Usuf Ghojoghتورکمن نیوز - اخبار فرهنگی: یوسف قوجق نویسنده گفت: بیشتر مدارسی که در کشور فعال است کتابخانه درست و حسابی ندارند و کتابخانه هایی دارند بیشتر کمک درسی است تا اینکه غیر درسی باشد.

به گزارش سایت خبری تحلیلی ترکمن نیوز، چهارمین قسمت از این برنامه جمعه شب  (17 اردیبهشت) در ساعت 20:35 از شبکه سوم سیما به روی آنتن رفت. در این برنامه یوسف قوجق داستان نویس میهمان بود و درابتدای برنامه صحبت کوتاهی پیرامون آخرین تاب خود با عنوان «وقت جنگ دوتارت را کوک کن» انجام داد.
این داستان نویس پیرامون این اثر گفت: کتاب «وقت جنگ دوتارت را کوک کن» رمانی است که موضوعی تاریخی دارد و دفتر نشر فرهنگ اسلامی ناشر این کتاب است. بر این اساس این کتاب در خرداد ماه سال 94 چاپ و منتشر شده است.


سپس در بخش دیگر از این برنامه گزارشگر برنامه شابک به میان مردم رفت به پرسش این سوال که هدف شما از آمدن به نمایشگاه بین المللی کتاب تهران چیست با تعدادی از بازدیدکنندگان از نمایشگاه کتاب گفتگو کرد.
بر این اساس برخی ازمردم نخستین دلیل از آمدن به نمایشگاه کتاب را آشنایی با محل جدید برگزاری آن عنوان می کردند. همچنین سایر افراد نیز تهیه کتاب را علت مراجعه به نمایشگاه کتاب بیان کردند.
بخش بعدی برنامه شابک به پخش گزارشی از نمایشگاه سالیانه نمایشگاه بین المللی کتاب تهران اختصاص داشت و در این گزارش بیان شد که همه ساله در اردیبهشت ماه اتفاق بزرگ فرهنگی در کشور رخ می دهد که کم سابقه هم است و آن چیزی جز برگزاری نمایشگاه کتاب در تهران نیست.
در این گزارش بیان شد که نمایشگاه کتاب امسال از مصلی به شهر آفتاب کوچ کرده است. البته قبول داریم که شهر آفتاب برای نمایشگاه کتاب مقداری دور است ولی برای آن موضوع نیز تدابیری اندیشیده شده است. در این راستا برنامه شابک نیز قصد دارد تا دوستی مردم با کتاب را بیشتر کند.
در این گزارش گفته شد شابک نیز امسال در نمایشگاه بین المللی کتاب حضور دارد و قرار است که در روزهای برگزاری نمایشگاه کتاب اتفاقات بسیار خوبی در اینجا رقم بخورد. شابک آرزو می کند که امسال یکی از سال های خیلی خوب نمایشگاه کتاب رقم بخورد.
در بخش دیگر از این برنامه مجری با یوسف قوجق داستان نویس به گپ و گفت نشست. او در پاسخ به سوالات مجری گفت: که ترکمن است و اکثر آثار او نیز در فضای ترکمن ها نوشته می شود.
قوجق افزود: شخصا در جایی زندگی کرده‌ام که ترکمن ها بیشتر بوده اند و از این نظر هم با آنها انس بیشتری دارم. طبیعتا هر نویسنده ای هم دستمایه کار خود را در فضایی انتخاب می کند که برای او ملموس باشد. از این نظر هم بیشتر داستان های من حال و هوای ترکمن دارد و در حقیقت من بومی نویس هستم.
این داستان نویس ادامه داد: من روستا زاده هستم و فکر می کنم که اگر هر نویسنده ای روستا زاده باشد و در روستا هم زندگی کرده باشد و سپس بیاید و در شهر فعالیت کند می تواند خالق بسیاری از آثار بسیار خوب روستایی باشد. اما از ظرف دیگر در شهر امکان تجربه اندوختن همانند روستا وجود ندارد.
در این بخش از برنامه بخشی از کتاب «وقت جنگ دوتارت را کوک کن» قرائت و خوانده شد. سپس بخش دیگر گفتگو با این نویسنده از سر گرفته شد.
بخش بعدی برنامه "شابک" اختصاص داشت به تهیه یک گزارش از سالن ویژه کودکان و نوجوانان در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران که در این برنامه فرد گزارشگر از کودکان و نوجوانان سوالاتی نظیر برای چه به این نمایشگاه آمده اید و یا چه کتاب هایی را مطالعه می کنید را پرسید.
قوجق در پاسخ به سوال مجری که از او خواست یک آرزوی کتابی بیان کند گفت: من آرزو می کنم که وزارت آموزش و پرورش ما با کتاب های غیردرسی آشتی کند. زیرا بیشتر مدارسی که در کشور فعال است کتابخانه درست و حسابی ندارند و کتابخانه هایی دارند بیشتر کمک درسی است تا اینکه غیر درسی باشد./فارس

 

شبکه خبری گلستان و ترکمن صحرا:

telegram.me/TurkmensNews

 

 

مطالب مرتبط:

موافقت وزارت علوم با تدریس زبان و ادبیات ترکمن در مراکز آموز

اعزام ورزشکاران گلستانی به مسابقات لیگ اسکیت سرعت کشور

۴۰ درصد متوفیان حوادث جاده‌ای در استان گلستان موتورسواران هس

برگزاری جشن بزرگ عشایر و روستاییان در گلستان

لایحه منطقه آزاد اینچه‌برون در ۲ ماه آینده در صحن مجلس ارائه

برگزاری هفته دوازدهم مسابقات اسب‌دوانی پاییزه کشور در گنبدکا

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram