IMG 4175اخبار میراث فرهنگی و گردشگری-تورکمن‌نیوز- میراث فرهنگی و آثاری که به استناد کنوانسیون بین‌المللی در فهرست "ثبت جهانی یونسکو" درج می گردند، ابنیه، مجموعه‌ها و محوطه‌های با ارزش فرهنگی، تاریخی و باستانی جهانی هستند که با هدف حمایت، حفاظت، احیاء و نیز شناساندن میراث فرهنگی و طبیعی جهان برای نسل حاضر و آینده به ثبت می‌رسند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار ترکمن،  مدیر پایگاه جهانی برج قابوس در گفتگو با خبرنگار جام جم گفت: بنای تاریخی گنبد قابوس به جهت دارا بودن چهار ویژگی منحصر به فرد از شرایط سازمان یونسکو، از برج مقبره‌های اوایل دوره‌ی اسلامی، در10 تیر ماه 1391 برابر با اول جولای 2012 میلادی به عنوان پانزدهمین اثر ایران و به شماره 1398 در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.
دکتر جاوید ایمانیان با اشاره به اهمیت تهیه طرح یا پلان مدیریت برای آثاری که به ثبت جهانی می‌رسند؛ افزود: خوشبختانه طرح مدیریت گنبد قابوس درحالی انجام شد که بعضی از پایگاه‌های بزرگ جهانی مانند پاسارگاد دارای طرح مدیریت نیستند و درحال حاضر مشاور در حال تهیه روش‌های اجرایی پلان مدیریت آن است.
وی پلان مدیریت را چراغ راه حرکت یک سازمان عنوان کرد و افزود: این پلان، ابزار و راهکاری درخدمت مدیریت و هدایت آگاهانه سازمان، جهت نیل به اهداف اساسی درحوزه‌های مختلف است.
ایمانیان، جهت دهی و تمرکز بر روی اهداف، وحدت بخشی فعالیت‌ها و اقدامات، تشخیص فرصت‌ها و تهدیدها، امکان انطباق بهینه و شایسته منابع با زمان در بستر مشارکت ذینفعان را از دیگر مزایای برجسته طرح مدیریت برشمرد.
مدیر پایگاه میراث جهانی گنبد قابوس گفت: مدیریت کلان میراث فرهنگی استان گلستان با هدف شناخت، معرفی، حفاظت، نگهداری و تداوم حیات مجموعه تاریخی"گنبد قابوس" و نقش آفرینی حداکثری این مجموعه در بستر کالبدی، محیطی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی، تلاش دارد به شیوه کاملا  علمی، مدیریت و رهبری این مجموعه را در گذر زمان به پیش ببرد.
دکتر ایمانیان افزود: دراین راستا تهیه طرح مدیریت"میراث جهانی گنبد قابوس" دردستور کار قرار گرفت تا از این رهگذر شناسایی، تحلیل و استنتاج مولفه‌های موثری هم چون شرایط کالبدی، محیط پیرامون طبیعی و بستر شهری، تشکیلات مدیریت مجموعه،  نظام فرهنگی و اجتماعی، نظام معرفی و آموزش، نقش جامعه متولیان و ذینفعان،  اقتصاد گردشگری و مدیریت بهره برداری، تحقق پذیری طرح‌ها و پایش، منابع و مدیریت بحران در یک نظام هماهنگ و یک پارچه مدیریت برقرار شود.
وی افزود: براین اساس تهیه چنین طرحی برپایه‌های علمی و عملی در یک مجموعه میراث جهانی نسبت به نیازهای اساسی و بنیادین مجموعه در زمینه‌های اجتماعی، فرهنگی، هنری، اقتصادی، زیست محیطی، حفاظتی، پژوهشی و معرفی به صورت برنامه‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت توجه خاص شده، که با اجرای دقیق و به موقع این برنامه‌ها، تمهیدات لازم جهت نگهداری و تداوم حیات مجموعه پیش بینی می شود.
وی یاد‌آور شد: آن چه در حفاظت و نگهداری از یک اثر تاریخی مهم است، اراده ملی و همکاری نزدیک تمامی اقشار، همراهی و پشتیبانی ارگان‌های مجری دولتی و غیردولتی می‌باشد.
مدیر پایگاه میراث جهانی گنبد قابوس وجود خواستگاه سیاسی و مدیریتی متولیان در تهیه و طرح مدیریت را بسیار حائز اهمیت شمرد و گفت: در نبود این رابطه، هیچ گاه انسجام و نظم یک پارچه در اقدامات به سمت هدف و دست یابی به نتایج، ولو با وجود شایسته ترین طرح‌های مدیریتی ایجاد نخواهد شد.
 جاوید ایمانیان در خصوص برنامه‌ها و چشم‌انداز طرح مدیریت میراث جهانی گنبد قابوس گفت: پایگاه میراث جهانی گنبد قابوس، مجموعه‌ای است سامان یافته از نیروهای انسانی کارآمد، متخصص، علاقه مند و هم پیوند با تاریخ، فرهنگ و تمدن شهر گنبدکاووس که با خلاقیت و پشتکار، بنای با شکوه گنبد قابوس و شهر باستانی جرجان را به آوازهای ملی و جهانی تبدیل کرده است.
وی افزود: این اقدامات موجب شده تا بنای گنبد و شهر باستانی جرجان به میراث مشترک و وحدت بخش همه شهروندان گنبدکاووس، تبدیل گردد و همگان به داشتن چنین بنایی در شهرشان افتخارکرده و به خود می بالند.
مدیر پایگاه جهانی گنبدقابوس ادامه داد: این پایگاه به بهترین وجهی فرآیندهای پژوهش، کاوش، حفاظت، آموزش و معرفی این آثار را به پیش برده، به گونه ای که علاوه بر حفاظت کالبدی و معنوی این منبع تاریخی ارزشمند و سامان دهی و به سازی فضای پیرامون آن، این محوطه را به فضایی پر حضور و پویای شهری مبدل کرده که یادآور مدنیت این سرزمین و تداوم دهنده آن در شهر امروز بوده و رنگ و بوی جرجان قدیم را در منطقه پراکنده است.
دکتر ایمانیان گفت: این پایگاه، با تسلط کافی بر دانش تاریخی شهر جرجان و هدف‌مندی فرآیند‌های پژوهشی- کاوشی، توانسته است فصل‌های گوناگون کاوش را در شهر باستانی جرجان به پیش ببرد و محوطه‌هایی را نیز برای باز معرفی و بازدید گردشگران مهیا سازد. بازدید گنندگان با دیدن این بنای ارزشمند و شهر باستانی جرجان، با آثاری یگانه از لحاظ معماری و فرم آشنا می شوند و حضورشان در مجموعه با تبادل فرهنگی و اقتصادی همراه است.
وی یاد آور شد: برنامه‌ها و اقدامات انجام شده، موجب رونق اقتصاد گردشگری این شهر شده و همه شهروندان گنبدکاووس، به طور مستقیم و غیرمستقیم از آن بهره مند شده اند.
دکتر ایمانیان؛ گنبد قابوس را افتخار ملی و جهانی نسل‌های کنونی و آینده برشمرد و گفت: اهداف کلان مدیریت این پایگاه، پدیداری میراث تاریخی گنبد قابوس و شهر جرجان و بستر طبیعی آن - ضمانت حفاظت همه جانبه از اثر میراث جهانی گنبد قابوس- سامان یافتگی تمامی فرآیندهای پژوهشی، کاوشی، حفاظتی و آموزشی و ترویجی، به صورت علمی، هدفمند و پرسش محور در پیوند با آثار تاریخی گنبدکاووس و شهر جرجان - سامان یافتگی فضاهای پیرامون گنبد قابوس، همچون فضای جمعی شهری برای هرگونه حضور فردی و جمعی و رویدادهای فرهنگی و اجتماعی خانوادگی هم چون مراسم، آیین‌ها، جشن‌ها و یادمان‌ها - رونق‌ یافتگی اقتصاد گردشگری شهر گنبدکاووس در سایه همه فعالیت‌های اقتصادی - بهره‌مندی همه شهروندان شهر از نتایج برنامه‌ها و اقدامات و سامان یافتگی ساختاری و تشکیلاتی، حقوقی و مدیریتی کمیسیون محوطه در جهت اهداف طرح مدیریت می باشد.
دکتر جاوید ایمانیان با بیان این که بخشی از طرح‌های کوتاه مدت و میان مدت پایگاه از سال 95 اجرایی شده اند؛ افزود: تهیه فاز اول مطالعات سازه ای و مطالعات اسناد تاریخی بنا، مرمت اضطراری گنبد مخروطی با خرید 1700 شاخه داربست مختص بنای گنبد قابوس که هم اکنون در حال اجرا است؛ شامل پاک سازی پارازیت‌های گیاهی، پاک سازی گل سنگ‌ها، تثبیت آجرهای معلق و بندکشی بین آجرها می‌باشد.
وی افزود: ساخت سرویس‌های بهداشتی، نمازخانه و محوطه سازی پیرامون برج قابوس و نیز اصلاح کانال دفع رطوبت دور تا دور بنا به اتمام رسیده است.
وی گفت: علاوه بر این سیستم هولوگرام یا راهنمای مجازی به دو زبان فارسی و انگلیسی برای گردشگران برای اولین بار در بناها و بافت‌های تاریخی کشور در فضای داخل برج نصب شده و تعویض و نصب تابلوهای معرفی بنا به دو زبان بوده که به انجام رسیده است.
دکتر ایمانیان اظهار داشت: این اقدامات تماما از اعتبارات ملی پایگاه میراث جهانی گنبد قابوس تامین شده است که انشاا... بخش دیگری از اقدامات و برنامه‌های اجرایی و مطالعاتی بنا در سال 1396 انجام خواهد شد.
وی افزود: از مهم ترین عوامل موثر در تحقق این اقدامات همکاری و تعامل بسیار خوب عزیزانی هم چون معاون استاندار و فرمانداری ویژه ، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان، شهردار و شورای اسلامی شهر گنبدکاووس با پایگاه میراث جهانی گنبد قابوس بوده که از همه ی آن‌ها سپاس گزاری می نمایم و امید است این تعاملات برای تحقق چشم انداز و اهداف طرح مدیریت بنا ادامه یابد.

 

خبرنگار: مصطفی صبوحی                        انتشاردهنده: یاشار نیازی

https://telegram.me/TurkmensNews

مطالب مرتبط:

آبگرفتگی معابر روستای ملک‌علی تپه شهرستان گنبد کاووس+عکس

در حادثه سقوط از کوه مدیر عامل باشگاه کوهنوردی البرز گنبد کا

مدیر عامل اتوبوسرانی: شب‌های قدر در گنبد سرویس‌ها رایگان اس

عیدی سیلاب گلستان به روستاهای شهرستان گنبد کاووس+عکس

سخنگویان یاش‌اولی‌های انتخابات مجلس دهم در گنبد کاووس

ديدار دوستانه واليبال: هاوش گنبد 3 - ميدان آق قلا 1

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram