امروز : چهارشنبه ۰۵ مهر ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    121392

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    20:15 | ۱۰ تیر ۱۴۰۲

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

ghoran 300x200 - آتش بازی و کتاب سوزی در اروپاترکمن نیوز:  دولت سوئد با استناد به اصل آزادی ، به یک فرد عراقی اجازه داده است با حمایت پلیس، کتاب قرآن را آتش بزند. این کار، در سوئد مسبوق به سابقه است ؛ از جمله در بهمن گذشته نیز یک شهروند این کشور به بهانه مخالفت ترکیه با عضویت سوئد در ناتو، یک قرآن را در استکهلم، آتش زد!

در این باره چند نکته قابل تأمل است:

1 – کتاب سوزی ، آن هم با اجازه رسمی یک دولت در قرن بیست و یکم، از عجائب روزگار است. اگر حکومت عقب مانده ای مانند طالبان اجازه کتاب سوزی می داد یا حتی خود کتاب می سوزاند، می شد آن را به جهالت نهادینه شده در این گروه متحجر نسبت داد ولی وقتی یک دولت اروپایی مدعی برخورداری از بالاترین استانداردهای حقوق بشری و دموکراسی و آزادی چنین می کند، باید قبل از هر چیزی به نسبت واقعی آن دولت و این مفاهیم والای بشری تردید کرد.

2 – دولتی که اصل “آزادی” را مترادف با آزاد بودن توهین به عقاید یک چهارم جمعیت کره زمین می داند، اساساً معنای آزادی ا به درستی متوجه نشده است و در اصل این نفهمی، با حکومت های آزادی ستیزی چون کره شمالی و طالبان، یکسان است. آنها یک جور نمی فهمند و اینا هم جور دیگر نمی فهمند!

قرآن

3- اهانت به ادیان، مغایر بخش آخر ماده 18 اعلامیه جهانی حقوق بشر است؛ این ماده می گوید:

“هر انسانی محق به داشتن آزادی اندیشه، وجدان و دین است؛ این حق شامل آزادی عقیده، تغییر مذهب و آزادی علنی کردن آیین و ابراز عقیده، چه به صورت تنها، چه به صورت جمعی یا به اتفاق دیگران، در قالب آموزش، اجرای مناسک، عبادت و برگزاری آن در محیط عمومی یا خصوصی است و هیچ فردی حق اهانت و تعرض به فرد دیگری به لحاظ تمایز و اختلاف اندیشه ندارد. ”

طبق این ماده، اهانت های مبتنی بر دین و مذهب و اندیشه ممنوع است و نمی توان به بهانه آزادی ابراز عقیده به عقاید دیگران توهین کرد و چه اهانتی بالاتر از سوزاندن کتاب آسمانی یکی از ادیان بزرگ دنیا؟

آیا کسی در دولت سوئد این را نمی فهمد؟ یا می فهمند و تجاهل می کنند؟

آیا تیغ بر احساسات میلیاردها انسان زدن، نقض حقوق بشر نیست؟ چطور است که در برخی کشورهای غربی، دادگاه ها حکم می دهند که فلانی با کارش باعث تألمات روحی دیگری شد و باید غرامت دهد ولی وقتی ایراد تألمات روحی ابعاد میلیارد نفری پیدا می کند، می شود مصداقی از آزادی؟!

آیا از نظر حاکمان سوئد، اعلامیه حقوق بشر صرفاً مواقعی خوب است که به استناد آن، کشوری را محکوم کنند ولی از انطباق عملکرد خود در قبال سایرین با این اعلامیه، عاجز باشند؟!
4 – در جهانی که ارتباطات فیزیکی و مجازی، روز به روز ساده تر شده و انسان ها تعامل نزدیک تری با هم دارند، “عقل” حکم می کند که حاکمان جهان، خردمندی بیشتری برای زندگی مسالمت آمیز آدمیان در کنار هم به خرج دهند.

آیا پاک کردن کفش با صفحه ای از قرآن و سپس سوزاندن آن در منظر عام، تنش زاست یا صلح آفرین؟ آیا این کار، مسلمانان را خشمگین و دلشکسته نمی کند و آیا نمی تواند زمینه ساز خشونت باشد؟ آیا اگر قرار باشد مسلمانان و مسیحیان و یهودیان و بوداییان و … هر روز به مقدسات هم توهین کنند، دنیا جای امن تری برای زندگی خواهد بود؟ آیا همان سوئد جای امنی باقی خواهد ماند؟!

آیا قرآن سوزی، منجر به اسلام ستیزی و تنش علیه مسلمان و خشم متقابل آنها نخواهد بود؟

چگونه یک دولت مسؤول می تواند به خود اجازه دهد که یک فرد ابله، این چنین زمینه ساز تنش در جهان امروز باشد؟ آیا جهان پرتلاطم امروز، به حدی آرامش دارد که حوصله حاکمان سوئد سر رفته و خواسته اند کمی هم التهاب بدان بیفزایند تا دنیا از یکنواختی در بیاید؟ کم تنش و درد و دردسر دارد دنیا؟!

5 – گویا اروپایی ها با سوزاندن، الفتی دیرینه دارند و باید هر زمان چیزی را بسوزانند؛ فرقی هم نمی کند که:
وایکینگ ها، کشتی ها و روستاهای همدیگر را بسوزانند،
یا در استادیوم کولوسیوم رم، برده ها و اعدامی را زنده زنده آتش بزنند،

یا دیوکلسین (امپراتور روم)، کتاب های مسیحیان را در سال ۳۰۳ میلادی آتش بزند،
یا اسکندرشان، تخت جمشید و هزاران کتاب را در ایران را بسوزاند،
یا سوزاندن کتاب‌های جان ویکلیف توسط اسقف اعظم پراگ در سال ۱۴۱۰ میلادی باشد،
یا سوزاندن 400 هزار جلد کتاب بعد از جنگ آندلس باشد،
یا فرانسوی های اشغالگر، مزارع آفریفایی های بینوا را به آتش بکشند،
یا در دو جنگ جهانی، خود اروپا را غرق در آتش کنند،
یا کتاب سوزی نازی ها در 10 می 1933 باشد،

یا صرب ها در اواخر اروپای قرن بیستم، مساجد و خانه ها و جسدهای زنان بوسنیایی را بعد از تجاوز آتش بزنند،
و یا اگر هیچ کدام هم نشد، در سوئد، قرآن را به آتش بکشند!

گو این که راست گفته اند “ترک عادت موجب مرض است “ولی ای بسا، برخی عادت ها، نهایتاً گریبانگیر صاحب عادت هم بشود!/ عصر ایران

 

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز