گلستان در انتظار اولین سفر دولت تدبیر و امید
گردشگری گلستان محصور اما و اگرها

tabiat01.jpg

تورکمن نیوز: طی این سال‎ها بارها از گردشگری گلستان به عنوان یک ظرفیت بالقوه این استان زیبا اما محروم یاد شده، اما در عمل اتفاق چندانی در تحول این صنعت و افزایش درآمدزایی این بخش نیفتاده است.


 این در حالی است که همه مسئولان متفق‎القول بر اهمیت جایگاه این مؤلفه مهم توسعه استانی تأکید می‎کنند، اما به نظر می‎رسد این اراده جمعی بیشتر در قالب گفتار تجلی پیدا کرده است تا کردار.

گلستان با وجود همه قابلیت‎ها، در حوزه گردشگری مشکلات بسیاری دارد، از جمله این مشکلات می‎توان به مشخص نبودن وضعیت شبه‎جزیره آشوراده و بی‎برنامگی و کم‎توجهی به ظرفیت‎سازی گردشگری در گلستان با توجه به ظرفیت‎های بومی و محلی اشاره کرد.

* افزایش حجم سازمانی میراث فرهنگی گلستان

البته در ناکارآمد بودن گردشگری در استان گلستان جدا از تأثیرگذاری مدیران به عنوان عامل اصلی در کم‎تحرکی توسعه این بخش، نبود یک برنامه مناسب، جامع و عملیاتی موجب شده تا این بخش همچنان سردرگم باشد و تنها حجم سازمانی خود را طی این سال‎ها افزایش دهد.

ایده‎ و خلاقیت مهم‎ترین عنصر برای درآمدسازی در صنعت گردشگری است، اما این بخش بیشتر وظیفه خود را  به گنجاندن برخی از ظرفیت‎های تاریخی استان در فهرست سازمان جهانی یونسکو تعقیب می‎کند؛ البته این حرکت در جای خود ارزشمند است، اما این موضوع همه وظیفه این بخش نیست.

البته این عرصه تاکنون عاری از خلاقیت نبوده، حدود 9 سال پیش جشنواره اقوام فرهنگ ایران زمین در گلستان شروع به کار کرد، که نمونه یک کار خلاقانه بوده، اما برآیند و حاصل این جشنواره فرهنگی استان بیشتر در کیفیت برگزاری آن متجلی شده تا اهداف آن.

به راستی این جشنواره بین‎المللی غیر از صرف هزینه‎های بسیار تا چه میزان به هدف خود در معرفی گلستان به کشور موفق بوده و چه بهره‎ای از حضور کشورهای خارجی در این همایش فرهنگی برده است.

هدف این گزارش نقد این جشنواره فرهنگی نیست؛ چراکه این جشنواره هم در این چرخه ناقص بی‎برنامه با وجود برخی محاسنش در کنار دیگر نقص‎های موجود آنچنان تأثیرگذار نیست و چه بسا تحت تأثیر دیگر مشکلات این بخش قرار می‎گیرد.

* تأکید نماینده ولی فقیه استان بر تعیین تکلیف «شبه جزیره آشوراده»

همه این مشکلات به ویژه مشخص نبودن تکلیف جزیره آَشوراده دغدغه‎ای است که بارها از سوی مسئولان ارشد گلستانی به آن تأکید شده است، چنانچه نماینده ولی فقیه در استان گلستان در گفت‎و‎گویی خبری گفت: توجه به بندر«خواجه نفس» و سواحل استان گلستان به‎ ویژه جزیره آشوراده موجب ترویج گردشگری در این استان شمالی می شود.

  آیت‎الله سید کاظم نورمفیدی نماینده ولی فقیه گلستان اظهار کرد: بارها بر روشن شدن تکلیف جزیره آشوراده تأکید کرده‎ام و اعتقاد دارم اگر تکلیف بندرخواجه نفس و آَشوراده تعیین شود و به ثمر و نتیجه برسد اتفاق‌های خوبی در استان ما خواهد افتاد.

وی با تأکید بر اینکه مسئولان استان باید به استعداد و توانایی‎های این استان بیشتر توجه کنند، تصریح کرد: انتظارم از مسئولان این است که نگاهشان گذر ایام و روزمرگی نباشد و نگاه توسعه محورانه به استان داشته باشند.

نماینده ولی فقیه گلستان با بیان اینکه باید گردشگری را در سطح استان افزایش داد، افزود: برای استان گلستان برگزاری جشنواره اقوام و انتقال مباحث فرهنگی امتیاز مثبتی است.

آیت‌الله نورمفیدی گفت: اگر به همین منوال پیش برویم و بخواهیم داشته‎هایمان را حفظ کنیم، گلستان به جایی نمی رسد و باید دنبال این باشیم که استان را یک تکان اساسی دهیم.

وی تصریح کرد: با رعایت مسایلی می‎توانیم این جشنواره را در راستای نماد فرهنگ اسلامی، با نشاط و شادی آور و سودمند برای مردم برگزار کنیم.

نماینده ولی فقیه گلستان یادآور شد: باید کارهایی انجام دهیم که برگزاری چنین جشنواره هایی جلوه اسلامی و برای مردم جالب و جذاب باشد تا در باعث معرفی هر چه بهتر استان گلستان شود.

* نواقص سند جامع گردشگری گلستان باید رفع شود

همچنین معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گلستان با انتقاد به وضعیت فعلی گردشگری گلستان و تأکید بر این مطلب که سند جامع گردشگری باید بر اساس افق 1404 باشد، اذعان کرد: با وجود تلاش‎های زیادی که در تهیه این سند انجام گرفت، اما نواقصی بر آن متحمل است که باید برطرف شود.

رضا مروتی در گفت‎و‎گو با خبرنگار فارس در گرگان اظهار کرد: سند جامع گردشگری باید بر اساس برش‎های استانی تهیه شود و برنامه‎ها با سه ویژگی کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت عملیاتی شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گلستان با تأکید بر اینکه چشم‎انداز توسعه باید در حوزه گردشگری وسیع باشد، تصریح کرد: توجه به سند جامع یکی از موضوعات مهم در بدو آغاز به کار دولت در گلستان بود که همه دستگاه‎های اجرایی باید برای تکمیل جامعیت آن مبادرت به ارائه راهکار و پیشنهاد کنند.

مروتی با تأکید بر لزوم ویرایش سند جامع گردشگری گلستان بیان کرد: این سند یکی از مهم‎ترین سندهای استان است لذا با توجه به نو بودن تجربه و خواسته‎های به حق مردم از صنعت گردشگری باید در کنار سایر صنایع به این مهم توجه ویژه شود.

* گردشگری گلستان نیازمند آسیب‎شناسی است

وی با بیان اینکه برای توسعه استان نیازمند آسیب‎شناسی در حوزه گردشگری هستیم، افزود: برای تغییر فرهنگ گردشگری باید کارهای کوتاه‎مدت انجام داد تا انتظارات مردم جهت‎دهی شود.

این مسئول گلستانی با تأکید بر توجه به گردشگری شهری یادآور شد: در سند گردشگری باید نگاه به شهرداری‎ها و طرح‎های جامع و تفضیلی دیده شود.

مروتی ادامه داد: انتظار از بخش گردشگری بالاتر از دیگر بخش‎های استان است و بدون شک تحول در این سازمان به عنوان متولی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، می‎تواند توسعه استان را رقم بزند.

وی، گردشگری اجتماعی را در رونق اقتصادی استان مهم خواند و یادآور شد: با توجه به اینکه استان گلستان مسیر گذر مسافران به مشهد مقدس است می‎توان با برنامه‎ریزی صحیح تعداد زیادی از مسافران را جذب استان کرد.

معاون عمرانی استاندار گلستان با بیان اینکه همجواری استان با کشورهای ترکمنستان و قزاقستان را فرصت مهمی برای توسعه گردشگری گلستان قلمداد کرد و یادآور شد: گلستان با توجه به برخورداری از سابقه تاریخی و فرهنگی فرصت‎های زیادی دارد، و با توجه به این غنای تاریخی و فرهنگی نباید اجازه داد کسی در این حوزه از استان گوی سبقت را برباید.

مروتی ادامه داد: با توجه به اینکه به بهره‎برداری راه‎آهن گرگان –اینچه‌برون و  تسهیل در ارتباط زمینی ایران با کشورهای همجوار، باید نقش این ظرفیت ارتباطی در سند جامع گردشگری استان لحاظ شود.

وی با تأکید بر اینکه  آسیب‎شناسی در حوزه گردشگری باید با جامع‎نگری همراه باشد، افزود: راهکار برای پاسخ به سوالات موجود می‎تواند نسبت به اجرایی شدن این سند راهبردی کمک کند.

*دستگاه‎های اجرایی در تکمیل سند جامع گردشگری گلستان نقش فعالانه ایفا کنند

معاون عمرانی استاندار گلستان با تأکید بر ضرورت مشارکت جدی دستگاه‎های اجرایی در برنامه‎های کارگروه گردشگری این استان، خاطرنشان کرد: دستگاه‎های اجرایی استان علاوه بر وظیفه دستگاهی به عنوان عضو در کارگروه برنامه‌ریزی هستند که این مهم نباید نادیده گرفته شود که رویکرد برنامه‎ریزی برای توسعه استان یک اولویت اساسی است.

مروتی ادامه داد: برخی دستگاه‎های اجرایی فقط صلوات طرح‎ها را می‎فرستند و نقشی در ارائه راهکار و پیشنهاد ندارند همه باید تلاش کنیم که طرح ارائه شده آنقدر از پختگی لازم برخوردار باشد تا پس از تکمیل و ارائه سند در صحن با یک صلوات مقدمه اجرای آن را در استان شاهد باشیم.

وی متذکر شد: با توجه به اینکه احتمال رفع تحریم‎ها را داریم باید یک سناریو در سند دیده شود که در این راستا چه باید کرد.

* تأکید بر نقش‎آفرینی بخش خصوصی و مردم در طرح‎های گردشگری گلستان

معاون عمرانی استاندار گلستان بر لزوم مشارکت همگانی مردم در طرح‎های اقتصادی تاکید کرد و ادامه داد: سرمایه‎گذاری بخش خصوصی نیز باید پررنگ‎تر دیده شود و روش‎های ایجاد مقررات‎زدایی برای حوزه ورود سرمایه‎گذاران بخش خصوصی دیده شود.

مروتی از میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خواست برای تکمیل سند جامع استان از مشاور استفاده شود تا روند تکمیل سند با سرعت بیشتری تداوم پیدا کند.

وی عنوان داشت: افق طرح جامع تمام شده، اما هنوز 50 درصد کار انجام نشده است که این مسئله به دلیل فقدان مشارکت مردمی است که جای این نقش باید در سند دیده شود.

مروتی استفاده از ظرفیت‎های علمی و مشورتی را از دیگر موارد مهم در جامعیت سند گردشگری ذکر کرد و یادآور شد: در  تکمیل این سند جامع باید از نظرات دانشگا‎هی‌ها و افراد صاحب‎نظر استفاده کرد.

گفته می‎شود، رئیس جمهور به زودی سفرش را به گلستان آغاز می‌کند و با توجه به آینکه گردشگری به عنوان یکی از اولویت‎های توسعه استان همیشه مدنظر بوده باید خواسته‎های مسئولان این استان و موانع پیش‌رو به طور شفاف از رئیس دولت یازدهم خواسته شود تا بتوان دغدغه‎های این بخش را به حداقل رساند.

منبع: فارس

مطالب مرتبط:

شركت يك هزار و 544 نفر در مراسم معنوی اعتكاف در گنبدكاووس

ممنوعیت جابه‌جایی اثاثیه در نوروز بدون مجوز پلیس در استان گل

8 گروه جهادی به روستاهای محروم غرب گلستان اعزام می‌شوند/ ارد

مسابقات بسکتبال طرح مدرسه قهرمان در گلستان به پایان رسید

کمک ۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریالی به زوج‌های جوان گنبدی

گلستان ظرفیت بسیار خوب برای توسعه روابط تجاری با ارمنستان دا

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram