امروز : جمعه ۰۱ بهمن ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۵,۲۵۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    105813

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    17:16 | ۰۵ دی ۱۴۰۰

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

اسدالله پور ترکمن نیوز 300x202 - آسییب‌های اجتماعی نوپدید متاثر از دنیای الکترونیک و فضای مجازی مهمترین دغدغه جامعه است+ فیلم مصاحبهترکمن نیوز:  کارشناس امور بانوان و خانواده فرمانداری ویژه شهرستان گنبدکاووس گفت: آسیب‌های نوپدید آسیب‌های مرتبط با فناوری جدید است که آسیب‌های ناشی از استفاده از ماهواره، بازی‌های رایانه‌ای، تلفن همراه و اینترنت می‌تواند در این مجموعه قرار گیرد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  فاطمه اسدالله پور اظهار داشت: طبق تحقیقات به عمل آمده آسیب‌های نوظهور جامعه در نتیجه استفاده کنترل نشده از وسایل الکترونیکی، اینترنت و شبکه‌های مجازی به وجود آمده است.

در صورت استفاده نادرست:

تهاجم فرهنگی، از بین رفتن قبح روابط نامتعارف، مصرف مشروبات الکلی، پرخاشگری، عشق‌های مثلثی، تزلزل بنیان خانواده، ارتباطات نامشروع، رواج مدهای غربی، شیطان پرستی و فرقه‌های انحرافی،
حدود ۲۸ تا ۳۵ میلیون کاربر در کشور وجود دارد . درصد زیادی از آنها کودکان و نوجوانان هستند.
مهمترین عامل در ایجاد آسیب‌های اجتماعی نوظهور که دامن خانواده‌ها را گرفته است نداشتن سواد دیجیتال افراد جامعه است.
باید این علم در میان سایر آموزش‌های همگانی جای گیرد تا کمتر افراد در استفاده از فضاهای مجازی دچار آسیب شوند.

برخی انواع آسیب های نوپدید:

مواد مخدر نوپدید، خانه‌های مجردی، تکدی گری به شیوه مدرن هرزه نگاری، استفاده ناصحیح از تلفن همراه، فضای سایبری، قتل‌های نوپدید، طلاق، روسپیگری اینترنتی، بکارگیری واژگان نامناسب در جامعه و …
تغییر شیوه‌ی مصرف موادمخدر از سنتی به مواد صنعتی و شیمیایی و استفاده از قرص‌های روانگردان.
مصرف مواد مخدر به خودی خود آسیب نوپدید محسوب نمی‌شود ولی ایجاد مواد اعتیادآور جدید که تنها یک بار مصرف ساختار مغزی مصرف کننده را در هم شکسته و تعادل رفتاری وی از بین می‌برد بدون شک آسیب نوپدیدی است که می‌تواند مقدمه سایر آسیب‌های اجتماعی شود.
آنچه به صورت کودتای خزنده در حال انجام است این است که کودکان و نوجوانان در اتاق خود پا به دنیای خطرناکی می‌گذارند و خانواده با این تصور که کودک و نوجوانانشان در فضای امن خانه است از خطراتی که او را تهدید می‌کند غافل هستند.

بازی‌های رایانه‌ای

خشونت، افت تحصیلی، احساس برتر بودن، بیماری اسکلتی و ساختاری
برخی پویانمایی‌ها که در بازار رسانه ارائه می‌شود به عادی سازی روابط دختر و پسر و روابط عاشقانه منجر می‌شود که آثار منفی بسیاری را در بر دارد.
بنابراین با توجه به توسعه این آسیب‌ها که اثر مستقیمی در بروز آسیب‌های اجتماعی از جمله طلاق، فرار دختران، خشونت و پرخاشگری دارد باید برنامه‌ریزی دقیقی برای پیشگیری و مقابله با این آسیب انجام شود.
خانه‌های مجردی: ازدواج در اولویت ۷ و ۸ جوانان است و اشتغال و تحصیل برای آنها اهمیت بیشتری دارد.
از طرفی زندگی مجردی برای دختران تبعات بیشتری دارد.
ازدواج دیرهنگام، احساس سرخوردگی، تنهایی و احساس انتخاب نشدن از عواملی است که سلامت روانی، جسمانی و اجتماعی دخترانی را که زندگی مجردی دارند تحت تاثیر قرار می‌دهد.

راهکار

۱- برگزاری جلسات آموزشی به منظور آشنا نمودن و اطلاع رسانی به والدین در مورد فناوری‌های جدید به ویژه اینترنت و شبکه‌های اجتماعی مجازی.
۲- برگزاری کلاس‌های آموزشی در مدارس جهت آگاهی دادن به نوجوانان و جوانان در مورد مزایا و معایب فناوری‌های جدید و نحوه‌ی استفاده‌ی صحیح از آنها.
۳- برگزاری دوره‌های آموزشی و مهارتی فنی و حرفه‌ای جهت پرکردن بهینه اوقات فراغت نوجوانان و جوانان
۴- وضع قوانین سختگیرانه جهت برخورد با مجرمان جرایم اینترنتی و اجرایی نمودن قوانین.
۵- آگاهی و هوشیاری بیشتر پلیس سایبری در مورد انواع جدید جرایم رایانه‌ای و اقدام به موقع جهت ناکارآمدکردن دسیسه‌های دشمنان در این زمینه.
۶- پخش آگهی‌های آموزنده از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در رادیو و تلویزیون در جهت افزایش آگاهی خانواده‌ها در خصوص خطرات ناشی از آسیب‌های نوپدید.
۷- گذراندن اوقات بیشتری با فرزندان در فضای بیرون از خانه به طوری که از نظر عاطفی احسا خلا نکنند و جهت جبران این کمبود به فضای مجازی پناه ببرند.
۸- استفاده از آموزه‌های دینی از جمله امر به معروف و نهی از منکر به عنوان نوعی کنترل اجتماعی توسط هر شخص.
.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز