امروز : پنج شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۰۶,۴۴۰

ریال

|

دمای هوای شهر

منابع طبیعی گلستان 1024x685 - آبخیزداری در شمال استان گامی مهم برای تأمین آب شرب دامداران و کشاورزانترکمن نیوز:  سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان، آبخیزداری و احداث بندهای خاکی را گامی مهم در تأمین آب شرب مورد استفاده دامداران و کشاورزان در شمال استان بر شمرد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ عبدالرحیم لطفی در دیدار با نماینده مجلس شورای اسلامی شهرستان گنبد کاووس اظهار کرد: تاکنون در شهرستان گنبد کاووس ۴۷ بند خاکی در این شهرستان ایجاد گردیده که بسیاری ازآنها ضمن کنترل فرسایش رسوب باعث تقویت پوشش گیاهی اطراف خود و همچنین ذخیره آب شده است به طوری که این روان آب ها بدون این بندها در شورزارها به هدر می رفت.

وی ادامه داد: بندسارها نیز سازه بومی منطقه ترکمن صحراست که بسیار مورد توجه قرار گرفته و سازه مهمی در جهت جمع آوری آب های سطحی و فراهم کردن شرایط مناسب برای کشاورزی و بوته کاری است که اخیراً ایجاد بندسارهای مشارکتی با همکاری دامداران و کشاورزان نیز در دستور کار قرار گرفته است.

لطفی عنوان کرد: با وجود اینکه این اداره کل و ادارات منابع طبیعی تمامی تلاش خود را با چند منظور کردن طرح های مرتعداری در راستای توانمند سازی جوامع محلی بکار خواهند گرفت ولی برای این موضوع نیاز به ایجاد زیرساخت ها و اعتبارات خاص می باشد که رو آرودن به انرژی های نو از جمله پنل های خورشیدی می تواند کمک شایانی به این موضوع نماید و نیاز است سرمایه گذاران به این بخش ها ورود نمایند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: مشارکت مردم در زمینه مدیریت و استفاده از ظرفیت منابع طبیعی در راس امور قرار دارد به طوری که در حال حاضر نیز اتحادیه مرتعداران استان که در شهرستان گنبد کاووس مستقر است و شامل ۲۶۰۰ نفر عضو می باشد و ۲۹ تعاونی مرتعداری مشارکت عمیقی در پروژهای منابع طبیعی و مدیریت مراتع دارند که از جمله مهم آن می توان به مدیریت بزرگترین ایستگاه تولید نهال استان با مساحت حدود ۴۰۰ هکتار اشاره نمود.
در ادامه نماینده مردم شریف گنبدکاووس در مجلس شورای اسلامی ضمن تقدیر از فعالیت های صورت گرفته گفت اولویت اول تمامی ادارات بایستی برخورد گشاده با اربابان رجوع خود در ادارات را مد نظر قرار دهند تا با توجه به مشکلات اقتصادی و معیشتی که وجود دارد، امیدوار به حل مشکلات باشند.

شادمهر افزود: بایستی نگهداری مراتع به خود مردم واگذار شود و این مهم می تواند اتفاقات خوبی در منطقه رقم زند و ما نیز بایستی سعی نمائیم تمامی موانع در این زمینه را تسهیل کنیم و بودجه مورد نیاز در این موارد نیز دیده شود.

وی اظهار کرد: با وجود اینکه شهرستان گنبد کاووس یکی از بزرگترین مراتع کشور را در خود جای داده است می بایستی از این ظرفیت به نحو احسنت استفاده گردد تا ضمن مراقبت از آن مشکلات معیشتی مردم نیز حل شود. وی در پایان نیز خاطر نشان کرد با وجود اینکه ۲۰۰ هزار هکتار از مراتع شمال استان در خطر بیابانی شدن هستند این موضوع می تواند مشکلات عدیده ای برای استان به بار آورد که عملیات مقابله با بیابان زائی می بایست به صورت جدی دنبال گردد.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گنبد کاووس نیز در پایان ضمن ارائه اقدامات صورت گرفته در شهرستان گفت در این شهرستان تاکنون ۶۶ سامانه عرفی ممیزی شده است که در این مراتع حدود ۱۶۵۰ خانوار ارتزاق می کنند و در بازنگری طرح های مرتعداری مربوط به این سامانه های عرفی ضمن تولید علوفه و دامدارای پرورش گیاهان دارویی و ماکیان، گردشگری و بومگردی، آبزی پروری، زراعت چوب دنبال نیز دنبال می شود. وی در پایان اظهار داشت که با توجه به خاک حاصلخیز و مناسبی که در مراتع شمال این شهرستان وجود دارد امکان بالا بردن ظرفیت مراتع با شیوه های نوین وجود دارد که یکسری چالش های و اعتباراتی در این زمینه نیاز است که بایستی برطرف و فراهم گردد.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

هیتر رستورانی گوشی طرح هیتر گلخانه Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز