امروز : جمعه ۰۴ اسفند ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    62504

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    10:12 | ۰۹ شهریور ۱۳۹۶

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

rasm 9 Sh 300x197 - آداب و رسوم عید سعید قربان در سرزمین گنجینه معرفت و فرهنگ‌هاتورکمن نیوز: برگزاری آیین‌های عید قربان در بین اقوام گوناگون در سرزمین رنگین کمان قومیت‌ها و گنجینه معرف و فرهنگ‌ها به شیوه‌های مختلف برگزار می‌شود که قربانی کردن وجه اشتراک همه اقوام استان 863 هزار نفری خراسان شمالی در این روز است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ ترکمن‌ها، کرمانج‌ها، ترک‌ها، تات‌ها و بلوچ در روز عیدقربان با پوشیدن لباس‌های محلی جلوه ای ویژه به این روز می دهند و قربانی کردن که در میان غالب خانواده‌های این استان مرسوم است از مدت‌ها پیش بره، گوسفند، گاو، شتر و یا خروسی را برای قربانی کردن انتخاب و پروار می کنند تا در این روز ذبحش کنند.
پس از اتمام قربانی بخشی از گوشت قربانی در بین خانواده‌های نیازمند توزیع می‌شد. از قدیم در بین بزرگ‌تر‌ها مرسوم بود که باید گوشت قربانی در میان حداقل هفت خانواده نیازمند توزیع شود، شاید به این دلیل که عدد هفت در میان مردم از قداست خاصی برخورداراست.
با توجه به اینکه به روزه داری ازاول ماه ذی الحجه تا عید قربان بسیارسفارش شده است، عده‌ای از مردم معتقدند که در روز عید قربان با گوشت قربانی افطارکنند.
برخی از مردم نیز براین باورند اگرخون قربانی را بر تنه درختانی که میوه کمتری دارند بزنند محصول آن درخت در سال آینده پربارتر خواهد بود، اما، درمیان اقوام اهل تسنن، آیین با جلوه ای خاص و بسیارباشکوه تربرگزار می شود.
امام جمعه جرگلان دراین راستا می‌گوید: برادران اهل تسنن در این روز برنامه‌های ویژه‌ای دارند و این عید را تا چهارروز جشن می گیرند و از خدای خود درخواست برکت و بخشش می‌‌کنند.
رحیم صمدی پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: در این عید عزیز هر کس به اندازه توان خود گاو، گوسفند و یا شتری را ذبح می کنند و گوشت‌های آنها را در بین خانواده‌ها و دوستان توزیع می کنند.
وی افزود: در این چهار روز در میان تمام خانواده‌ها جشن و سرور خاصی را می توان مشاهده کرد، در این روز خانواده‌ها مهمانی دارند و اقوام و خویشان را دعوت می کنند و به دید و بازدید می روند و صله رحم را بجا می آورند.
امام جمعه جرگلان خاطرنشان کرد: به دلیل اینکه عید سعید قربان در میان اهل تسنن نوعی تبرک است، همه برای این روزلباس نو خریداری کرده و دراین روز نیک لباس جدید به تن می کنند.
وی اضافه کرد: عده ای از مردم نیز که توانایی خرید لباس ندارند، از میان لباس هایی که دارند بهترین رو انتخاب می کنند و آن را در این روز می پوشند و با لباس های تمییز برای تبریک این عید بزرگ به دیدن آشنایان و خویشان می روند.
صمدی گفت: درعید قربان اهل تسنن گوشت قربانی را موسوم به قورمه می کنند و دیگران را برای خوردن آن دعوت می کنند و از وجود مهمان در منازلشان بسیار لذت می برند.
امام جمعه جرگلان اظهارکرد: عید سعید قربان نسبت به سال های گذشته در میان اهل تسنن بسیار بهتر و پررونق شده است.

 

گروه خبر تورکمن‌نیوز

https://telegram.me/TurkmensNews

منبع: irna.ir

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :
برچسب ها :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز