امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    110999

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    19:04 | ۱۰ خرداد ۱۴۰۱

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

.jpg - آثار فقر اقتصادی و فقر فرهنگی در جامعهترکمن نیوز:  جامعه ما در شرایط کنونی در موقعیت بسیار حساس و خطیری به سر می برد. از گوشه و کنار کشور خبرهای ناخوشایند زیاد به گوش می رسد. احصاء و شمارش آن از حوصله این نوشتار کوتاه خارج است. این درد و رنج و ناکامی به صورتهای مختلف خودش را نشان می دهد. من در این نوشته به دو مورد مشخص و قابل تشخیص می خواهم اشاره کنم که هر روز جلوی چشم ماست.

هنگام رانندگی به تابلوهای کنار جاده نگاه کنیم یک تابلو سالم وجود ندارد. یا آنها را دزدیده اند یا خم و مچاله شده است. خم و مچاله شدن تابلوها آثار فقر فرهنگی جامعه است چون افراد نمی دانند این تابلوها برای رفع خطر از سر ما گذاشته شده است. چون آن نگاه کهنه و قدیمی که مردم می پنداشتند دولت دشمن ملت است هنوز از ذهنشان بیرون نرفته است. پس هرچه دولت گذاشت باید خرابش کرد.

یک بار چند سال پیش هنوز موبایل همگانی نشده بود یک روستایی را دیدم مسئولین در نزدیکی های مدرسه سکوی یک دستگاه تلفن همگانی را نصب کرده بودند. بچه های مدرسه قبل از اینکه این دستگاه تلفن همگانی راه بیفتد به قسمت های مختلف آن صدمه زدند. در نهایت مسئولین قبل از راه افتادن این سکو آن را برداشتند و بردند. این وضعیت هنوز هم حاکم است یعنی امروز هم در کنار مدرسه یک همچین چیزی را نصب بکنند بچه ها به آن صدمه می زنند.

می شود اذعان کرد در عرض حدود ۱۵ سال گذشته چندان تفاوت محسوسی در سطح تربیت کودکان مان اتفاق نیفتاده است.این نتیجه ی آموزش و پرورش ماست که تحویل جامعه داده است. به بچه های سواد اجتماعی یاد نداده اند تا خوب و بد خویش را تشخیص به دهند. است. اگر وضعیت نهادهای فرهنگ ساز همین باشد شاید این وضعیت تا یک قرن دیگر هم درست نشود. مگر اینکه فضای مجازی و نهادهای مدنی به داد این ملت نرسند.

اما اوضاع اقتصادی خراب شود یعنی تورم و بیکاری افزایش یابد حالت اورژانسی پیدا می کند و فوری آثار اجتماعی خویش را بدون فوت وقت در جامعه نشان می دهد. افزایش سرقتها نشانه قرار گرفتن اقتصاد در شرایط اورژانسی است. قبلاً تابلوها را خراب می کردند(آثار فقر فرهنگی) و حالا تابلو را می دزدند (آثار فقر اقتصادی).

به تعبیر دیگر اقتصاد زود خراب می شود اما با تدبیر و درایت و سیاست و کیاست مناسب زودتر هم می شود درستش کرد. اما فرهنگ و اعتقادات مردم خراب شود، درست کردنش هم دیرپاست و زمان زیادی به اندازه یک نسل طول خواهد کشید.

 

%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%86 %D9%85%D8%AD%D9%85%D8%AF %D8%AE%D9%88%D8%AC%D9%85%D9%84%DB%8C %D9%88%DB%8C%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8%B4 %D8%AA%D8%B1%DA%A9%D9%85%D9%86 %D9%86%DB%8C%D9%88%D8%B2 300x296 - آثار فقر اقتصادی و فقر فرهنگی در جامعهامان محمد خوجملی

فعالی فرهنگی، اجتماعی و رسانه‌ای

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز