امروز : سه شنبه ۰۸ اسفند ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    31206

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    11:42 | ۱۵ مرداد ۱۳۹۷

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

در کوزه و ما تشنه لبان میگردیمسواحل ماسه ای چارقلی و توماچلر راه حل معضل بیکاری و کلید توسعه گمیشان 300x193 - آب در کوزه و ما تشنه لبان میگردیم/سواحل ماسه ای چارقلی و توماچلر راه حل معضل بیکاری و کلید توسعه گمیشاناخبار استانی- ترکمن نیوز- شهرستان گمیشان با دارا بودن بهترین و بیشترین جاذبه های بکر در غرب استان زبانزد است. این شهرستان با دارا بودن بیشترین وسعت ساحلی استان، دارای دو منطقه زیبای ساحلی و ماسه ای بنام های چارقلی و توماچلر میباشد که دیگر سواحل استان از این قابلیت بی بهره هستند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، سواحلی که امسال پناهگاه مردم منطقه از گرمای طاقت فرسای تابستان و به محل جدیدی برای فراغت و تفریح تبدیل گشته است و دارای امنیت بسیار مناسبی نیز برای خانواده ها میباشد چرا که مردم و جوانان باعفت و باغیرت روستاهای چارقلی و توماچلر و منطقه، خود امنیت را برای خانواده ها فراهم نموده اند.
اما ببینیم این سواحلی در چه وضعیتی قرار دارند و قرار است در اینده چه اقداماتی در این سواحل صورت پذیرد.

ساحل چارقلی :
این ساحل در محدوده تالاب بین المللی گمیشان قرار گرفته و زیر نظر اداره محیط زیست مدیریت می شود. دارای مسیری شوسه ای بوده و تاکنون نیز در چند سال گذشته اقداماتی از جمله برگزاری جشنواره ها و مراسم صورت پذیرفته و دارای عمق پایین و مناسب برای شنای کودکان میباشد.
همچنین این ساحل بیشترین عرض ساحلی را برخوردار بوده و در سال جاری نیز حدود 750میلیون تومان از اعتبارات ملی و از اعتبارات شهرستانی نیز حدود 250 میلیون در نظر گرفته شده است یعنی جمعا حدود یک میلیارد تومان! و در اولین گام نیز طرح مطالعاتی آن هم اکنون در حال انجام بوده که برای امسال قرار است زیرساخت های لازم اعم از شن ریزی مسیر از روستای چارقلی تا ساحل و همچنین نصب تیرهای چراغ برق در این مسیر انجام گیرد تا سرمایه گذاران با اقبال بیشتری جهت سرمایه گذاری حضور و فعالیت نمایند.
یک شرکت تعاونی نیز توسط مردم روستا به همت دهیاری و شورا تاسیس شده که دوبار هفت خوان رستم را پشت سرگذاشته اند!!! که عزم جدی آنان را میرساند.

ساحل توماچلر:
این ساحل بعلت دارا بودن عمق مناسب جهت شنا و همچنین ماسه ای بودن مردم بیشتری را به نسبت ساحل چارقلی بخود جذب کرده و حتی شاهد هستیم که از شهرهای دیگر استان نیز جهت شنا در این مناطق حضور دارند این ساحل در تملک اداره بنادر و کشتیرانی قرار گرفته چرا که قبلا قرار بوده است در این ساحل زیبا ، بندرگاه جدیدی بنام بندرخواجه نفس احداث گردد که باتوجه به شرایط فعلی و پسرفت اب دریا محال است که به نتیجه برسد.
همچنین این ساحل بخاطر عدم قرارگیری در محدوده تالاب گمیشان زیر نظر اداره منابع طبیعی مدیریت میشود. پارسال نیز برای تسطیح این مسیر اقدامی توسط بخشداری مرکزی صورت پذیرفت که با مخالفت برخی دستگاهها مواجه شد .
مسیر خاکی و نامناسب آن باعث آزار مردم و مسافرین شده چرا که باید جهت رسیدن به این ساحل گویی باید از دره ها و کویرها عبور نمایند! علی ایحال تا مشخص نشدن تکلیف بندرگاه نمیتوان اقدام بزرگی همچون زیرسازی مناسب مسیر انجام داد ولی باز نیز با مدیریت دهیاری توماچلر امسال اقداماتی اعم از نصب زباله دانهای بتنی ، ایجاد دستشویی سیار، تعیین دو مکان برای تعویض لباس و… صورت پذیرفته و قراردادی نیز قرار است توسط دهیاری و شورای اسلامی این روستا و حمایت ستادساماندهی سواحل شهرستان گمیشان برای تعیین چند نیروی غریق نجات انجام گیرد که اداره ورزش و جوانان نیز ورزشکاران ماهری را جهت این امر معرفی کرده است.
اما خبرخوش نیز این است که با مشخص شدن تلکلیف بندرگاه یک سرمایه گذار نیز قرار است با هزینه میلیاردی این مکان را به یک منطقه گردشگر پذیر تبدیل کند که میتوان اقدامات بزرگی جهت اشتغالزایی جوانان انجام داد.

امیدواریم مسئولین استانی و در راس آن دکتر هاشمی استاندارمحترم ، نماینده محترم غرب استان و فرماندارشهرستان و همچنین مدیران استانی و شهرستانی تلاش مضاعفی را جهت حضور سرمایه گذار و تعیین تکلیف و لزوم همکاری ادارات مرتبط مانند منابع طبیعی و بندر خصوصی خواجه نفس با اولویت قرار دادن منافع مردم این منطقه مبذول دارند.

گردآوری: گروه خبری ترکمن نیوز

https://tlgrm.in/ITNAnews

منبع: turkmensesi.net

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز