TurkmensNews Telegram TN

342تورکمن نیوز - اخبار بوکس جهان: «مایکل گافنی» عکاس و دوست نزدیک محمدعلی کلی یکی از مقاطع مهم فوق ستاره بوکس جهان را عکاسی کرد؛ زمانی که او پس از یک دوره افت و حتی شکست از حریف جوان خود بار دیگر به قله بوکس جهان بازگشت و برای آخرین بار قهرمان جهان شد.

به گزارش گروه ورزشی سایت خبری تحلیلی ترکمن نیوز، سال 1977 یکی از مقاطع مهم زندگی ورزشی کاسیوس مارسلیوس کلی است. کلی در آن زمان برای مدتی دچار اضافه وزن شد و از اوج خود فاصله گرفت. او حتی در سال 1976 در مسابقه با "جیمی یانگ" نمایش ناامیدکننده ای داشت و در آن سال نتوانست عنوان قهرمانی خود را تکرار کند اما کلی بار دیگر تمرینات سخت خود را از سرگرفت تا آخرین عنوان قهرمانی اش را به دست آورد.

کلی در سال 1977 یعنی زمانی که مایکل گافنی دوست عکاسش برای مدتی با او همراه بود خود را برای سومین قهرمانی آماده می کرد. عکس هایی که گافنی از او و همسر و فرزند تازه متولد شده اش برداشته انگیزه و انرژی کلی برای قهرمانی مجدد را نشان می دهد. کلی گرچه چندی بعد در اولین مسابقه خود با "لئون اسپینکس" از او شکست خورد اما هفت ماه بعد موفق شد با همان انگیزه و انرژی تمرینات خود را پی گرفته و در دومین رویارویی با اسپینکس او را شکست دهد تا بر قله بوکس جهان بایستد.

او پس از آن و در ژوئن 1979 اعلام بازنشستگی کرد؛ گرچه در طی دو سال پس از آن تاریخ کلی در چند مسابقه دیگر نیز شرکت کرد ولی در آخرین مسابقه خود برابر ترور بربیک که 12سال از او جوانتر بود شکست خورد و پس از این شکست با رکورد 56 پیروزی، 37 ناک اوت و 5 شکست به طور کامل از بوکس کناره‌گیری کرد.

 

M A Keley 1

 

محمد علی کلی آرام و خونسرد، لحظاتی قبل از مسابقه با "ارنی شاورز" در "نیویورک سیتی" 29 سپتامبر 1977

 

M A Keley 2

 

محمد علی کلی روی رینگ بوکس در حال تمرین ساعاتی قبل از رویارویی با "ارنی شاورز" در "مدیسن" نیویورک سیتی، 29 سپتامبر 1977

 

M A Keley 3

 

محمد علی کلی در حال ورزش کردن در اطراف دریاچه "دییر" در پنسیلوانیا، سال 1977

 

M A Keley 4

محمد علی کلی و خانواده‌اش در راه واشنگتن دی سی برای دیدار با رئیس جمهور "جیمی کارتر"

 

M A Keley 5

عکسی از محمد علی کلی و دختر خردسالش "لیلا" در "میامی"امریکا


 

M A Keley 6

محمد علی در احاطه خبرنگاران و عکاسان در "مدیسون گاردن"

 

M A Keley 7 مواجهه محمدعلی کلی با هوادارن خود در "دیترویت" "میشیگان"

 

M A Keley 8

محمدعلی کلی در میانه اولین مبارزه با "لئون اسپینکس"؛ او در این مبارزه شکست خورد. سال 1978

 

M A Keley 9 

 محمد علی کلی در سالن بدنسازی "انجلو داندی" در میامی مدت کوتاهی پس از شکست ناباورانه از "اسپینکس"؛ کلی 7 ماه بعد موفق شد او را در نیواورلئان شکست دهد و قهرمان جهان شود.

 

بیوگرافی محمد علی کلی:

25فوریه ۱۹۶۴ مشت زنی به نام کاسیوس کلی در رده سنگین وزن، برای نخستین بار قهرمان جهان شد. مشت زنی که به نام محمدعلی در ذهن ها جاودان شد. کلی در زمانی که سیاهان در آمریکا شهروند درجه دو بودند، خود را زیباترین می نامید...

او به میانه رینگ می آید، چرخی می زند و به بالا می پرد. سونی لیستون، قهرمان مشت زنی، تسلیم شده است. محمدعلی کلی فریاد می زند: من پادشاهم، من بزرگ ترینم. ۲۵ فوریه ۱۹۶۴ است. کاسیوس کلی که با نام کوچک محمدعلی بهتر شناخته می شود، برای نخستین بار قهرمان مشت زنی جهان در رده سنگین وزن می شود. این آغاز یک تاریخ است.

کلی در مورد خود می گوید: «من خطرناکم، من درخت انداخته ام، با تمساح جنگیده ام، نهنگ شکار کرده ام، رعد را به زندان انداخته ام و به برق دستبند زده ام، هفته گذشته یک صخره را کشتم، من سریع ام ... سریع.»

شیوه خاص صحبت کردن کاسیوس کلی که در سال ۱۹۴۲ در خانواده ای فقیر به دنیا آمده، او را به سرعت به شهرت رساند. بخت در سن ۲۲ سالگی به سراغ او آمد: او موفق شد به رقابت نهایی قهرمانی جهان راه یابد. همه نگاه ها به حریف پرآوازه او، سونی لیستون بود. لیستون اما در راند ششم به دلیل آسیب دیدگی دیگر وارد رینگ نشد و بدین ترتیب کلی برای نخستین بار قهرمان جهان شد.

پس از این تاریخ بود که نام کلی بر سر زبان ها افتاد; از یک سو به دلیل طرز مشت زدنش و از سوی دیگر به خاطر درشت گویی هایش. او همواره با سخنانش نگاه ها را به سوی خود جلب می کرد. زمانی که بر لیستون پیروز شد، گفت: «من یک هیولای بزرگ و بد طینت را شکست دادم که همه را شکست داده و کسی حریفش نبود. تا این که ناشناخته ای به نام کاسیوس کلی از کنتاکی آمد و او را متوقف کرد، کسی را شکست داد که دو بار پترسون (قهرمان مشت زنی) را مغلوب کرده بود.»

کلی پیش از مسابقه لیستون را "خرس پیر و زشت" خوانده بود. خود را هم با گردن آویزی که روی آن "شکارچی خرس" نوشته شده بود، در برابر دوربین عکاسان قرار می داد.

نورمن میلر، نویسنده ای که به مفهومی به نام "علی" (محمدعلی کلی) پرداخته، این حرکات او را استراتژی های از پیش اندیشیده شده می داند: «او فهمیده بود که پیروزی در مشت زنی تا حد بسیار زیادی به اعتماد به نفس مربوط است. کلی تمام تلاش خود را کرد که حریف را پیش از رقابت ناراحت و از نظر روحی ضعیف کند. حریف باید عصبی و آشفته باشد، تا علی راحت تر با او مواجه شود. او به شیوه ای باورنکردنی به هدف خود دست یافت.»

اما تنها زبان کلی در آن رقابت، تند و تیز نبود. او چالاک بود و با زبان بدنش هم حریف را تحریک می کرد، به عنوان مثال در هنگام مبارزه، به جای آن که دست هایش را گارد صورتش کند، آنها را به پایین می آویخت. نوع جنگیدن او منحصر به فرد بود، او به دور حریف خود می رقصید.

این مشت زن ۱۹۱ سانتی متری در مورد خود می گوید که من همچون پروانه بال می زنم و مثل زنبور نیش.

یان فیلیپ ریمتسما، نویسنده دیگری که زندگی و رفتار کلی را زیر نظر داشته، معتقد است که این بوکسور برای سفیدپوستان آمریکا در سال های آغازین دهه ۱۹۶۰ یک تحریک جدی به شمار می آمد. به گفته این نویسنده، کلی کسی نبود که حاضر باشد از مواضع خود عقب بنشیند، به قواعدی پایبند باشد یا در برابر خبرنگاران ادب را رعایت کند. او درست در همان زمانی که احساس می شد، جامعه سیاه پوست در بسیاری موارد پایین تر از سفیدپوستان است، همواره می گفت که زیباترین است. ریمتسما این رفتار را سیاست کلی می داند.

کلی به اسلام گروید و نام خود را به محمدعلی تغییر داد. سرسختی او در زمانی که شکست ناپذیر به نظر می رسید و ۸ بار از مقام قهرمانی جهان دفاع کرده بود، ترمز موفقیت هایش شد. هنگامی که در سال ۱۹۶۷ برای جنگ در ویتنام به خدمت فرا خوانده شد، سر باز زد و در پی آن به ۵ سال حبس محکوم شد. کلی با پرداخت پول، از زندان جان به در برد، البته عنوان قهرمانی جهان و مدرک بوکس از او گرفته شد.

با وجود این، در مدت سه سالی که اجازه مشت زنی نداشت، همچنان در این عرصه حاضر بود: «من به خاطر پرستیژ یا به دلایل شخصی مبارزه نمی کنم. من می جنگم که به برادرانم که در آمریکا روی زمین خوابیده اند، روحیه بدهم، سیاهانی که با کمک های دولتی زنده اند، سیاهانی که چیزی برای خوردن ندارند، سیاهانی که چیزی از خود نمی دانند و سیاهانی که آینده ای ندارند.»

سال ۱۹۷۱ بود که کلی بار دیگر به رینگ بازگشت و نخستین شکست حرفه ای خود را پس از سال ها، در برابر جو فریزیر پذیرفت. به نوشته ی پایگاه اینترنتی "دویچه وله"، بسیاری، در پی این حادثه، نام او را از سیاهه‌ی "اسطوره‌ها" بیرون کشیدند، اما کلی باز هم به اوج بازگشت و دو بار دیگر قهرمان جهان شد. موفقیتی که هنوز هیچ مشت زنی آن را به دست نیاورده است.

 

دوران پس از بازنشستگی قهرمان بوکس جهان:

در سال ۱۹۸۲ محمد علی دچار سندروم پارکینسون شد، اما از محبوبیتش نزد مردم و هوادارنش چیزی نکاست و همچنان مورد توجه میلیون‌ها تن در سراسر جهان بود. در سال ۱۹۹۶ افتخار روشن کردن مشعل المپیک را در جورجیای آتلانتا پیدا کرد.

از آنجایی که دخترش لیلا علی[۳۲] به رشتهٔ پدر علاقه فراوانی داشت از سال ۱۹۹۹ بوکس حرفه‌ای را آغاز کرد. اما پدرش پیش از این در سال ۱۹۷۸ در مورد بوکس زنان گفته بود: "زنان هرگز نمی‌توانند به خاطر فیزیولوژی بدنشان مثل مردان بوکس بازی کنند. ضربات سهمگین بوکس باعث بروز مشکلاتی برایشان می‌شود که گاهی جبران ناپذیر است."

محمد علی در حال حاضر همراه خانواده‌اش در میشیگان زندگی می‌کند.

 

کارنامه درخشان مسابقات این قهرمان شگفت‌انگیز است:

او 56 برد - 37 ضربه فنی و فقط 5 باخت و صفر تساوی در کارنامه‌‌ی مسابقاتش دارد.

 

 

 

منبع: سایت بوکس ایران

شبکه خبری گلستان و ترکمن صحرا:

telegram.me/TurkmensNews

برای عضویت کلیک کنید

 

 

 

مطالب مرتبط:

عربستان تاکنون ریالی به عنوان دیه به خانواده‌ شهدای منا پردا

آبگیری بیش از 70 درصد سد چندیر جرگلان/اقدامی برای جابجایی سا

نماینده مردم شهرستان گنبد در مجلس: احترام به اهل بیت عصمت و

آخوندي : تسهيل صدور رواديد براي سفر ايرانيان به ترکمنستان( ك

راه اندازی دادگاه‌های ویژه رسیدگی به تخلفات انتخاباتی در است

پژوهش‌های دانشگاهی به سمت تامین نیازهای گلستان هدایت شود

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram