sanyae dasti turkmen 01تورکمن نیوز- اخبار صنایع دستی: استان گلستان با پیشینه تاریخی هفت هزار ساله و با جای دادن بیش از 20 قوم مختلف از جمله فارس، ترک، ترکمن، سیستانی، بلوچ، قزلباش، مازندرانی دارای جاذبه های صنایع دستی منحصر به فرد است که گردشگران علاوه بر دیدن آن می توانند از نزدیک با صنایع دستی منطقه نیز آشنا شوند.

به گزارش سایت خبری تحلیلی ترکمن نیوز، استان گلستان واقع در کرانه شرقی دریای خزر با حدود یک میلیون و 850 هزار نفر جمعیت دارای آثار معنوی از جمله بافت قالی، قالیچه، سوزن دوزی ترکمن، حاجیم بافی، ابریشم بافی، زیور آلات و رو دوزی های ترکمن است.

 

*ابریشم بافی
ابریشم بافی یکی از هنرهای سنتی استان گلستان به شمار می رود که این هنر بیشتر نزد زنان شهرستان های مینودشت و رامیان رایج است.
هرساله زنان روستایی شهرستان های مینودشت و رامیان از اواخر فروردین ماه با تهیه تخم نوعان اقدام به کار نوغانداری می کنند.
براساس یک سنت دیرینه تعداد زیادی از ساکنان روستاهای این شهرستان همه ساله از اواخر فروردین ماه به مدت 40 تا 45 روز به پرورش کرم ابریشم روی می آورند.
پرورش کرم ابریشم در روستاهای مینودشت و دیگر شهرهای شرق استان گلستان از قدمت طولانی برخوردار است که دست بافته های قدیمی حاصل از نخ ابریشم گواهی بر آن است.
در سالیان نه چندان دور که هنوز منسوجات مصنوعی به فراوانی امروزه نبود دست بافته های زنان این خطه علاوه بر اینکه در پوشش افراد کاربرد داشت، از چنان ارزشی برخوردار بود که برخی از آنها برای پوشش مناسبت های خاص کاربرد زیادی داشت.
اکنون دست بافته های ابریشمی زنان استان گلستان بخصوص مینودشت و رامیان یکی از منابع درآمدی این خانواده هاست، از نخ ابریشم دست بافته هایی مانند 'چادرشب'ˈ دستمال ابریشمی 'عرق چین' که کلاهی مردانه است و پیشانی بند تهیه می شود که در بین مردم طرفداران زیادی دارند.
تهیه کیف پول، دامن شلواری، شال ابریشمی، روسری، کلاه زنانه ای به نام 'شاری سر' که اطراف آن را با منجوق و سکه تزئین می کنند، جلیقه آستین کوتاه، بلوزی که بلندی آن تا بالای زانو است و سفره غذا، سفره قند و جا مهری از دیگر کاربردهای ابریشم در فرهنگ سنتی مردم این خطه است.

 

*چادرشب بافی
چادر شب، پارچه ای زیبا و رنگارنگ با نقش های هندسی (عموما چهارخانه) به عنوان روانداز، جای رختخواب یا رختخواب پیچ و یا پیچیدن دور کمر که بخشی از لباس زنان منطقه مینودشت و رامیان را در گلستان در گذشته تشکیل می داد، می باشد.
امروز چادر شب بافی کاربردهای دیگری چون حمل جهیزیه عروس یا تزئین روی ماشین عروس استفاده می شود.
در میان هنرهای سنتی ،چادرشب بافی بیشتر در میان زنان میان سال در شهرستان های رامیان و مینودشت است که برای بافت آن آماده سازی نخ، چله کشی و بافت صورت می گیرد که این عملیات بعد از برداشت پیله ابریشم انجام می شود.
این هنر دست زنان روستایی مینودشت و رامیان را می توان در نمایشگاه های صنایع دستی و سوغات نوروز که در سطح استان دید.

 

*فرش ترکمن
این هنر دستباف بیشتر نزد زنان ترکمن استان گلستان رواج دارد که نقش های به کار گرفته شده در فرش ترکمن بیشتر ذهنی بافت است و زنان این قوم در تولید این دستبافت آرمان ها و اندیشه های خود را با رنگ های دلخواه روی تار قالی گره می زنند.
شاخ قوچ، نقش عقرب، ماری گول، درناق گول، قافسه گولف تکه گول، توینگ گول، قوش گول، آوغان گول، تاج حروز، پنجارا آرا گول، آق نقش از جمله نقش های زیبایی هستند که در تولید فرش ترکمن از سوی زنان این قوم به کار گرفته می شود.
گول نقش اصلی فرش ترکمن است که بافته های هر قوم به وسیله آن از بافته های اقوام دیگر متمایز می کند.
امروزه باوجود ورود رنگ های شیمیایی در بافت فرش، دربافت فرش های قوم ترکمن در استان گلستان مواد رنگدار گیاهی مانند پوست انار، چوب پویا، خاکستر چوب ازدار و زرد چوبه، روناس و نیل برای رنگرزی خامه قالی کاربر دارد.
دارهای قالی در میان قوم ترکمن استان گلستان بیشتر از نوع افقی و متحرک است و به همراه کوچ ایل جابه جا می شود و در سال های اخیر استفاده از دارهای عمودی نیز در این استان رونق یافته و چله کشی نیز به صورت تلفیقی انجام می شود.

 

*سوزن دوزی قوم ترکمن
سوزن دوزی قوم ترکمن زنجیره های فشرده و بسیار ریزی ست که در ترکمن سانجیم نامیده می شود. سطح روی پارچه به وسیله این زنجیره ها به طور کامل پر می شود و معمولا برای شروع کار خط راستی به دور پارچه زنجیره دوزی می شود که بدان چلیم می گویند.
سپس طرح مورد نظر که بیشتر ذهنی باف می باشد با استفاده از رنجیره پر می شود نوع این نقش ها بیشتر به صورت اشکال منظم و تکراری بوده و شامل نمادها و طرح هایی ازگل و گیاه و نظایر آن می باشد.
نقوش مورد استفاده در سون دوزی ترکمن بیشتر هندسی و قرینه بوده و به صورت ذهنی سوزن دوزی می شوند این نقوش همچنین عمدتا اشکال ساده شده بسیاری از چیزهایی هستند که محیط اطراف هنرمندان ترکمن وجود دارد نقوشی نظیر موی (عنکبوت)، ساری ایچیان (عقرب) وقوچاق (شاخ قوچ) نمونه هایی از این نقوش هستند.
در سال های اخیر سوزن دوزی ترکمن به تدریج در حال فراموشی است و اکنون با وجود کاربرد نسبتا وسیع آن تعداد اندکی از افراد به تولید فرآورده های این هنر می پردازند.

 

*زیورآلات ترکمن
ساخت زیور آلات ترکمن که عمدتا شامل زیورآلات زنان می باشد از صنایع دستی هنری است که از سوی تعداد معدودی از صنعتگران این قوم همچنان کار می شود.
این زیور ها معمولا از نقره ساخته می شوند از این رو صنعت زیور سازی ترکمن را نقره کاری نیز می گویند.
ساخت زیورهای ترکمن در کارگاه های استادکاران نقره کار با وسایل ابتدایی و روش های خاص صورت می گیرد. طرح های مورد استفاده در زیورآلات ترکمن بیشتر شامل طرح های هندسی، گل و گیاه، حیوانات، انسان و وسایل زندگی، ماه و ستاره است.
البته علاوه بر نقره از فلزات کم ارزش تر آلیاژی نظیر برنج و ورشو نیز زیور درست می شود که ارزش آن ها کمتر است به علاوه در زیورهای طلا و آب نیز استفاده می شود.
از زیورهای نقره ای در گذشته زیاد استفاده می شد که این امر به علت قیمت کمتر نقره در مقایسه با طلا، امکان استفاده از آن در سطحی عمومی تر فراهم بوده است.
البته زیورآلات ترکمن را براساس نوع کاربرد آن ها می توان به یازده گروه زیور های لباس، سر و پیشانی، مو، گوش، گردن و سینه، مچ دست، انگشت، کمر، ابزار کار زنان، کودکان و زیورهای اسب تقسیم بندی کرد.
امروز استفاده از این زیور ها علاوه بر استفاده در بازارهای محلی و داخلی بعضا به بازارهای خارجی نیز صادر می شود.
بافت جاجیم در میان زنان روستایی، ساخت دوتار ترکمن، آداب و سنت پرورش اسب در فرهنگ مردم ترکمن از دیگر جاذبه های میراث معنوی در حوزه صنایع دستی اقوام ساکن در استان گلستان به شمار می رود که به مسافران نوروزی معرفی می شود.
استان گلستان از لحاظ موقعیت جغرافیایی در شمال کشور و بین دو قطب گردشگری شمال و زیارتی مشهد مقدس قرار دارد و هر ساله در تعطیلات نوروز مسافران بی شماری از این خطه گذر می کنند.

منبع: خبرگزاری ایرنا

شبکه خبری گلستان و ترکمن صحرا:

telegram.me/TurkmensNews

برای عضویت کلیک کنید

مطالب مرتبط:

13 هزار دانش‌آموز گلستان متقاضی تحصیل در مدارس نمونه دولتی

کاهش 24درصدی سرقت‌های مهم در گلستان

با حضور استاندار گلستان مراسم غبارروبي و عطرافشاني گلزار شهد

مروری کوتاه بر کارنامه فرهنگی یوسف قوجق گلستان در گلستان

پرداخت تسهیلات به فرهنگیان بازنشسته استان گلستان

تور بزرگ سافاری ماشین‌های دو دیفرانسیل در گلستان

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram