jaye khaly ketab 01تورکمن نیوز- اخبار فرهنگی: کتابی که گفته می‌شود «غذای روح انسان» است، این روزها در هیاهوی دنیای مجازی و تعداد زیاد رسانه‌های اینترنتی و کیفیت کم کتابخانه‌های عمومی شهر گرگان کمتر طرفدار دارد.

به گزارش گروه فرهنگی پایگاه خبری تحلیلی تورکمن نیوز، مدیرکل کتابخانه‌های گلستان در آستانه هفته کتاب و کتاب‌خوانی از وجود ۷۲۶ هزار و نسخه کتاب در ۷۳ کتابخانه‌ استان گلستان خبر داده است. این آمار در حالی ارائه‌شده که تنها دو درصد جمعیت استان گلستان عضو کتابخانه‌ها هستند.

جمعیت استان گلستان بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ بالغ‌بر یک‌میلیون و ۶۱۷ هزار و ۸۷ نفر است که از این جمعیت تنها ۳۷ هزار و ۲۸۳ نفر عضو کتابخانه‌های استان گلستان هستند.

بسیاری از این تعداد هم که عضو کتابخانه‌های استان هستند به دلیل استفاده از فضای کتابخانه‌ای برای کنکور عضو کتابخانه شده‌اند و عملاً استفاده‌ای از کتاب‌های کتابخانه ندارند.

 

به ازای هر ۱۰۰ نفر ۴۰ نسخه در استان گلستان کتاب داریم

اوضاع وقتی وخیم‌تر می‌شود که به ازای هر ۱۰۰ نفر ۴۰ نسخه در استان گلستان کتاب داریم. یعنی اگر حتی همه این ۱۰۰ نفر بخواهند مطالعه کنند بازهم برای ۶۰ نفر کتابی موجود نیست. سرانه کتابخانه‌های گلستان هم آمار خوبی ندارد. به ازای هر ۱۰۰ نفر ۱.۵ مترمربع فضا داریم درحالی‌که این سرانه در افق آینده چهار مترمربع برای هر ۱۰۰ نفر است.

باوجوداین آمارها، کسانی که عضو کتابخانه‌های استان هستند از کیفیت نوع کتاب‌های موجود در کتابخانه‌ها دل‌خوشی ندارند و می‌گویند که این کتاب‌ها نه‌تنها به‌روز نیستند بلکه همه حوزه‌ها را هم پوشش نمی‌دهد.

خبرنگار مهر بعد از جستجو در سایت‌ها، پنج‌شنبه ساعت ۱۳ حدود ۱۰۰ کتاب پرفروش سال ۱۳۹۳ را لیست می‌کند و برای تکمیل گزارش خود به کتابخانه میرفندرسکی گرگان می‌رود. کتابخانه بسته است.

پنج‌شنبه و جمعه روزهایی هستند که به‌عنوان تعطیلات آخر هفته زمان مناسب‌تری برای رفتن به کتابخانه و پر کردن اوقات فراغت است. توقع این می‌رود با توجه به اینکه این کتابخانه در مرکز شهر گرگان قرار دارد این روزها هم تنور خود را گرم نگه‌دارند. اما گویا آن‌ها هم ناامید از مطالعه نکردن شهروندان کرکره کتابخانه را پایین می‌کشند.

 

کتاب خواندن از مُد افتاده است

گشتی در پارک شهر گرگان و صحبت با شهروندانی که از این محیط در بیشتر زمان‌ها استفاده می‌کنند نشان می‌دهد که آن‌ها حتی یک‌بار هم به داخل کتابخانه نرفته‌اند.

دختر جوانی که حدود ۱۸ سال سن دارد و عضو کتابخانه است در گفتگو با خبرنگار مهر می‌گوید: ما کنکوری هستیم و فقط برای درس خواندن به این فضا می‌آییم. مثل من هم خیلی‌ها هستند که همین شرایط رادارند. ما حتی یک‌بار هم از بخش امانت کتاب نگرفته‌ایم.

او می‌گوید: فکر می‌کنم شرایط استفاده از کتابخانه‌ها به همین استفاده کنکوری‌ها محدودشده است و بازار کتابخانه رفتن و یا اینکه پر کردن اوقات فراغت با کتاب خواندن دیگر مُد نیست. شاید هم کتابخانه‌ها چیز جدیدی برای عرضه به نسل جدید را ندارند.

 

 

jaye khaly ketab 03

مدیرکل کتابخانه‌های گلستان می‌گوید: کتابخانه در ایام هفته تا ساعت19 باز است و تجهیزات و نیروی کافی وجود ندارد. کتابخانه بشارت همه‌روزه تا ساعت ۲۳ باز است.

قوانلو ادامه می‌دهد: آسیبی که در بحث مطالعه ایجادشده حداقل ۳۰ سال طول کشیده است و نیازمند یک عزم همگانی است تا بتوانیم فرهنگ مطالعه را دوباره برگردانیم؛ باید فعالیت‌های ما  همه‌گیر باشد و به کمک دستگاه‌های دیگر نیاز داریم و باید همه پای‌کار بیایند.

اظهارات قوانلو در شرایطی است که به گفته خودش گلستان از نظر سرانه مطالعه با ۵۹ دقیقه در روز رتبه ۲۵ ام کشور قرار دارد. البته با شرایط ذکر شده در بالا نمی توان شرایط بهتری را توقع داشت اما باید تاکید کرد اقدامات انجام شده در راستانی اشاعه فرهنگ مطالعه در گلستان هم مناسب نبوده است.

در شرایطی که فضای مجازی جای خود را با سرعت زیادی در بین خانواده‌ها بازکرده و حتی باعث شده تلویزیون و روزنامه هم تحت تأثیر قرار بگیرد، تلاش برای بازگرداندن کتاب به سبد خانوار بسیار ضرورت دارد.

 

ظرفیت شبکه های اجتماعی برای معرفی کتاب استفاده شود

یکی کارشناس فرهنگی یکی از اقداماتی که می‌تواند برای حضور بیشتر کتاب در بین خانواده مؤثر باشد را معرفی کتاب‌های پرفروش روز دنیا و کشور در رسانه‌ها و فضای مجازی می‌داند و می‌گوید که باید از ظرفیت همه رسانه‌ها بخصوص شبکه‌های اجتماعی برای معرفی کتاب استفاده کرد.

رضا خالصی، حضور کتاب در رسانه ملی را بسیار کمرنگ می‌داند می‌گوید: صداوسیما بخصوص شبکه‌های استانی بیشتر وقت خود را صرف معرفی و تبلیغات اقلام و اجناس مصرفی می‌کنند ولی هیچ تبلیغی از کتاب در این رسانه بخصوص شبکه استانی سبز دیده نمی‌شود.

وی که معتقد است از ظرفیت شبکه‌های اجتماعی که اکنون جایگاه ویژه‌ای بین خانواده‌ها دارد باید استفاده بیشتری کرد، ادامه می‌دهد: کودکان، نوجوانان و حتی پدر و مادرها ساعت‌ها از وقت خود را پای موبایل و تبلت خود می‌گذرانند تا با دیگران هم‌صحبت شوند و عکس‌های یکدیگر را به‌اصطلاح لایک کنند، ولی کمتر پیش‌آمده در این شبکه‌ها حضور کتاب را ببینیم.

 

jaye khaly ketab 02

وی با تأکید بر این‌که شرایط اقتصادی هم بر فرهنگ مطالعه مؤثر بوده، اضافه می‌کند: اکثر وقت خانواده‌ها برای کار گذاشته می‌شود و کمتر فرصت می‌کنند به سمت کتاب بروند، در خانواده‌ای هم که بزرگ‌تر کتاب‌خوان نباشد خواه‌ناخواه این موضوع تبدیل به یک فرهنگ در آن خانواده می‌شود.

 

مدارس مسابقات کتابخوانی برگزار کنند

خالصی تجهیز مدارس به کتاب‌های مناسب و روز و همچنین برگزاری مسابقات کتاب‌خوانی بین دانش آموزان را از راهکاری دانست که نه نت‌ها باعث درگیر شدن خود دانش آموزان با موضوع کتاب‌خوانی می‌شود بلکه پای خانواده‌ها را هم به مسئله کتاب‌خوانی و مطالعه و خرید کتاب باز می‌کند.

این کارشناس فرهنگی که انتقاد جدی از تبلیغ کتاب‌های کمک‌آموزشی دارد، بیان می‌کند: رسانه ملی، کتاب‌فروشی، کتاب‌خانه‌ها و حتی مدارس ما شدن فضای برای رقابت کتاب‌های کمک‌آموزشی که همه فقط یک محتوا را شامل می‌شوند.

متأسفانه همان‌طور که از سوی مسئولان گلستان هم اذعان شدن در سرانه مطالعه و فرهنگ کتاب‌خوانی بسیار عقب‌تر از جهان مدرنیته امروز هستیم. باید یادآوری کرد بسیاری از مشکلات فرهنگی با ترویج هرچه بیشتر فرهنگ مطالعه برطرف می‌شود و هر چه میزان مطالعه در جامعه بالاتر رود، رسیدن آن جامعه به توسعه سریع‌تر صورت خواهد گرفت.

اکنون فضای مجازی یک فرصت است که باید در توسعه منابع مکتوب از آن بهره‌برداری شود لذا نباید گرایش مردم در آنجا به سمت مطالب کم محتوا و مختصر رود. جامعه‌ای که کم‌سواد باشد و به سمت علم و دانش حرکت نکند، نفوذ فرهنگی را زود می‌پذیرد. با بالا بردن سرانه مطالعه و فرهنگ مردم یک کشور، می‌توان جلوی هجمه‌های فرهنگی را گفت و ناهنجاری‌ها را به هنجار تبدیل کرد./ مهر

 

 

مطالب مرتبط:

برگزاری جشن روز ملی گنبدقابوس با حضور اقوام گلستانی در جوار

خسارت باران روز گذشته به ده‌ها واحد مسکونی در مینودشت +عکس

افزایش بارش‌ها/ کاهش ذخیره آبخوان‌های گلستان

مصرف مشروبات الکلی و نزاع خونین در روستای مرزی شهرستان گنبد

کشف 15 قبضه سلاح شکاری قاچاق در گنبدکاووس

تیم سپکتاکرای بانوان استان گلستان عازم مسابقات کشوری شد

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram