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

18 300x155 - آشوراده جزیره اسرارآمیز یا سرزمین کلنگ‌های شکستهترکمن نیوز- احمد راییجی در روزنامه آفتاب یزد نوشت: بیش از بیست سال است که شش دولت هشتم، نهم، دهم، یازدهم، دوازدهم و سیزدهم بنا دارند جزیره آشوراده را تبدیل به کیش شمال کنند، اما همه آن‌ها مات شدند!

در دولت آقای خاتمی و زمان استانداری محمدهاشم مهیمنی کلنگ اجرای طرح گردشگری آشوراده به زمین زده شد، اما با لجبازی و بدبینی دولت احمدی‌نژاد این طرح به بهانه ترویج ولنگاری به نام گردشگری بایکوت شد. در دولت احمدی‌نژاد در آذر ۹۱
طرح گردشگری آشوراده کلنگ زنی شد اما این بار هم به بهانه‌های محیط زیستی به کما رفت.

در دولت روحانی و در زمان استانداری مناف هاشمی در آذر ۹۷ برای بار سوم کلنگ اجرای طرح گردشگری در این جزیره به زمین زده شد، ولی باز هم به نتیجه نرسید و متوقف شد!

اما در اسفند ۱۴۰۰ در جریان سفر دولت سیزدهم به استان گلستان شخص رئیس جمهور به همراه آیت الله نورمفیدی در جزیره حضور یافت و گفت: من بسیار متاسف شدم که از این امکانات و ظرفیت موجود به هیچ عنوان به خوبی استفاده نشده و پیشرفت این منطقه به خاطر مسائل پیچیده این سازمان و آن سازمان معطل مانده است. رئیسی در حضور رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست قاطعانه گفت: گره آشوراده در دولت سیزدهم باز می‌شود. اما دقیقا یک سال پس از این وعده، مدیرکل محیط زیست مازندران گفت: با توجه به اینکه مجریان پروژه گردشگری برای عملیات عمرانی در عرصه ۲۲ هکتاری هیچ گونه مجوزی را ارائه نداده‌اند این فعالیت‌ها توسط محیط زیست متوقف شده است.

بارها گفتم و نوشتم که اینجا گلستان است، وعده اول رئیس‌جمهور توسط مدیر محلی استان بغلی (مازندران) وتو می‌شود؟!

این داستان اسرارآمیز جزیره آشوراده است که می‌توان از آن به عنوان سرزمین کلنگ‌های شکسته هم نام برد. از دولت سید محمد خاتمی در سال ۸۲ تا دولت رئیسی زمان بسیاری گذشته و شش دولت هشتم، نهم، دهم، یازدهم، دوازدهم و سیزدهم گرفتار اجرای یک طرح گردشگری متناسب با محیط زیست شده‌اند و متاسفانه تاکنون این دولت‌ها و چهار رئیس جمهور کشورمان در این خصوص ناکام بوده‌اند. اینجا گلستان است، سرزمین نشدن‌ها و سرزمین ناکامی‌ها، پتروشیمی ۱۷سال، گردشگری آشوراده ۲۰سال و تله کابین ۱۸سال معطل می‌ماند تا همچنان با توسعه و رونق اقتصادی، غریبه و همسایه فقر و محرومیت و ناکارآمدی‌ها باشیم.

اینجا گلستان است حق ندارد تله کابین داشته باشد ولی در استان همجوار مازندران سه تله کابین در دل جنگل مسئله‌ای نیست. گلستان را باید به نام حفاظت از محیط‌زیست خفه کرد تا استان دیگر همچنان مسافران و گردشگران و حتی خود گلستانی‌ها را پذیرا باشد. بی‌شک توجه به محیط زیست بسیار مهم و راهبردی است اما نمی‌توان توسعه را فدای محیط زیست و محیط زیست را فدای توسعه کرد، از دنیا بیاموزیم که چگونه این مسائل را حل کرده است.

با این همه در سفر ۲۶ مرداد ۱۴۰۲ رئیس قوه قضائیه به گلستان، وی با اشاره به معضل چندین و چندساله طرح گردشگری جزیره آشوراده گفت: «من بعنوان رئیس دستگاه قضا، اختیارات لازم و قانونی را به رئیس کل دادگستری استان گلستان تفویض می‌کنم تا وی در راستای رفع جنبه‌های حقوقی و قضائی تمامی مسائل و مشکلات استان از جمله مسئله آشوراده اقدامات عاجلی را در دستور کار قرار دهد؛ موضوع آشوراده، دارای برخی جوانب زیست‌محیطی است؛ باید ضمن اهتمام جدی نسبت به مقوله حفظ محیط زیست، طرح‌های مبتنی بر منافع مردم و توسعه استان با اعمال ملاحظات زیست‌محیطی، به پیش برده شوند.»

پیش از این نیز با تفویض اختیار رئیس قوه قضائیه به رئیس کل دادگستری گلستان مشکل ۱۷ساله پتروشیمی گلستان رفع شد. احیای موفقیت‌آمیز پتروشیمی گلستان، نشان داد که ظرفیت‌های قانونی قوه قضائیه می‌تواند بسیاری از مشکلات به ظاهر لاینحل را حل کند. با این اقدام حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضائیه، مردم و دوستداران توسعه استان گلستان نسبت به اجرایی شدن طرح گردشگری آشوراده امیدوار شده‌اند. تجربه ثابت کرده است همانگونه که زور سه رئیس سابق به آشوراده نرسید، رئیسی هم در دو سال فعالیت خود قادر به اجرای طرح گردشگری در این جزیره نیست.

به مدد تجربه می‌توان گفت، نه رئیسی می‌تواند آشوراده را نجات دهد و نه هیچ دولت دیگری؛ مردم امیدوارند با ورود دستگاه قضائی به این پرونده طلسم توسعه آشوراده شکسته شود و جعبه سیاه جزیره اسرارآمیز آشوراده توسط رئیس قوه قضائیه رمزگشایی شود.

با تفویض اختیار رئیس قوه قضائیه به رئیس کل کاردان و کارآمد دادگستری گلستان قطعا همه مانع تراشی‌ها و سنگ‌اندازی‌های مخالفان توسعه گلستان به دیوار کوبیده خواهد شد و آرزوی بیست‌ساله مردم به ثمر خواهد نشست.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز