امروز : سه شنبه ۰۲ مرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

مبارزه با تروریسم 300x151 - آسیای مرکزی متعهد به حفظ افراد آسیب‌پذیر در برابر گروه‌های افراطی استترکمن نیوز:  معاون وزیر امور خارجه ترکمنستان گفت: کشورهای آسیای مرکزی متعهد به محافظت از افراد آسیب‌پذیر در برابر فعالیت گروه‌های افراطی است که این مهم با افزایش مهارت‌های زندگی و مدارا محقق خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ در نشست «برنامه اقدام جامع مشترک استراتژی جهانی مبارزه با تروریسم سازمان ملل» در شهر تاشکند، «وفا خواجه یف» معاون وزیر امور خارجه ترکمنستان حضور یافت.

وی در سخنرانی خود تأکید کرد: اولین طرح مشترک در 30 نوامبر 2011 در عشق آباد به تصویب رسید که نشان دهنده مسئولیت بالای دولت‌های منطقه بود.

خواجه یف افزود: در این 10 سال و اجرای این برنامه مشترک، ما آموختیم برای تحقق مفاد این سند، سیستمی برای آماده‌سازی بررسی‌های میان‌مدت ضروری است که با بررسی‌های جهانی در فضای ضد تروریسم هماهنگ شده است و در این طرح و برنامه، جلوگیری از گسترش تروریسم از طریق حل اختلافات، کمک به ثبات افغانستان و از بین بردن ریشه‌های تروریسم و ​​نابود کردن شرایط مساعد برای گسترش آن را در نظر دارد.

وی ادامه داد: کشورهای آسیای مرکزی  متعهد به محافظت از جمعیت‌های آسیب پذیر در برابر فعالیت گروه‌های افراطی هستند و این ایده محقق نمی‌شود مگر آنکه مهارت‌های زندگی را در جهت  القای فرهنگ مدارا و تحمل پذیری و احترام به گروه‌های قومی و مذهبی، و ریشه کنی تبعیض و نفرت گسترش دهیم.

در این کنفرانس نمایندگان شرکت کننده موافقت کردند تا اقداماتی را برای تقویت قوانین ملی ضد تروریسم، تقویت همکاری و هماهنگی بین سازمان‌های مجری قانون برای تضمین امنیت مرزها و جلوگیری از تردد تروریست ها انجام دهند و منابع تامین مالی شناسایی و فعالیت آنها متوقف شود.

در این کنفرانس همچنین «ناتالیا ژرمن» نماینده سازمان ملل در عشق آباد طی سخنانی به صورت آنلاین گفت:  مرکز منطقه‌ای سازمان ملل برای دیپلماسی پیشگیرانه در آسیای مرکزی در چارچوب یک پروژه جداگانه در این امر کمک می‌کند.

وی بیان داشت: کشورهای آسیای مرکزی باید پتانسیل حرفه‌ای خود را در زمینه‌هایی مانند مبارزه و توقف فعالیت منابع تامین مالی تروریسم، امنیت مرزها، امنیت سایبری، افزایش نقش جامعه مدنی به ویژه جوانان و زنان و همچنین رسانه ها و رهبران مذهبی در پیشگیری از تهدیدات امنیتی افزایش دهند.

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل افزود: ما همچنین حوزه‌های خاصی مانند نقش ورزش در جلوگیری از افراط گرایی را پوشش دادیم.

ژرمن ابراز اطمینان کرد طرح مشترک به روز شده که به تصویب شرکت کنندگان در این کنفرانس رسیده است، به عنوان مبنایی مناسب برای همکاری کشورهای منطقه و سازمان ملل در زمینه پیشگیری از افراط گرایی خشونت آمیز و مقابله با تروریسم در سال‌های آینده خواهد بود.

در این کنفرانس «ولادیمیر ورونکوف» معاون دبیرکل سازمان ملل متحد خاطر نشان کرد: در حالی که آسیای مرکزی وارد دهه جدیدی از همکاری منطقه‌ای مبارزه با تروریسم می‌شود، بیانیه تاشکند و برنامه اقدام به روز شده عزم تزلزل ناپذیر کشورهای آسیای مرکزی برای مبارزه با تروریسم را نشان می‌دهد.

وی تاکید کرد که ما باید تلاش های مشترک خود را برای جلوگیری از تروریسم دوچندان کنیم زیرا آسیای مرکزی با تهدیدها و چالش های جدیدی در این زمینه مواجه است.

به گفته «ورونکوف»، سرمایه گذاری در پیشگیری از تروریسم بسیار مؤثرتر از جنگ و مبارزه مسلحانه است ما باید در مبارزه خود شرایط مساعد برای رشد تروریسم را حذف کرده تا زمینه برای جذب اعضای جدید سرکوب شود./فارس

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز