Jashn Anjoman 94 3به بهانه دهمین سالروز تاسیس انجمن صنفی روزنامه‎‎نگاران استان گلستان؛
جشن تولد انجمن صنفی روزنامه نگاران و روز خبرنگار برگزار شد
به بهانه دهمین سالروز تاسیس انجمن صنفی روزنامه‎‎نگاران استان گلستان، خبرنگاران رسانه‎های گروهی به دعوت این تشکل صنفی گردهم آمدند تا جشن تولد انجمن صنفی روزنامه‌نگاران و روز خبرنگار را برگزار کنند اما این جلسه نیز همانند سایر جلسات با حواشی همراه بود.


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی تورکمن نیوز به نقل از دبیرخانه انجمن صنفی روزنامه نگاران استان گلستان، حاشیه‎های مراسم روز خبرنگار از آنجایی قوت گرفت که دبیر انجمن صنفی روزنامه‎نگاران استان گلستان از پیگیری مشکلات معیشتی این صنف خبر داد و گفت: این انجمن فقط به دنبال خواسته‎های صنفی است نه مسائل سیاسی و برای رفع و یا کم کردن مشکلات جامعه خبری اقداماتی را انجام داده است.

 

غلامرضا ولیپور؛ اقدامات انجمن صنفی روزنامه‎نگاران را در برگزاری اردوهای زیارتی و تفریحی، پیگیری لغو بیمه خبرنگاران در حد مکاتبه با سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و نیز جلسه مشترک با مدیرکل تامین اجتماعی و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد و گفت: این مسائل هم اکنون نیز در دست پیگیری است.
بعد از ایراد سخنان دبیر انجمن صنفی؛ رئیس هیات مدیره و مدیرعامل تعاونی مطبوعات کشور در پشت تریبون قرار گرفت و با تبریک ایام روز خبرنگار، گفت: درمعاونت مطبوعاتی کارگروه‎هایی تشکیل شده تا سرو سامانی به وضعیت جامعه خبری داده شود.

 

دکتر علی‎اکبر بهبهانی، افزود: در دو سال اخیر اقداماتی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عمل آمده تا خبرنگاران از مزایایی برخوردار شوند.
وی، درخصوص بیمه خبرنگارانی که از طریق صندوق حمایت از روزنامه نگاران و هنرمندان صورت گرفته بود، تصریح کرد: این صندوق 20 هزار بیمه‎گر داشت،  درحالیکه در کشور 6 هزار الی 8 هزار خبرنگار داریم و از این تعداد 50 درصد توسط روزنامه‎ها بیمه شده اند و برخی افراد غیر خبرنگار در پوشش خبرنگار از این مزیت بهره مند بودند.
دکتر بهبهانی خبرنگاران را افرادی امانت‌دار و شجاع دانست که همواره به عنوان سرباز در جبهه مبارزه با جهل و نادانی و انعکاس رویدادها فعالیت می‎کنند و گفت: خبرنگاران در جبهه جنگ نیز افتخارآفرین بودند که نمونه آن شهید محمود صارمی است.
مدیرعامل تعاونی مطبوعات کشور با اشاره به اینکه برخی خبرنگاران می‎پرسند خبرنگاری حرفه و شغل محسوب می‎شود اما حرفه‎ای که آب و نان ندارد و در بیرون از این گود نیز مدیران همواره با این قشر در ستیز هستند قلم به دستانی که انتقاد می‎کنند مورد غضب مدیران و مسئولان قرار می‎گیرند.

 

دکتر بهبهانی، خطاب به مسئولان گفت: چرا در سال فقط یک روز به نام خبرنگار به مقام آنها ارج نهاده می‎شود خبرنگاران آنقدر ارج و منزلت دارند که محتاج یک هدیه کوچک مادی نیستند، چرا بسیاری از مسئولان، خبرنگارانی که در طول یک‌سال برای انعکاس اخبار ادارات و آسمان ریسمان بافتن این فعالیت‎ها زحمت می‎کشند را نمی‎بینند اما وقتی نقدی به آنها وارد می‎شود به نشر اکاذیب، تهمت و تشویش اذهان عمومی متهم می‎شوند و از مدیر مسئول شکایت می‎کنند، چرا از تقدیر و تشکر برای بزرگ‌نمایی خدمات دریغ می‎شود و حمل بر وظیفه خبرنگار می‎دانند اما تحمل یک انتقاد را ندارند.
عضو هیات علمی دانشگاه، گفت: با صدای بلند به عنوان مدیرعامل تعاونی مطبوعات از 2 هزار صاحب امتیاز و مدیر مسئولان نشریات کشور که زیرمجموعه این تشکل هستند تشکر می‌کنم، این تشکل با دارا بودن 27 سال سابقه به عنوان یک تشکل رسمی، مطبوعاتی و فنی محسوب می‎شود.
مدیرعامل تعاونی مطبوعات خطاب به مسئولان تاکید کرد: اگر دل‌های مهربان خبرنگاران را به دست نمی‎آورید حداقل نشکنید تا آنها به وظایف خودشان بیشترعمل کنند.

 

دکتر بهبهانی، با اشاره به اینکه تمامی اعضای جامعه خبری کشور می توانند از امکانات و حمایت‎های این تشکل برخوردار ‎شوند، گفت: درزمینه خرید کاغذ، واگذاری مسکن با وام کم بهره و تحصیل در دانشگاه مجازی به صورت غیرحضوری و خرید خودروی های داخلی و خارجی با شرائط لیزینگ با وام کم بهره برای جامعه خبری در نظر گرفته شده است.

Jashn Anjoman 94 1

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل تعاونی مطبوعات کشور از راه اندازی و افتتاح دفتر نمایندگی تعاونی مطبوعات کشور در استان گلستان خبر داد و گفت: با توجه به سوابق و تعهد آقای غلامرضا ولی پور ایشان به عنوان رئیس و نماینده قانونی این تعاونی در استان گلستان منصوب شده اند.
در ادامه این مراسم مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی که با تاخیر قابل ملاحظه ای به این مراسم آمده بود، به پشت تریبون فراخوانده شد تا پیام آیت ا... سیدکاظم نورمفیدی نماینده ولی فقیه و امام جمعه گرگان را قرائت کند.


حجت الاسلام والمسلین علی اصغر فضیلت، متن پیام نماینده مقام معظم رهبری در استان را قرائت کرد، که در قسمتی از این پیام آمده بود:  بدون تردید خبرنگاران از جمله مظلوم ترین اقشار جامعه هستند که این عزیزان در حالیکه صدای رسا و صادق همراه ملت هستند و مشاغل و مشکلات مردم را به گوش مسئولان محترم می رسانند و بسیاری از محرومیت ها و نارسایهای جامعه با انعکاس در رسانه ها بر طرف می شود اما خود خبرنگاران با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می کنند که همه مسئولان باید دین خود به عزیزان خبرنگار را ادا نمایند.
آیت ا... نورمفیدی، در قسمتی دیگر از پیام خود با اشاره به فرمایش امام راحل(ره)؛ عنوان داشت: همانگونه که حضرت امام خمینی (ره) و رهبر فرزانه انقلاب اسلامی با رها تاکید داشتند اصل صداقت درستکاری باید مورد توجه همه مردم و مسئولان باشد ودر همه امور باید خدا را در نظر داشته باشند از همه فرزندان عزیزم در جامعه رسانه ای استان همه می خواهم که در مسیر کار حرفه ای رسانه ای خود هیچگاه اصول صحت و دقت در تهیه اخبار و گزارشهای خبری را فدای سرعت نکنند.


نماینده ولی فقیه و امام جمعه گرگان، در بخش پایانی پیام خود، اظهار داشت: از مسئولان محترم استان بویژه استاندار محترم و مدیرکل محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی استان می خواهم که پیگیری مطالبات بحق خبر نگاران و مدیران رسانه ها را در دستور خود قرار دهند و بدون شعار علاوه بر رعایت حرمت و کرامت انسانی اصحاب رسانه، آزادی نقد و مطبوعات در چار چوب قانون اساسی را به رسمیت بشناسند و برای پیگیری مطالبات صنفی این عزیزان هم کارگروهی تشکیل دهند و با جدیت بیشتر در این مسیر گام بردارند.


در لحظات پایانی مراسم و قبل از برش کیک و صرف شام تعدادی از خبرنگاران با طرح چندین سئوال خواستار پاسخگویی متولیان انجمن صنفی شدند.
مطالبات در ابتدا فقط به صورت سئوال، مطرح شد اما چون شخص خاصی مخاطب قرار نگرفته نبود، لحظاتی متولیان تردید داشتند که چگونه باید این وضعیت را فیصله دهند، لذا پس از ایراد انتقادات، در مقابل میهمانان خویشتن‎داری را بر مسائل دیگر ترجیح دادند،  و دبیر انجمن مجدداً در پشت تریبون قرار گرفت و با بیان اینکه انجمن صنفی تاکنون درآمد و پولی در اختیار نداشته است؛ اظهار کرد: تمام فعالیت‎های انجام شده و هزینه های ضروری و ابتدائی انجمن با هزینه شخصی ام انجام شده است.

Jashn Anjoman 94 2

دبیر انجمن، افزود: متاسفانه علی رغم تاکید بازرسین انجمن و مکاتبات اینجانب با مسئول مالی دوره قبلی انجمن ایشان نه تنها پاسخی به این نامه نداده اند، بلکه اظهار کرده اند که هیچ پولی در اختیار ندارند.


در این هنگام یکی از خبرنگاران با سابقه ی استان اعلام کرد که عامل اصلی این حواشی احمد رایجی عضو سابق انجمن است که  بر روی دبیر فعلی نیز تاثیر زیادی دارد که ولی پور گفت: اگرسند و مدرکی دارید که رایجی همه کاره است، ارائه دهید.
دبیر انجمن با تاکید بر اینکه در نهایت قفل مشکلات خبرنگاران با تمام این تفاسیر و تدابیر اتخاذ شده باز نشده است، گفت: نهاد های صنفی همچنان در انتظار تعامل، همکاری و تدبیر مسئولان استان و کشور هستند و در این راستا از هیچ تلاشی فروگذاری نخواهند کرد.

 

مطالب مرتبط:

گلایه‌های شهروندان آق قلایی و گمیشانی از استاندار گلستان

۲ کشته و ۵ مجروح در تصادف جاده‌ای محور بندرترکمن به آق‌قلا

رقابت قهرمان و نایب قهرمان لیگ برتر والیبال بانوان در بازی پ

مراسم بزرگداشت ۲۸۴-مین سالگرد مخدوم‌قلی فراغی در دانشگاه تهر

سفر 4‌میلیون و 166‌هزار گردشگر خارجی به ایران

تلفات انفجار در ترکیه به 20 کشته و زخمی رسید+عکس

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می‌باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند.
نظرات منتشر شده مخاطبین به منزله تایید یا رد آن توسط تورکمن‌نیوز نیست و تنها در جهت رعایت حقوق نظر دهندگان انتشار می‌یابد.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Daevat Be Hamkari

shams01

آخرین خبرها

دعوت به همکاری

Hamkari Daevat02

Agahi Paziresh

bazar banner2

Banner001

Berenj Jahed

 

 

 

 

 

 

 

Kanal Telgeram