ketab forosji jangal 01تورکمن نیوز- اخبار فرهنگی: کتابفروشی جنگل از معدود فعالان فرهنگی گلستان است که علی رغم نامهربانی ها به یار مهربان همچنان با قوت به کار خود ادامه می دهد، تولد ۴۰ سالگی خود را جشن گرفت.

به گزارش سایت خبری تحلیلی ترکمن‌های ایران، مونا محمدقاسمی «جنگل»، کتاب‌فروشی ساده و بی‌آلایش واقع در بازارچه شیرنگی گرگان که شاید در روز بارها به بهانه انجام کارهای مختلف از کنارش رد شویم و اگر مشغله ذهن خسته‌مان اجازه دهد نگاهی به کتاب‌های مرتب چیده شده روی میز جلوی مغازه بیندازیم.

وارد فضای کتابخانه که می‌شوی تا جایی که چشم کار می‌کند درون قفسه‌ها و حتی خارج از قفسه‌ها کتاب چیده شده است. با یک نگاه گذرا به قفسه‌ها می‌شود تخمین زد که چندین هزار جلد کتاب درون قفسه‌ها جا خوش کرده‌اند.

کتاب‌هایی که چشم درراه‌اند تا روزی فرهیخته و علاقه‌مندی بیاید و آن‌ها را خریداری کند و آنجاست که کتاب‌ها می‌توانند رسالت خود را انجام دهند و نهالی از اندیشه بر ذهن مخاطب خود بکارند.

 

کتاب‌فروشی نهادی صرفا فرهنگی است

یکی از معیارهای توسعه هر کشور سرانه مطالعه و میزان فروش کتاب‌ها است. در بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته برای کتاب‌ها مراسم رونمایی گرفته می‌شود بسیاری از ناشران و نویسندگان شاهد صف‌های طولانی علاقه‌مندان به انتشارات خود هستند.

در کشور ما و به‌خصوص در استان گلستان، اما اوضاع بخش فرهنگی طور دیگری است. سرانه پایین مطالعه و کتاب‌فروشی‌هایی که هرروز از تعداد آن‌ها کاسته می‌شود و درجایش فست فود سبز می‌شود، نشان از ضعف فرهنگی دارد.

در چنین شرایطی وقتی یک کتاب‌فروشی چهل سال عمر می‌کند باید آن را شگفتی دانست. آن‌هم کتاب‌فروشی که به جای لوازم تحریر رنگارنگ و کتاب های کمک آموزشی، کتاب هایی برای اهل مطالعه می آورد. «جنگل» انواع و اقسام کتاب‌ها را برای همه مخاطبان در دل خود جای‌داده و سال‌ها است که در گوشه‌ای از یک بازارچه تجاری مشغول امرارمعاش است.

حال در آستانه ۴۰ سالگی این فروشگاه فرهنگی، مراسم تولدی با همکاری سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری گرگان و خانه فرهنگ قابوس برایش برگزار شد و همه فعالان عرصه فرهنگ هم آمدند.

به سراغ مالک کتاب‌فروشی می‌روم. مرد میان‌سالی که گرد سپیدی بر موهایش نشسته است و لبخند روی لب‌هایش حاکی از خوشحالی برگزاری مراسم جشن تولد ۴۰ سالگی کتاب‌فروشی اوست.

۴۰ عدد مبارکی است و اصولاً ۴۰ سالگی را سن پختگی می‌دانند. محمد ملکی مالک کتاب‌فروشی «جنگل» ۴۰ سال پیش در سال ۱۳۵۴ این کتابخانه را بر اساس علاقه‌ای که به مطالعه و کتاب داشت تأسیس کرد. کتاب‌فروشی که در گذر زمان و تحت شرایط مختلفی و حتی خیلی وقت‌ها فشارهای ایجاد شده برای تغییر کاربری نتوانست او را از پای درآورد.

ملکی که خود دارای کارشناسی مکانیک ماشین آلات است، می‌گوید: من از دیدن افرادی که مطالعه می‌کنند بسیار لذت می‌برم افرادی که مطالعه می‌کنند از خشونت به دور هستند و رفتار متین‌تری نسبت به سایر افرادی که از مطالعه به دور هستند دارند.​​

 

کتاب پاره شده دلم را به درد می‌آورد

اگر کتاب پاره‌ای را در خانه کسی یا مکانی ببیند دلش به درد می‌آید و بلافاصله سعی می‌کند کتاب را تعمیر کند چون این کتاب می‌تواند راهنمایی نسل‌های زیادی باشد. توصیه می‌کند که سعی کنیم کتاب جزئی از فرهنگ ما باشد و معتقد است بدون کتاب انسان مثل چراغ خاموش است و فایده‌ای ندارد.

ملکی می‌گوید فردی که کتاب می‌خواند با نسل‌های قبل‌تر از خودش ارتباط برقرار می‌کند و می‌تواند زمینه سازان آیندگان باشد.

 

از شرایط اقتصادی و بازار فروش کتاب که می‌پرسم می‌گوید: متاسفانه فروش رو به کاهش است و شرایط اقتصادی را در این امر مؤثر می‌داند. افرادی بودند که هیچ علاقه‌ای به مطالعه نداشتند و با خرید یک کتاب به مطالعه جذب شده‌اند و اگر بشود این افراد را تشویق به مطالعه کرد سرانه مطالعه افزایش می‌یابد.

 

اگر کتاب پاره‌ای را در خانه کسی یا مکانی ببیند دلش به درد می‌آید و بلافاصله سعی می‌کند کتاب را تعمیر کند چون این کتاب می‌تواند راهنمایی نسل‌های زیادی باشد

 

از آمار فروش کتاب‌هایش می‌پرسم و او می‌گوید: در کتابفروشی اش برای تمام رده‌های سنی و اقشار مختلف جامعه کتاب دارد اما بیشترین فروش مربوط به کتب روانشناسی است.

این برنامه که به میزبانی سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری گرگان برگزارشده بود، مهمان ویژه‌ای از این سازمان که این روزها کمرنگ‌تر از گذشته شده است، داشت.

علی شریفی، معاون فرهنگی ورزشی این سازمان در جلسه حضور داشت تا بار کمرنگی سازمان را در عرصه فرهنگی به دوش بکشد. وی در رابطه با آیین گرامیداشت کتاب‌فروشی جنگل می‌گوید: سازمان فرهنگی ورزشی در اهداف درازمدت خود در رابطه با سرمایه‌های فرهنگی و اجتماعی شهر قرار است توجهی مجدد و نگاهی مجددی داشته باشد و ازاین‌دست برنامه‌ها را باهدف تقدیر تشکر دلگرمی و ایجاد انگیزه در قشرهای مختلف جامعه برگزار می‌کند.

شریفی ادامه می‌دهد: ما باید به رسم ادب سراغ سرمایه‌های فرهنگی برویم. سراغ افرادی که در حوزه اجتماعی و فرهنگی به‌خصوص کتاب و کتاب‌خوانی فعالیت می‌کنند و امروز از کتاب‌فروشی جنگل شروع‌شده و ادامه خواهد داشت.

معاونت فرهنگی ورزشی شهرداری گرگان بابیان این‌که قبلاً برای تجلیل از اهالی فرهنگ برنامه‌های میدانی داشتیم، این شکل تجلیل را برنامه‌ای جدید عنوان می‌کند و ادامه می‌دهد: به این شکل که جلوی در مغازه همان کتاب‌فروشی برگزار شود برای بار اول است که برگزار می‌شود.

وی با تأکید بر لزوم دوام چنین برنامه‌هایی، توجه به بخش فرهنگی و حمایت از کتاب‌خوانی را ضروری می‌داند و بیان می‌کند: افزایش سرانه فرهنگی یکی از راهکاری توسعه استان و باید در این عرصه پررنگ‌تر از قبل ظاهر شد.

رحمت رجایی، فرهنگی پیشکسوت و از فعالان عرصه مطبوعات گلستان، از دیگران حاضران در این برنامه فرهنگی بود. وی بابیان این‌که عدد ۴۰ نشان از پختگی است، تداوم کار یک کتاب‌فروشی که محصولات کمک‌درسی کمتری دارد را در شرایط بد اقتصادی و زمانی که کتاب کمتر از قبل موردتوجه است را، اقدامی دشوار دانست که ملکی از عهده آن برآمده است.

وی به تمجید از ملکی پرداخت و بابیان این‌که او جدا از کتاب‌فروشی اهل مطالعه هم هست، اظهار می‌کند: از یکی از دوستانم شنیده‌ام که در یکی از شهرهای آلمان کتاب‌فروشی با ۴۰۰ سال قدمت وجود دارد که بسیاری از اهالی علم و فرهنگ اروپا به آنجا رفت‌وآمد می‌کنند ابتدا کمی تعجب کردم ولی برای سرزمینی که نخستین بار چاپ در آنجا شکل‌گرفته است چندان عجیب نیست.

وی اضافه می‌کند: در کشور ما چاپ به مفهوم مدرن کمی دیرتر رواج یافت در ایران هم کتاب‌فروشی‌هایی باسابقه ۱۰۰ الی ۱۵۰ ساله وجود دارد.

شاید تعداد کتاب‌فروشی‌هایی این‌چنین که هنوز ماهیت خود را حفظ کرده‌اند و هنوز تبدیل به لوازم‌التحریرفروشی نشده‌اند اندک باشد، اما ما باید سعی کنیم در ایامی که فست فود جای بیشتری از کتاب بین مردم بازکرده و هرروز شاهد افتتاح رستوران‌های جدید هستیم اما خبری از افتتاح کتاب‌فروشی‌ها نیست، با حفظ ارزش‌های این‌چنینی به رشد و توسعه فرهنگ در جامعه کمک کنیم./ مهر

http://www.turkmensnews.com/

مطالب مرتبط:

هشدار هواشناسی گلستان در مورد احتمال وقوع سیل ناگهانی در نوا

دکوراسیون داخلی خانه‌های کوچک را اینگونه بچینید تا بزرگتر به

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان گلستان معرفی شد

جایی که به اسب احترام می‌گذارند، همیشه جشن و رفاه است/ضرب‌ال

صادرات امسال قریب به 52 میلیون دلارکالا از استان گلستان

مروری کوتاه بر کارنامه فرهنگی یوسف قوجق گلستان در گلستان

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram