امروز : دوشنبه ۰۳ اردیبهشت ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

زدن بقایای کشاورزی 1 300x198 - آتش زدن پسماندهای کشاوررزی ممنوع است +عکسترکمن نیوز:  رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گنبد کاووس گفت: آتش زدن هرگونه بقایا و پسماندهای کشاورزی طبق قوانین 45 حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع، قانون 20 هوای پاک و 16 حفاظت از خاک ممنوع است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ فرشید رحمانی در گفت‌وگو با خبرنگار ترکمن نیوز اظهار داشت: با توجه به نزدیک شدن فصل برداشت محصولات کشاورزی تعدادی از کشاورزی اقدام به آتش زدن پسماندهای کشاورزی از جمله کاه و کلش مزراع گندم به منظور آماده کردن عرصه برای کشت محصولات بعدی می کنند که این موضوع ضمن آسیب زدن به اکوسیستم خاک و میکرو ارگانیسم‌های مفید در خاک باعث آلودگی هوا و در بعضی از موارد از بین رفتن جنگل ها و مراتع می گردد.

وی تصریح کرد: در شهرستان گنبدکاووس نیز با مشارکت مردم و سازمان های مردم نهاد با زحمات زیادی مسیر جاده گنبد- مینودشت نهالکاری گردید که متاسفانه آتش زدن پسماندها هر ساله به بخشی از درختان حاشیه این جاده آسیب جدی وارد می کند.

رحمانی گفت: با توجه به بالا رفتن قیمت علوفه فروش پسماندهای کشاورزی برای کشاورزان صرفه اقتصادی دارد که می‌توانند از فروش آنها کسب درآمد کنند و بخش های غیرقابل برداشت نیز سرشار از مواد آلی است که می‌بایست به خاک برگردد و آن را تغذیه کند که آتش زدن آن ضمن از دسترس خارج کردن، باعث از بین رفتن موجودات مفید خاک می شود که این موضوع به طبع باعث افزایش هزینه های کشاورزی جهت استفاده از کود و سم خواهد شد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گنبد کاووس در پایان عنوان کرد: در سال های اخیر کاهش آتش زدن پسماندهای کشاورزی را داشته‌ایم که امیدواریم امسال نیز کشاورزان عزیز بیشتر از سال های گذشته همکاری لازم را داشته باشند.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز